Προγράμματα για Η/Υ

  • Thread starter fotis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Κάνε μια σχολαστική εξέταση δίσκου στο flashάκι ΧΩΡΙΣ αυτόματη διόρθωση σφαλμάτων. Αν βρει κάτι θα σου εμφανίσει κάποιο μήνυμα του τύπου: "Βρέθηκαν τόσα bytes που μπορεί απλώς να καταλαμβάνουν χώρο..." κτλ. κτλ. και θα σου δώσει κάποιες επιλογές. Διάλεξε "διατήρηση του αρχείου (των αρχείων) ή των δεδομένων (ό,τι λέει τελοσπάντων). Είναι πολύ πιθανό να σώσεις το αρχείο σου. Με έχει βοηθήσει και έχω σώσει δεκάδες φωτογραφίες έτσι...

P.S: Φαντάζομαι το έχεις ήδη κάνει αλλά αν όχι, πήγαινε στο παράθυρο του Windows Explorer, Εργαλεία => Επιλογές φακέλων => Προβολή => Εμφάνιση κρυφών αρχείων και οι φακέλων, απλά και μόνο για την περίπτωση που το αρχείο σου έχει μετατραπεί σε κάποια μορφή κρυφού temp αρχείου.
 
Όταν σε κάποιο email που θα δεχτώ υπάρχουν ελληνικοί χαρακτήρες και όχι αγγλικοί ή greeklish, τότε μου τους εμφανίζει έτσι:
���� �� �������� ���� �������� ��� ��� �������� e-mail. �������� ������� �� �������� ���� ��� �� ����������. � ������ ���� ������� ��� ���� �������� ������������������ ������� ���� �� ���������� ��� �� �������� ���� �� ������ ��� ��� ��������

Τι μπορώ να κάνω; :(
(Έχω ήδη δοκιμάσει να επιλέξω "greek" στο Control Panel > Language and Regional Options > Advanced > Select a language to match the language version of the non Unicode programs you want to use)

Μέχρι προχτές μου τα έβγαζε κανονικότατα με ελληνικούς χαρακτήρες.
 
Δώσε περισσότερα στοιχεία.
Δηλαδή , Το mail πως το διαβάζεις (με browser και ποιόν η mail client ??) είναι Web mail η όχι???
Από ότι καταλαβαίνω μάλλον μιλάς για web mail και το πρόβλημα είναι στο encoding.
 
Πρόβλημα encoding είναι.
Απλά κάνεις δεξί click πάνω στο mail μετά επιλογή encoding.
'Η Central European θα διαλέξεις ή Greek. Aν δεν εμφανίζονται πάλι, θα πας στην επιλογή more >Unicode.
 
Αν οι χαρακτήρες είναι ελληνική, τότε επιλέγεις "Ελληνικό (ISO-8859-7)" ή "Unicode UTF-8".
Π.χ. όλα τα eMail που στέλνει το φόρουμ αυτό είναι κωδικοποιημένα σε uft-8. ;)
 
Γνωρίζει κανέις κάποιο firewall που να τρέχει σε Windows 98 Second Edition?

Δοκίμασα τα Kerio, ZoneAlarm αλλά τρέχουν από Win2000 και πάνω.

Ευχαριστώ πολύ, καλό Πάσχα :)
 
Δοκίμασε παλιές εκδόσεις του Zone Alarm, υπάρχουν ακόμα προς δανεισμό! Οπότε, ψάξτο λίγο!
 
Μια ατζέντα που έμεινε κάμποση ώρα πάνω στο πληκτρολόγιο έκανε το θαύμα της και όταν κάνω κλικ σε κάποιο σύνδεσμο (πχ να αναζητήσω κάτι ή να διαβάσω μια νέα δημοσίευση σε αυτό το φόρουμ) μου ανοίγει νέο παράθυρο.
Τι μπορώ να κάνω για να το επαναφέρω όπως ήταν πριν (δηλαδή να ανοίγει η νέα σελίδα στο ίδιο παράθυρο);
 
Δεν ξερ πως τα καταφερε η αντζεντα.. ;)

Ποιον μπροουζερ εχεις? Κανονικα ολα μπορεις να τα αλλαξεις και να τα ρυθμισεις απο τις επιλογες-ρυθμισεις..
 
Top