Προσφορά εργασίας-προσλήψεις Χειριστών Α/ΦΩΝ

Το μικρότερο χρονικό όριο που έχω ακούσει προσωπικά, είναι 6μηνες συμβάσεις.
 
Καλησπερα παιδια. Θα ηθελα να απαντησω στον Asterix25 οσον αφορα την ερωτηση του για το τι περιλαμβανουνε οι εξετασεις της Αιγαιου.
ειχα δωσει καποτε και μπορω να του δωσω καποιες πληροφοριες. Πρωτα απο ολα ειναι τα ψυχομετρικα τεστ. Δεν γνωριζω βεβαια φετος αν
θα φερουνε τον γερμανο που κανει αυτες τις διαδικασιες. στη συνεχεια αφου τα περναγες με επιτυχια (τα οποια αποτελουντουσαν απο δυο φασεις)
περναγες στη διαδικασια των γραπτων εξετασεων. Οι γραπτες εξετασεις ειχανε ενα τεστ 50 ερωτησεων αν θυμαμαι καλα το οποιο ειχε γενικες ερωτησεις
απο JAAR theory. πολυ καλα θα πρεπει να μαθεις χαρτες καιρου και να απαντας και ερωτησεις πολυ καλα οσον αφορα approach plates γιατι και
απο εκει πεφτουν αρκετες. αυτα σε γενικες γραμμες οσον αφορα τη θεωρια η οποια ειναι και βεβαια λιγο θεμα τυχης να την περασεις.
Η βαση που εχουνε στην αιγαιου ειναι το 75%. απο κει και περα μια ελληνιδα ψυχολογος εβαζε και ενα αλλο τεστ το οποιο ελεγε επανω οτι ητανε απο
το πανεπιστημιο της Μινεσσοτα και ηταν καπου πεντακοσιες ερωτησεις. πχ αν αγαπας τα ζωα και τετοια που το βαζουνε και αλλες εταιρειες σε αλλους
κλαδους εργασιας. στο τελος ηταν η διαδικασια του simulator για οσους δεν ειχανε τον τυπο στο 320. το sim πανω στο οποιο σε εξεταζανε τοτε και το
οποιο λογικα θα εχουνε και φετος ειναι τις εταιρειας elite http://www.flyelite.ch και ειναι βασισμενο πανω στο MD 80 με αναλογικα οργανα.
Εκει θα σου δωσουνε να μελετησεις για δεκα λεπτα περιπου ενα sid και ενα app plate και στη συνεχεια θα σε εξετασουνε πανω στην κονσολα τους
που αποτελειται απο ενα yoke ενα throttle quadrant και μια οθονη μπροστα σου οχι και πολυ μεγαλη. δεν ειναι δηλαδη κανονικο sim. αυτα φιλε.
τωρα φετος απο οτι ακουσα ο διαγωνισμος αφορα 25 θεσεις και ελπιζω να ειναι σωστη η πληροφορια μου. τωρα ποσοι θα κανουνε αιτηση δεν γνωριζω
 
Cherokee :great:

Ευχαριστούμε φίλε.
 
Αυτό θα πεί airmanship, σ'ευχαριστούμε Cherokee.
Μήπως ξέρει κανείς αν μπορείς να προετοιμαστείς για αυτά τα ψυχομετρικά τέστ στο διαδίτκυο?υπάρχει κάποιο site που να έχει παρόμοια τέστ???
Φιλικά
Ν.
 
Δεν γνωρίζω από πού προμηθεύεται η Αιγαίου τα τεστάκια, πιθανόν ο φίλος μας ο Cherokee ξέρει κάτι περισσότερο για αυτόν τον “Γερμανό” που ανέφερε στο ποστ του, αν και μας έχει βοηθήσει ήδη αρκετά και τον ευχαριστώ και εγώ με την σειρά μου για αυτό!

Γενικώς η προετοιμασία που μπορείς να κανείς για ψυχομετρικά είναι περιορισμένη, μιας και είναι κάτι αντίστοιχο σε τεστ νοημοσύνης. Στο νετ μπορείς να βρεις διάφορες πηγές να κανείς μερικά, απλά για να ανεβάσεις την αυτοπεποίθηση σου, να εξοικειωθείς με το στυλ των ερωτήσεων, αλλά όχι πολλά παραπάνω.

Πρόσεχε μην πιαστείς κορόιδο και δώσεις ένα αστρονομικό ποσό σε κάποιο πακέτο online. Όλο και κάτι φθηνό υπάρχει. Εγώ για αρχή βρήκα το παρακάτω cd rom, το αγόρασα αλλά είναι λίγο “generic” και δεν διαθέτει πληθώρα ερωτήσεων, αλλά είναι μια καλή αρχή. Δεν έχω ασχοληθεί ακόμα σοβαρά με το θέμα των ψυχομετρικών.

http://www.afeonline.com/shop/product_info.php?products_id=2263
 
Αν και η απάντηση του φίλου CherokeePilot αναφέρεται στο πρόσωπο μου αλλά καλύπτει και άλλα παιδιά απο εδώ μέσα κυνηγώντας το όνειρο τους, οφείλω να τον ευχαριστήσω και εγώ δημόσια για το πόστ του. :thx:

Επιτέλους αλληλοβοηθείτε...αυτό που αγαπάμε κάνουμε.
Ποιός ξέρει? Μερικοί απο εμάς μπορεί να βρεθούν και συνάδελφοι (μελλοντικά) στην ίδια εταιρεία.
 
Το αξιοπερίεργο είναι οτι ενώ η λίστα των προσληφθησομένων χειριστών έχει ήδη εκπονηθεί, καταρτιστεί και κλειδωθεί στο σχετικό χρηματοκιβώτιο για να μη διαρρεύσει και πλακωθούν μεταξύ τους ΓΕΑεπιτελάρχες, FTO/TRTOσχολάρχες, OA/A3μπαμπάδες, YMEΔυπουργοί κλπ, υπάρχουν ακόμη αιθεροβάμονες -παιδιά της ελπίδας- που συζητούν πώς θα γίνουν οι προσλήψεις, τι είναι το ψυχοτεχνικό Minessota, Utah, Colorado, Vermont etc etc test...
Μια ματιά σε μερκατορικό χάρτη της χερσονήσου του Αίμου θα μας πείσει περί της ποιότητος των διαδικασιών προσλήψεων. Ιδιωτικές επιχειρήσεις είναι. Ακόμη να το αντιληφθούμε?
 
Καλησπερα παιδια. Σχετικα με τον γερμανο που χρησιμοποιεί η αιγαίου για τα ψυχομετρικα, Το site της εταιρειας που αναλαμβανει τα ψυχομετρικα ειναι το http://www.gapf.de ισως απο εκει να βρειτε καποιες πληροφοριες. Εγω δεν το εχω ψαξει.
 
Ρε παιδες,αυτην τη φορα δεν εχει ψυχομετρικα.
 
Φίλε C421 μας είπες παραπάνω για τη δήθεν προδοσία του φίλου σου , τώρα έρχεσαι και μας λες για έτοιμες λίστες προσληφθησομένων, μάλλον αυθυποβάλλεσαι σε αποτυχία ένεκα ανασφάλειας και ή ανικανότητας, διότι συνήθως οι ανασφαλείς και ανίκανοι επιζητούν μπαρμπάδες στη κορώνη, βύσματα και λίστες Όποιος έχει ούμπαλα ( γνώση και ικανότητα), συμμετέχει/ διαγωνίζεται αθόρυβα με το σπαθί του και ακριβώς επειδή είναι ιδιωτική εταιρία, όπως λες και όχι δημόσια όπως η πΟΑ ( που πρώτα τους προσλάμβαναν, αφού προηγουμένως είχαν φροντίσει οι πατεράδες τους και ή της λίστας του εκάστοτε κυβερνώντος κόμματος, να πάρουν ένα πτυχίο από τις αεροπορικές Σχολές/ φαστφουντάδικα των ΗΠΑ και μετά τους εκπαίδευαν ουσιαστικά τζάμπα στην ΟΑ) , να είσαι σίγουρος ότι δεν του τρώει κανένας τη θέση από καμία λίστα. Η επιτυχία εξαρτάται μόνο από σας τους ίδιους , και όταν μιλάμε ιδιαίτερα για πιλότους, εννοούμε σωστές σπουδές και κυρίως μελέτη, μελέτη, μελέτη , μελέτη ......δια βίου και όχι δικαιιολογίες για την αποιτυχία μας σε δήθεν έλλειψη βύσματος..., ή ότι οι ιδιωτικές εταιρίες όποιον θέλουν προσλαμβάνουν κλπ, διότι δεν είναι έτσι!
 
Top