Qatar στην Ελλάδα

  • Thread starter A380
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Ρε παιδια κοιταω τα 4 καθημερινα της Αθηνας αλλά οι χρονοι αφιξης με τους χρονους αναχωρησης εχουν τεράστιο κενό..Τοσο μεγάλη παραμονή στο έδαφος σε όλα τα δρομολόγια ή παιζει κατι άλλο σε στυλ ΕΚ και 5th freedom flights?

Παραθέτω ώρες άφιξης και αναχώρησης για να καταλάβετε,όπως τα βρηκα στο Αμαντέους:

Αφίξεις 0630, 0645, 1305, 2035
Αναχωρήσεις 1135, 1315, 1900, 0055

Y.Γ. Την Σαντορινη προς το παρόν μου την δίνει 3w 1,3,5
 
Παντως το καλοκαιρι ειχα παρατηρησει οτι το καθε αεροπλανο που φτανει παρκαρε κοντα στο cargo apron και σταθμευε μεχρι την επομενη πτηση καθως υπηρχε ηδη αεροπλανο στην αθηνα απο την προηγουμενη.
 
spotterakis":1dsi4y5g said:
Ρε παιδια κοιταω τα 4 καθημερινα της Αθηνας αλλά οι χρονοι αφιξης με τους χρονους αναχωρησης εχουν τεράστιο κενό..Τοσο μεγάλη παραμονή στο έδαφος σε όλα τα δρομολόγια ή παιζει κατι άλλο σε στυλ ΕΚ και 5th freedom flights?

Παραθέτω ώρες άφιξης και αναχώρησης για να καταλάβετε,όπως τα βρηκα στο Αμαντέους:

Αφίξεις 0630, 0645, 1305, 2035
Αναχωρήσεις 1135, 1315, 1900, 0055

Y.Γ. Την Σαντορινη προς το παρόν μου την δίνει 3w 1,3,5


Δεν έχει να κάνει με 5th freedom rights. Και φέτος έτσι ήταν. Προφανώς έχουν την ευελιξία στον στόλο να προσφέρουν πτήσεις που ελαχιστοποιούν το connection time στην Ντόχα.
 
Χθες νομίζω είδα ένα 789 στο fr24 της Qatar με κωδικό QR203. Ξεκίνησε τις πτήσεις;;;
 
Αυτοί απο όσο ξέρω δεν σταμάτησαν. Είχε ένα ανα 2-3 μέρες.
 
Καθε μερα εχει QR203/4. Δεν σταματησε ποτε.
 
Σύμφωνα με το Flightradar24 ( https://www.flightradar24.com/data/flights/qr203 ) αλλά και του Routes Online ( https://www.routesonline.com/news/38/ai ... ight=qatar ) η Qatar θα πετάει μόνο 3 φορές την εβδομάδα για Αθήνα μέχρι τις 31 Μαίου.
Σήμερα π.χ. δέν έχει πτήση.
Επίσης κάτι ενδιαφέρον είναι ότι οι τρεις τελευταίες της πτήσεις έγιναν μέσω του εναέριου χώρου της Τουρκίας και όχι της Συρίας όπως πριν, μάλλον λόγω της κλιμακούμενης έντασης που επικρατεί και πάλι στην πολύπαθη αυτή χώρα.
 
Αναστολη ολων των πτησεων απο/προς Καταρ μεχρι 15 Ιουνιου, μετα την ευρεση 12 θετικων κρουσματων σε μια μονο πτηση (9 Πακιστανοι-2 Ελληνες απο Αυστραλια -1 Ελληνας απο Ιαπωνια)
Και οι 91 επιβατες σε καραντινα.
 
Αυτή τη στιγμή είδα στο fr24 αεροσκάφος της μόλις αναχώρησε για Ντόχα.
 
Εφερε τρανζιτ επαναπατρισθεντες Ελληνες.
 
Top