Πτητική εκπαίδευση και ΦΠΑ

dzografi

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
09/09/2009
Μηνύματα
50
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
Καλησπέρα σε όλους,

Ήθελα να αποσαφηνίσω κάποια πράγματα όσον αφορά την εφαρμογή ΦΠΑ για την παροχή πτητικής εκπαίδευσης γιατί έχω μπερδευτεί λίγο...

Βλέποντας τιμές συγκεκριμένα από την Eganatia αναφέρει στο κάτω μέρος της σελίδας το εξής:
"Please note that the above prices are subject to change and do not include VAT where applicable. VAT does not apply to training which is towards obtaining a Commercial licence. It is otherwise charged at 21%." (μάλλον 23% ήθελε να πει... μπουαχαχαχα!! :twisted: )

Ωραία, εφόσον αφορά εκπαίδευση η οποία προορίζεται για την απόκτηση του επαγγελματικού πτυχίου οι τιμές απαλλάσσονται από το ΦΠΑ! Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς κρίνεται αυτό... Δηλαδή ένα PPL στα πλαίσια ενός προγράμματος modular πληροί τη συνθήκη αυτή;
Εάν βγάλω το PPL τώρα και έχω σκοπό να κάνω το CPL/IR του χρόνου θα πληρώσω ΦΠΑ στο PPL; (και αυτό modular δε θεωρείται;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Δημήτρης
 
Αν θες να κάνεις πρώτα το PPL και δεν ξέρεις πότε η εάν θα κάνεις το CPL/ATPL πάνε σε αερολέσχη. Εκεί δεν θα πληρώσεις ΦΠΑ και το κόστος θα είναι χαμηλότερο. Μεταξύ 7500€ σε φτηνή λέσχη με 45 ώρες και 12000€ σε ακριβή λέσχη με καμία 60 ώρες.
 
Ας υποθέσουμε όμως ότι ξεκινάω κατευθείαν με σκοπό το fATPL αλλά σε modular πρόγραμμα... Θα πληρώσω και πάλι ΦΠΑ;
 
Δεν υπάρχει ΦΠΑ σε καμμία περίπτωση είτε ξεκινάς από το μηδέν δηλαδή από το PPL είτε έχοντας το PPL από κάποια αερολέσχη και συνεχίζεις για το buil up και τη θεωρία με το ME/CPL/IR.
:great:
 
Αν υπαρχει η οχι ΦΠΑ δεν το ξερω αλλα ποιος σου ειπε οτι επειδη προκειται για επαγγελματικη εκπαιδευση δεν πληρωνεις ΦΠΑ;
 
Το γράφει στο site της ίδιας της σχολής. Επίσης, το ίδιο μου είχαν πει και σε μια άλλη σχολή (Aeolus Aviation Academy) που είχα πάει να ρωτήσω και επίσης το είδα πρόσφατα και σε σχολή της Γερμανίας...

Δεν γνωρίζω όμως τι ορίζει με ακρίβεια ο νόμος (στην Ελλάδα τουλάχιστον) και γι'αυτό είπα να ρωτήσω :mrgreen:
 
Top