Πτυχίο ΙΑΤΑ?

  • Thread starter EMGI
  • Ημερομηνία δημιουργίας

EMGI

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
22/03/2012
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα! σπουδαζω διοικηση τουριστικων επιχειρησεων και προσφατα μια συμφοιτητρια μου ανεφερε κατα τη διαρκεια του μαθηματος πως θα παρει ενα πτυχιο της ΙΑΤΑ το οποιο θα τη βοηθησει πολυ στο να την προσλαβουν ως αεροσυνοδο. Τι ακριβως ειναι αυτο το πτυχιο και γενικοτερα η ΙΑΤΑ? κατι σαν τη σχολη T.A.S.? αξιζει να παρεις το συγκεκριμενο πτυχιο ή δεν παιζει και μεγαλο ρολο? οποιος μπορει να μου δωσει καποιες πληροφοριες θα του ημουν ευγνωμων
 
Γενικότερα η ΙΑΤΑ εχει διαφορα πτυχία.
Δεν έχει τόσο σχέση αν θέλεις να γίνεις αεροσυνοδός η όχι.
Στην Ελλάδα δεν πολυ μετράει, βεβαια αν το έχει είναι ενα καλό +++.
Ψάξε στη σελίδα της ΙΑΤΑ http://www.iata.org και για ξεκίνημα κάνε το ΙΑΤΑ-UFTAA FOUNDATION LEVEL 1.
 
Γεια σου! Θα απαντησω στο τελευτειο ερωτημα. Οι ελληνικες -τουλαχιστον- εταιριες παρεχουν δικη τους εκπαιδευση στους νεοπροσληφθεντες. Προσωπικη μου αποψη το μονο συν που προσδιδει ενα πτυχιο της ΙΑΤΑ αφορα στο βιογραφικο. Και τι εννοω...πολλες κοπελες που δεν γνωριζουν τη φυση του επαγγελματος, θεωρουν οτι κριτηριο για να προσληφθουν ειναι μονο οι γλωσσες και η εξωτερικη εμφανιση (!). Και αυτο το γνωριζουν καλα οι εταιρειες. Αρα, οταν καποιος δει στο βιογραφικο οτι υπαρχει σχετικο πτυχιο, θα ξερει οτι τουλαχιστον το συγκεκριμενο ατομο, γνωριζει περι τινος προκειται. Δικη μου γνωμη, να το κανει παραλληλα με τις αλλες σπουδες και αν εχει να διαθεσει χρηματα για κατι τετοιο (διοτι υποκειμενικα το κοστος ειναι καπως μεγαλο).Επισης, αν δεν το εχει κανει ηδη, καλο θα ηταν να ψαχτει και να μαθει για την φυση της δουλειας, πρωτου κανει ενα τετοιο βημα. Καλη επιτυχια ευχομαι -οπως και να χει!-.
 
Καλησπέρα! Έχω μια απορία που θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. Δούλευα για την Ο.Α εν έτη 2008-2009 ως ιπτάμενη συνοδός και ύστερα απείχα από το επάγγελμα, με το οποίο αποφάφισα να ξανασχοληθώ τώρα εν μέσω οικονομικής κρίσης...Έχω βρει μια ελληνική εταιρεία, η οποία ύστερα από συνέντευξη μου είπε ότι με θέλει στο πλήρωμά της, όταν όμως τους πληροφόρησα ότι τα πτυχία σωστικών μου δεν είναι πλέον σε ισχύ (μετά από ένα ή δύο χρόνια από την εκπαίδευση λήγουν), μου είπαν ότι θα με βάλουν όταν θα δημιουργηθεί καινούργια ομάδα για εκπαίδευση. Πρόσφατα πληροφορήθηκα από άτομο που δουλεύει ήδη εκεί ότι η εταιρεία προτιμάει να παίρνει άτομα που έχουν τα πτυχία τους σε ισχύ, γιατί δεν έχει χρήματα για να κάνει εκπαίδευση σε καινούριους/ες. Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο κέντρο εκπαίδευσης που να παρέχει την εκπαίδευση που κάναμε στις αεροπόρικες εταιρείες(D.G.R.,FIRST AID,C.R.M,SECURITY);επειδή την έχω ξαναπεράσει θα πρέπει να τα ξανακάνω όλα από την αρχή ή μόνο ένα recurrent για να ενεργοποιήσω τα πτυχιά; και αν κάποιος γνωρίζει και το κόστος, γιατί αν είναι 1000ευρώ δεν αξίζει καν να μπω στον κόπο...
Ευχαριστώ πολύ!
 
Top