Παροχή βοήθειας/συνοδεία για άτομο με προβλήματα όρασης

Rosstrobon

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
11/09/2011
Μηνύματα
40
Likes
0
Περιοχή
Θεσσσαλονίκη
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
Καλησπέρα μετά από χρόνια.

Γράφω εδω αν και θα μπορούσα να το κάνω και στο thread της Αιγαίου.

Η κοπέλα μου, κάτοικος Αθηνών, είχε ένα σοβαρό ατύχημα στο μάτι της πριν από μερικούς μήνες, με αποτέλεσμα να μην έχει όραση από το μάτι αυτό προς το παρόν και μια γενική ευαισθησία στην περιοχή. Δυστυχώς, ένα από το προβλήματα που επέφερε αυτό είναι το ότι έχει μια φοβία για τα μέρη με πολυκοσμία και γενικότερα με τις καταστάσεις συνωστισμού καθώς φοβάται μην κάποιος την χτυπήσει, την σμπρώξει κλπ. Τέλος πάντων, όπου πολύς κόσμος, τζιζ, έτσι το ΕλΒεν αποτελεί red flag για να έρθει να με δει στην Θεσσαλονίκη λόγω της κίνησης του ειδικά αυτους τους μήνες του καλοκαιριού.

Συζητώντας το καταλήξαμε ότι αν υπήρχε τρόπος κάποιος να την συνοδεύει(είτε σε αμαξίδιο είτε όχι) από την στιγμή που θα μπει στον αερολιμένα μέχρι την στιγμή που θα μπει στο αεροσκάφος και μετά το ανάποδο, δηλαδή από την στιγμή που θα βγει από το αεροσκάφος μέχρι την έξοδο του αεροδρομίου. Τσεκ-ιν θα μπορεί να έχει κάνει ηλεκτρονικά και δεν θα έχει αποσκευή προς παράδοση, μόνο τσάντα και χειραποσκευή. Δυστυχώς επειδή δεν είχε κανείς από τους 2 παρόμοια εμπειρία δεν ξέρουμε κατά πόσο είναι εφικτό αυτό που έχουμε στο μυαλό μας, μιας και δεν έχει κάποια legit ας πούμε αναπηρία και το όλο θέμα είναι φοβία. Οπότε αν καποι@ έχει κάποια γνώση επί του θέματος, θα τον παρακαλούσαμε πολύ να μας διαφωτίσει. Ακόμα περισσότερο θα σας παρακαλούσε η τσέπη μου, μιας και πονάει πολύ αφού κατεβαίνω εγώ συνέχεια :D
 
Καλησπέρα,

Αν πετάει με Aegean / Olympic Air / Sky Express, η διαδικασία είναι πολύ απλή. Ζητάτε από πριν βοήθεια στο αεροδρόμιο, επικοινωνώντας με το τμήμα κρατήσεων. Η βοήθεια αυτή έχει κωδικό BLND. Θα διευκρινίσετε ότι ο επιβάτης, παρά το ότι αντιμετωπίζει προβλήματα όρασης, δε θα έχει μαζί του σκύλο συνοδείας (SVAN). Σε αυτές τις περιπτώσεις, ο επιβάτης συνοδεύεται από υπάλληλο με αναπηρική καρέκλα και έχει προτεραιότητα στους ελέγχους και την επιβίβαση.

Δε θα μπορέσετε να κάνετε online check-in, λόγω ύπαρξης του BLND στην κράτηση. Σχεδόν πάντα, σας δίνεται θέση στο παράθυρο για λόγους ασφαλείας.

Στο αεροδρόμιο, πηγαίνετε κατ' ευθείαν στο ελεγκτήριο "Special Services" (δεν ξέρω αν το προσφέρει η GQ, λογικά θα πρέπει να υπάρχει) και εξυπηρετείστε άμεσα.

Κατά την άφιξη, αποβιβάζεται συνοδεία προσωπικού, με καρέκλα μέχρι και την έξοδο από το κτήριο.

Η υπηρεσία παρέχεται χωρίς χρέωση.

Καλό ταξίδι!
 
Top