Προσλήψεις στην Hellas Airlines

cabincrew4ever

Business-Class-Member
Εγγραφή
21/02/2008
Μηνύματα
287
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
TUI
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
venmant":tapa76xl said:
Πήγα στην παρουσίαση Για όσους ενδιαφέρονται στις 15 Σεπτεμβρίου θα έχει interview για αεροσυνοδούς στο XENIA VOLOY


Δηλαδή προκειται για open day στις 15/09 ή θα καλεσουν κοσμο ?
 
Re: Hellas Airlines!

Την ίδια απορία έχω και εγώ! Και πιο πολύ με προβληματίζει το γεγονός οτι από όσους ξέρω οτι στείλανε αίτηση κανείς δεν έχει λάβει καμία απάντηση, ούτε καν μια αυτόματη του τύπου "ευχαριστούμε θα σας ενημερωσουμε αν χρειαστεί κλπ" πράγμα που με κάνει να μην ξέρω αν όντως φτάνουν οι αιτήσεις εκεί που πρέπει.
 
Re: Hellas Airlines!

cabincrew4ever":pv3li8ak said:
venmant":pv3li8ak said:
Πήγα στην παρουσίαση Για όσους ενδιαφέρονται στις 15 Σεπτεμβρίου θα έχει interview για αεροσυνοδούς στο XENIA VOLOY


Δηλαδή προκειται για open day στις 15/09 ή θα καλεσουν κοσμο ?

Το τελευταίο πράμα που είπαν στην συνέντευξη τύπου ήταν αυτό!Το site δεν αναφέρεί κατί ακόμα εδώ.
http://www.flyhellasairlines.com/index.php/hellas-airlines-anakoinoseis
 
Re: Hellas Airlines!

Τους προβληματισμούς του εκφράζει το tourismlobby για την Hellas. Ένα απόσπασμα:
Παρακολουθήσαμε και την πρώτη συνέντευξη τύπου και τις πρώτες ανακοινώσεις για προορισμούς, τιμές και δρομολόγια.
Τα “φτερά” της χαράς μας αυτής, όμως, μας τα “ψαλίδισαν” οι πηγές μας στην ΥΠΑ, διότι σε κάποιες χαρωπές ερωτήσεις μας, μας απάντησαν αφοπλιστικά ότι υπηρεσιακώς και επισήμως, ακόμα δεν έχουν “ιδέα” για αυτήν την εταιρεία!!!
“Μα τι λέτε τώρα;” απορήσαμε αλλά η απάντηση ήταν η ίδια και απόλυτη: Μέχρι και προχθές, στην ΥΠΑ δεν υπήρχε καμία επίσημη ενημέρωση για την ίδρυση της αεροπορικής εταιρείας ή αιτήσεις για τις απαραίτητες εγκρίσεις και αδειοδοτήσεις και της εταιρείας και των αεροσκαφών που θα χρησιμοποιήσει!
Μα, είναι δυνατόν;
Αληθεύει;
Μία νέα εταιρεία που μπαίνει σε μία τόσο δύσκολη εποχή στην τόσο απαιτητική αγορά των αερομεταφορών, να κάνει επίσημες λεπτομερείς ανακοινώσεις, να προχωρεί σε προσλήψεις προσωπικού, να προαναγγέλει συνεργασίες με ξενοδοχεία και άλλες τουριστικές επιχειρήσεις και να τα κάνει όλα αυτά χωρίς να έχει εξσφαλίσει τις απαραίτητες εγκρίσεις από την ΥΠΑ;
:arrow: http://tourismlobby.blogspot.gr/2012/08/hellas-airlines.html#.UD9m46DNhPU
 
Re: Hellas Airlines!

Πράγματι πολύ περίεργο αυτό, ειδικά τη στιγμή που στην παρουσίαση μιλούσαν απ'ότι κατάλαβα για συνεργασία και υποστήριξη από την ΥΠΑ σε κάποια εγχειρήματα όπως το υπόστεγο συντήρησης... Οσο για το open day μου φάνηκε λίγο απογοητευτικό το οτι είναι σα να μην έχουν ασχοληθεί καθόλου με τα βιογραφικά που έχουν στείλει κάποια άτομα αφού λένε να τα ξαναφέρουμε στη συνέντευξη ανεξάρτητα με το αν τα στείλαμε ως τώρα ή όχι. Κάτι μου λέει οτι ούτε τα έχουν κοιτάξει και θέλουν να μας δουν μόνο με το μάτι... Οι ώρες εντωμεταξύ από τις 10 ώς τις 22:00 δεν είναι πάρα πολλές; Τόση μεγάλη προσέλευση περιμένουν δηλαδή; Πάντως παιδιά εγώ αυτό που πιστεύω πάντα είναι οτι στις συνενετύξεις δεν αξιολογεί μόνο ο εργοδότης τον υποψήφιο υπάλληλο αλλά και ο μελλοντικός υπάλληλος τον υποψήφιο εργοδότη. Δυο-τρεις λάθος κινήσεις να δεις, αν έχεις την εμπειρία θα καταλάβεις αν έχεις να κάνεις με σοβαρή εταιρία ή με τσιχλόφουσκα...
 
Re: Hellas Airlines!

Συμφωνώ απόλυτα με το φίλο/φίλη Rwy32.
Από τη μια θες να το παίξεις Emirates ή Qatar με 12 ώρες open day και από την άλλη προφανώς και δεν έχεις δει και αξιολογήσει τα εως τώρα βιογραφικά αφού όπως λένε όποιος θέλει παίρνει ένα βιογραφικό ανα χείρας και πάει.
Ασφαλώς και δικαίωμα στην εργασία έχουν όλοι.Αν θές όμως να διαφημίζεις " το έμπειρο προσωπικό " πριν καν το προσλάβεις, τότε νομίζω πως η αντιμετώπισή τους είναι λανθασμένη αφού δεν υπάρχει -έως τώρα τουλάχιστον- σαφής διαχωρισμός και αντιμετώπιση μεταξή έμπειρων και άπειρων υποψηφίων.
Οπότε, πιστεύω πως ασφαλώς και περιμένουν μεγάλη προσέλευση από κάθε λογής " επαγγελματία " υποψήφιο.
 
Re: Hellas Airlines!

Αγαπητά μέλη, σας συνδέω με το ακόλουθο για να φρεσκάρετε τη μνήμη σας. Φαντάζομαι θα φρεσκάρουν και άλλοι λοιποί τις προθέσεις τους και τις κινήσεις τους.Σχεδόν όλες οι κομβικές θέσεις αναζητούν κάλυψη. Όπως συμπεραίνετε ακόμη δεν υπάρχει οργανωμένη η εν λόγω αεροπορική εταιρεία. Το "HR" αναμένεται να βρεθεί...χωρίς πλεονάζοντα σχολιασμό....

http://www.flyhellasairlines.com/index. ... pplication

δικός σας
 
Re: Hellas Airlines!

Αν "αναμένεται να βρεθή" ακόμα και το τμήμα HR,δηλαδή αυτοί που θα αξιολογούν και θα προσλαμβάνουν το προσωπικό,τότε ποιός θα κάνη τίς αξιολογήσεις στο επικείμενο open day;

Κι'άν η ΥΠΑ δέν έχη ακόμη καμμιά επίσημη ενημέρωση και δέν έχει δεχτεί καμμιά επίσημη αίτηση και υποβολή δικαιολογητικών γιά να προβή σε εκτίμηση και αδειοδότηση τής εταιρίας,πότε θα γίνη αυτό,αφού υποτίθεται πως από τον Ιανουάριο τού 2013 η εταιρία πρέπει να ξεκινήση δρομολόγια;Ηδη τώρα μπήκαμε στον Σεπτέμβριο-αρκούν άραγε τρείς μήνες γιά να ετοιμαστούν όλα αυτά;
 
Re: Hellas Airlines!

Καντε υπομονη και θα δουμε τι θα γινει εξαλλου στην Ελλαδα ζουμε και ολα γινονται τελευταια στιγμη .Η ημερομηνια για το open day πλησιαζει θα δουμε τι θα γινει μονο για αεροσυνοδους δεν ειναι εξαλλου?
 
Top