Ryanair: όνομα εισιτηρίου

Re: Αλλαγή ονομάτων με Ryanair

Για χαζούς τους περνάς; Δεν θα σου ξαναζητήσει να γράψεις τα ονόματα, θα τα βγάλει όπως τα έχεις ήδη γράψει. Καλύτερα να κλείσεις καινούρια, πιθανότατα να σου βγει φθηνότερα.
 
Re: Αλλαγή ονομάτων με Ryanair

Γενικώς ισχύει πως

"Don’t worry, customers who have booked their flight directly on the Ryanair.com website have a 24 hour grace period from the time of original booking, to correct any minor errors (i.e. spelling of names, incorrect routings/dates)."

Στην περίπτωσή σου βέβαια δεν είναι τυπογραφικό λάθος αλλά τελείως διαφορετικό όνομα.
 
Re: Αλλαγή ονομάτων με Ryanair

Επίσης, αν τους έχεις ήδη ρωτήσει, σχετικά με τη συγκεκριμένη κράτηση, το chat έχει καταχωρηθεί στο PNR σου και έχουν μία ιδέα για τις προθέσεις σας. Καλύτερα να βγάλεις νέα εισιτήρια.
 
Re: Αλλαγή ονομάτων με Ryanair

Aggelos 21":1m7t0r1t said:
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι: έχω κάνει κράτηση εισιτηρίων για 2 άτομα για μια πτήση για Βουδαπέστη. Θέλω να δώσω τα εισιτήρια στους γονείς μου, όμως δεν τα έχω κλείσει στο δικό τους όνομα αλλά στο δικό μου και της φίλης μου. Μπορώ να τα διορθώσω με κάποιον δωρεάν τρόπο γιατί οι αλλαγές ονόματος ξέρω οτι στην Ryanair είναι πάνακριβες (νομίζω 110 ευρώ, το λέω αυτό γιατί έχω μιλήσει με την εταιρία και μου είπε πως μόνο έτσι γίνεται!). Έχω σκεφτεί το εξής: Στο τσεκ ιν δεν σου ζητάει να γράψεις ξανά τα ονόματα των επιβατών; Εάν εκεί γράψω τα ονόματα των γονέων μου, θα καταλάβει το site τους οτι κάτι πάει λάθος; Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου;
Στη θέση σου θα έπαιρνα την κοπέλα μου και θα πήγαινα εγώ στη Βουδαπέστη όπως το είχα κανονίσει εξ αρχής.
Μια χαρά θα περάσετε.
 
Re: Αλλαγή ονομάτων με Ryanair

aakunz":2qwuvf2a said:
Επίσης, αν τους έχεις ήδη ρωτήσει, σχετικά με τη συγκεκριμένη κράτηση, το chat έχει καταχωρηθεί στο PNR σου και έχουν μία ιδέα για τις προθέσεις σας. Καλύτερα να βγάλεις νέα εισιτήρια.

Αλήθεια;; Πολύ καλή πληροφορία.
 
Re: Ryanair εσωτερικού: όνομα εισιτηρίου

Γεια σας, έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, είναι η πρώτη φορά που θα πετάξω με ryanair προς εξωτερικό, την Δευτέρα έκανα κράτηση αλλά έγραψα τα στοιχεία μου (όνομα και επίθετο) με ελληνικούς χαρακτήρες και κεφαλαία. Αμέσως μετά ενημερώθηκα ότι είναι λάθος. Από εκείνη τη στιγμή προσπαθώ να επικοινωνήσω με κάποιον υπάλληλο αλλά συνεχώς μου βγάζει ότι είναι απασχολημένοι, τι πρέπει να κάνω για να βρώ κάποιον και κατά τη γνώμη σας ποιά είναι η καταλληλότερη ώρα για να προσπαθήσω να συνδεθώ στο livechat? Δεν έχω κάνει check-in και πετάω σε σχεδόν ένα μήνα απο σήμερα.
 
Re: Ryanair εσωτερικού: όνομα εισιτηρίου

Το slot για συνομιλία μπορεί να ανοίξει οποτεδήποτε, ακόμα και στις ώρες αιχμής. Είναι θέμα πόσων ατόμων βρίσκονται εκείνη τη στιγμή στη βάρδια και πόσο δύσκολες είναι οι περιπτώσεις. Υπάρχουν περιπτώσεις που «ξεπετιούνται» σε 5 λεπτά, υπάρχουν κι εκείνες, που απασχολούν έναν υπάλληλο για μισή ώρα.
 
Re: Ryanair εσωτερικού: όνομα εισιτηρίου

Τελικά δεν μου απάντησαν ποτέ στο livechat και έτσι πήρα τηλέφωνο, μου είπαν ότι είναι σύνηθες λάθος και ότι δεν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα, ακόμη και αν το όνομα μεταφραστεί λάθος. Ελπίζω όντως να πάνε όλα καλά.
 
Re: Ryanair εσωτερικού: όνομα εισιτηρίου

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και είχε συζητηθεί εδώ στο Φόρουμ.
Εκανα λάθος το όνομα και αντί να το γράψω με λατινικούς χαρακτήρες το έγραψα με ελληνικούς και κόντεψα να πληρώσω πρόστιμο 150 ευρώ.
 
Re: Γενικές ερωτήσεις για πτήσεις με ryanair

Γειά σας, πετάει ένα φιλικό μου ζευγάρι απο Θεσσαλονικη για Ρώμη αλλά στη θέση του ονόματος του παιδιού έχω βάλει το επώνυμο και στη Θέση του επωνύμου το όνομα...κατα τα αλλα όλα ειναι σωστότατα γραμμένα..τι λέτε θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα?
 
Top