Πόσα κοστίζει ενα αεροσκάφος?

Μα δεν κάνεις μια ερώτηση… Κάνεις πολλές και μη ολοκληρωμένες. ερωτήσεις για να μην πω ελλειμματικές. Η ερώτηση είναι η εξής:

Έχω αυτή την αγορά, η οποία βρίσκεται εκεί, σε 3 μήνες ή αύριο και για τόσο καιρό θα ήθελα αυτόν τον τύπο του αεροσκάφους, το οποίο βάση μελέτης εξυπηρετεί αυτή την αγορά, είμαι αυτός λοιπόν κύριοι, με αυτή την οικονομική επιφάνεια, με αυτά τα συμβόλαια με τρίτους και αυτές τις τράπεζες να με στηρίζουν ή να συναλλάσσομαι, με αυτή την άδεια πτητικής – εμπορικής εκμετάλλευσης που ανήκει σε αυτόν ή σε εμένα, αυτή την περίοδο πόσο μου δίνετε αυτό το αεροσκάφος, σε αυτό το configuration, με αυτούς τους κινητήρες, δηλαδή έχετε αεροσκάφος και πόσο? Χμμμ?
Και αυτός θα σου πει: Wet Lease, Dry Lease, Dump Lease, ACMI, Full Charter, Lease to Buy or whatever?
Θα τον ρωτήσεις ακριβώς τα ίδια που τον ρώτησες πιο πριν μόνο που θα τα προσαρμόσεις στις ανάγκες και στο στιλ του επιλεγμένου Lease.
Φυσικά αυτό που θα σου κοστίσει είναι κάτι άλλο από αυτό που υποθέτεις ότι θα σου κοστίσει διότι δεν έχεις βάλει λοιπούς οικονομικούς παράγοντες που επηρεάζουν ανάλογα το εσωτερικό ή εξωτερικό περιβάλλον της εταιρείας και κατ επέκταση την τσέπη σου.
Ίσως για αυτό δεν έχεις λάβει απάντηση ακόμα.
Και αυτή ίσως είναι η πιο κοντινή απάντηση στην αλήθεια.
Αν κάνεις τους συσχετισμούς οικονομικών και μαθηματικών πράξεων, έιναι γύρω στις 1500 με 2600 πράξεις ανάλογα με το τί θέλεις και ποιές είναι οι απαιτήσεις.


Thanks
Τί ξάδερφος θα ήμουν άλλωστε. :)
 
Eπίσης αν και η Ελλάδα έχει περισσότερη θάλασσα παρά στεριά,δεν υπάρχουν νόμοι πτήσεων αμφιβίων - υδροπλάνων (ΕΛΕΟΣ) έτσι ώστε να γλιτώναμε τα αγγούρια των Ελγκάβων (γιατι το μόνο που θα θέλαμε θα ήταν το πάρκινγκ που θα πλήρωνε και μια βάρκα.

Αλλα εδώ τα Πελοποννησιακά πορτοκάλια τα βρίσκεις πιο φθηνά στην Φινλανδία παρά στην Πελοπόννησο,σιγά μην σου δώσουν και υδροπλάνο.
 
Τώρα που γυρίζει....!

Τώρα που είναι επίκαιρο και πέφτουν οι παραγγελίες στο Dubai...
Για υποψήφιους αγοραστές από την Boeing family...

:arrow: Tιμοκατάλογος Boeing 2007


(γία το ΦΠΑ δέν ξέρω εάν έχει απαλλαγή... :D )
 
Ωραία...

Παίρνω το καλαθάκι μου και τρέχω!!! :D
 
Re: Τώρα που γυρίζει....!

KOSTASX":1e2hivsp said:
Τώρα που είναι επίκαιρο και πέφτουν οι παραγγελίες στο Dubai...
Για υποψήφιους αγοραστές από την Boeing family...

:arrow: Tιμοκατάλογος Boeing 2007


(γία το ΦΠΑ δέν ξέρω εάν έχει απαλλαγή... :D )


Έχουμε κάτι αντίστοιχο για Airbus?
Όσο κι αν έψαξα, δε βρήκα κάτι (και δεν θέλω να αγοράσω Boeing πριν κάνω μια έρευνα αγοράς).
 
Τώρα που γυρίζει....!

Φίλε fotis , έψαξα πολύ για να βρω μια λίστα με κάτι αντίστοιχο
μόνο για Airbus...
Δυστυχώς το μόνο που βρήκα, είναι μία ολοκληρωμένη λίστα πενταετίας(2002-2006)
ανα κατασκευαστή & μοντέλο/τιμές..

(Σημ: Προσέξτε κάτω-κάτω : έως 5-15 % το παζάρι...)

:arrow: fotis,Πάρε ένα ERJ-135..είναι σε προσφορά...!!
:arrow: ThomasK, μην βιαστούμε, έρχεται Δεκέμβρης...!
Εγώ λέω να το πάρω με επιδότηση πυρόπληκτου... :D
 
Επειδή νομίζω ότι δε θα μας πιστέψουν, το συνεχίζω στο topic "jokez".Εκεί θα νομίζουν ότι κάνουμε πλάκα :great: .
 
Top