Προσλήψεις Ιπτάμενων Συνοδών

Καλησπέρα παιδιά,θέλω να σχολιάσω την δημοσίευση που έχει να κάνει με την Vip αεροπορική εταιρεία.Επειδή τυχαίνει η μητέρα να έχει υπάρξει αεροσυνοδός επί 4 χρόνια στην Saudia Airlines όπου επίσης υπήρχαν vip πτήσεις...το πράγμα είναι λίγο πονηρό,το λέω για όποια κοπέλα ενδιαφέρεται να έχει το νου της γιατί παίζουν πολλά πράγματα σε αυτές τις πτήσεις τα λεφτά είναι πολύ καλά,αλλά δυστυχώς οι κοπέλες δεν δουλεύουν μόνο ως αεροσυνοδοί...αν με εννοείτε...
 
Ναι ομως δεν νομιζω πως γινεται κατι χωρις την θεληση των αεροσυνοδων...δεν πιστευω πως τις βιαζουν κιολας :p :p ...υποθετω πως αυτες τις επιπλεον υπηρεσιες που παρεχουν αυτες οι κοπελες τις εχουν προσυζητησει και πληρωνονται αναλογως...θελω να πιστευω δηλαδη γιατι για την saudia προκειται,και πολλα εχουμε ακουσει για το καθεστως τους στις γυναικες...
 
Φαντάζομαι πως ακόμα και εδώ στην Ελλάδα αν είσαι πρόθυμη να κάνεις τέτοιου είδους δουλειές τις κάνεις... εκεί όμως είναι υποχρεωτικό για να παραμείνεις στην εταιρεία? είναι κάτι που δε μπορείς να αποφύγεις? 'όποιος υπογράφει σε vip υποτίθεται ότι έχει γνώση για τέτοιου είδους "υπερωρίες"? Γιατί τα λεφτά είναι ομολογουμένως πάρα πάρα πολύ καλά και εύκολα μπορεί κάποια Ελληνίδα να πάρει την απόφαση να πάει στην ΣΑ... 'άλλωστε από 'ότι ξέρω οι Ελληνίδες προτιμούνται κατά πολύ από τις σαουδαραβικές αεροπορικές,μέχρι και τώρα πίστευα λόγω κουλτούρας, παιδείας και εργατικότητας. Αν ξέρει κάποιος κάτι πιο συγκεκριμένο ας μας το πει. :oops:
 
Ναι φυσικά..Αν είσαι διατεθειμένη να φοράς μπούρκα για στολή αεροσυνοδόυ, να μην έχεις κοινωνική ζωή, αν θέλεις να ρισκάρεις κάθε μέρα να πάς φυλακή για το τίποτα, αν είσαι έτοιμη να ζήσεις σε μια χώρα που λιθοβολούν γυναίκες επειδή δεν περπάτησαν πέντε βήματα πίσω απο άνδρα συνάδελφο, σε μια χώρα που αν βιάσουν γυναίκα η γυναίκα είναι ένοχη. Ναι είναι πολύ εύκολη απόφαση για μια Ελληνίδα, που δεν έχει μάθει να ζεί στο μεσαίωνα να πάει στη Σαουδική Αραβία...
 
Είσαι το λιγότερο υπερβολική στον τρόπο που παραθέτεις την άποψή σου, μάλλον για να δώσεις έμφαση σε αυτά που πιστεύεις. Σε καμιά εταιρεία δε φορούν μπούρκα, κοινωνική ζωή έχουν απλά περιορισμένη στα compounds, αυτά περί φυλακής δε, τα αφήνω ασχολίαστα! Σε αυτές τις εταιρείες είναι όλα οργανωμένα, δεν είναι τα φτωχόcharter που έκαναν hellas jet παλιά και skywings τώρα. Και ναι τα λεφτά στους καιρούς που ζούμε είναι πολλά! Κανείς δεν είπε πως είναι θεσπέσια να ζεις εκεί... όπως θεσπέσια δεν είναι και εδώ.. ο καθείς κάνει τις επιλογές του! Αυτό το οποίο εξετάζουμε και αναρωτιόμαστε είναι αν τα λεφτά αυτά τα εισπράττεις για τις υπηρεσίες σου ως πλήρωμα καμπίνας 'η σε συνδυασμό με άλλους είδους υπηρεσίες... :?:
 
Αν σου φαινονται υπερβολικα αυτα που διαβασες απλά ρώτησε ανθρώπους που είναι εκεί ή που έχουν δουλέψει εκεί και τότε θα δείς πως όχι μόνο υπερβολικά είναι αυτά που λέω αλλα και πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που ισχύουν. Πρόκειται για ισλαμική χώρα με καθεστώς μοναρχίας και με θρησκευτική αστυνομία παντού σχεδόν.Φυσικά όλα είναι θέμα επιλογών, απλά το ερώτημα απο ένα σημείο και μετά ειναι με τί κόστος. Και το λέω γιατί πήγα και στη συνέντευξη και είδα πως μας αντιμετώπισαν όλες τις κοπέλες .Και όχι δεν αναλύουμε για το αν ισχύουν αυτες οι ''υπερωρίες'' στη saudia airlines καθώς το θέμα όπως λέει και πάνω πάνω είναι φαντάζομαι για δημοσίευση προσλήψεων, που σημαίνει έχουμε βγεί λιγάκι εκτός topic εδώ και ώρα.
Και για την ιστορία η στολη της saudia http://www.uniformfreak.com/1saudia.html
 
σε ποιά συνέντευξη πήγες για να καταλάβω.. αυτής της aviation link? και σας είπαν πως θα φοράτε μπούρκα? γιατί οι vip αρκούνται σε απλό σινιέ κουστούμι...
και όταν λες "πήγα και στη συνέντευξη και είδα πως μας αντιμετώπισαν όλες τις κοπέλες" εννοείς πως κοιτούσαν περισσότερο την εξωτερική εμφάνιση? όσο πιο ξανθιά τόσο το καλύτερο? εσύ πήγες από απλή περιέργεια αφού γνώριζες όλα αυτά τα στραβά και επικίνδυνα της Σ.Α?
 
Κατ' αρχήν δε θυμάμαι ποτέ να έκανα λόγο για aviation link και δεν ξέρω κιόλας και για ποιά εταιρία πρόκειται. Τώρα όσον αφορά το ''σινιέ κοστούμι'' που λες, αν αυτό που είδες παραπάνω, που είσαι ντυμένη απο τους κάρπούς μέχρι τους αστραγάλους, δε φαίνονται τα μαλλιά σου και πραγματικά λείπει το βέλο μπροστά απο το στόμα για να ολοκληρώσει το look που θα σε ψήνει στους 45 βαθμούς, τι να πώ...γούστα και απόψεις είναι αυτες Για τη συνέντευξη που λές, αν δε με γελούν τα μάτια μου σε αυτό που διαβάζω ουδέποτε αναφέρθηκα σε εξωτερική εμφάνιση και χρώμα μαλλιού, εκτος και αν το θεωρείς το μόνο προσόν για τη συγκεκριμένη δουλειά, που και πάλι θα σου πώ..απόψεις είναι αυτές. Τώρα για ποιούς λόγους πήγα στη συνέντευξη ενώ τα γνώριζα ή δε τα γνώριζα αυτά, δικό μου θέμα. Μετά απο αυτό όμως έχω πιο ξεκάθαρη άποψη. Δεν έχω κάτι εναντίον της saudia, είναι αυτή η νοοτροπία τους, δυστυχώς δεν είναι οργανωμένοι και δεν μπορώ να καταλάβω για ποιόν λόγο κάνουν recrutiment κοπέλες απο δώ και απο την Ευρώπη γενικότερα, που είναι πολύ πολύ δύσκολο να συμβαδίσουν με το δικό τους τρόπο ζωής και σκέψης. Γιατί όσο καλά και να ναι τα λεφτά που λες πως δίνουν (που πληροφοριακά παίζουν στα έπίπεδα emirates) προσωπικά αρνούμαι να δουλέψω σε μια εταίρία που απαιτεί να υπογράψω συμβόλαιο εδώ και τώρα, χωρίς πρώτα να το διαβάσω και χωρίς να πάρω στα χέρια μου αντίγραφο. Και αν σου φαίνονται και πάλι υπερβολικά όλα αυτά είμαι σίγουρη που θα βρείς και άλλο κόσμο να στα επιβεβαιώσει. Θέλουμε δε θέλουμε να το παραδεχτούμε η ζωή για μια γυναίκα στη Μ.Ανατολή είναι πολύ πολύ δύσκολη. Και το συγκεκριμένο το παραδέχτηκε και ο εκπρόσωπος τους εδώ. Και άντε σε δέχονται, υπογράφεις και πάς. Το ξέρεις πως για να φύγεις απο τη χώρα σε μια ώρα ανάγκης , πρέπει να πάρεις έγγραφη άδεια απο τον εργοδότη σου? Και το μόνο σίγουρο δεν έιναι μόνο αυτά που ισχύουν. Υπερβολίκά ή ακραία όπως τα λές κατά τη γνώμη σου, μόνο που θα παραμείνω στη δικιά μου γιατί τα έχω δεί και μου χουν μιλήσει και άνθρωποι που μένουν στη Jeddah. Δεν ξαναναφέρομαι στη saudia, για τη θέση των γυναικών, τα ανθρώπινα δικαιώματα, τις θρησκευτικές αστυνόμιες και όλα τα υπόλοιπα μπορείς να κάνεις και αναζήτηση στο internet
 
απλά ενημερωτικά.. η saudia δεν είναι vip εταιρεία εξού και μπούρκες και ψίχουλα μισθός! ζαλάδα το καταντήσαμε και είμαστε όντως εκτός θέματος! Καλή τύχη εύχομαι σε όσες το αποφασίσουν τελικά και σε εμάς τις υπόλοιπες που είμαστε active στην Ελλάδα καλές πτήσεις και κουράγια! :great:
 
Καλησπερα σας και απο μενα...

Ξερεται καμια αεροπορικη εταιρια να ζηταει υπταμενους φροντιστες αυτο τον καιρο?
(περα απο τα open days qatar and emirates)
 
Top