Ryanair στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Θα πας κατευθείαν στον έλεγχο ασφαλείας και την πύλη σου. Φρόντισε όλα τα υγρά να είναι μέσα σε σακουλάκι τύπου zip που κλείνει.
 
Παρατηρω οτι αρχιζουν να δημοσιευονται τα χειμερινα δρομλογια και για την SKG παρατηρω οτι συνεχιζεται το καθημερινο για CIA, 3x για Charleroi, 3χ για STN. Για τα θπολοιπα ακομα δεν εχουμε κατι νεοτερο.

Ολα καλα αν και συμφωνα με το παρακατω αρθρο που αναφερθηκε σε αλλο θρεντ (http://money-tourism.blogspot.com/2011/ ... st_01.html) η Ρωμη δεν εχει και τις τρελές πληροτητες για να αντεξει και το χειμωνα.... ή μηπως ειναι ακομα νωρις για συμπεράσματα.... τι λετε?
 
Πιστεύω ότι ισχύουν τα εξής δύο:
1ον η Αλιτάλια με 3(?) πτήσεις καθημερινά απορροφά τον περισσότερο κόσμο προς Ιταλία και δυτική Μεσόγειο.
2ον ο κόσμος της Θεσσαλονίκης εξακολουθεί είτε να μην ξέρει την FR είτε να τη φοβάται.
Πάντως το Ciampino, θεωρώ ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί πολύ άνετα ως σταθμός για όσους ταξιδεύουν εντός Ιταλίας ή προς Ισπανία, κυρίως με βάση τις χρονοαποστάσεις οι οποίες είναι αισθητά καλύτερες σε σχέση με HHN & BGY.
 
Ανταποκρίσεις με Ryanair;
Ποσοι θα το έκαναν;
 
Eγώ!Και πολύ άλλοι!Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι κανονίζει μια φίλη μου να πάει Λισαβόνα στον κολλητό της από Εράσμους.Οι εναλλακτικές της κυμαίνονται γύρω στα 250 ευρώ.Με ΕΖΥ μέσω ΜΧΡ 108 ευρώ.Αν πετούσε η Ryanair προς Λισαβόνα θα είχε φύγει κιόλας!
Ο κολλητός μου πέρυσι για τον αγώνα του ΠΑΟΚ με τη Villareal έκανε το δρομολόγιο SKG-MXP-BCN-VLC-MXP-SKG με μίξη Easyjet & Vueling.
Δε νομίζω ότι λέω κάτι πρωτότυπο, πολύς κόσμος χρησιμοποεί τα hubs των locos ως ενδιάμεσους..
 
Κι εγώ γνωρίζω αρκετό κόσμο που χρησιμοποιεί το Μιλάνο ως κόμβο για να συνεχίσει κάπου αλλού ενώ όπως είχα ξαναπεί κάποια πρακτορεία προσαρμόστηκαν και βοηθάνε στην κράτηση με loco και τσιμπάνε το επόμενο σκέλος - ειδικά τα long haul.
 
Μόλις γύρισα από το πρώτο ταξίδι με RYANAIR και πρέπει να πώ ότι ήμουν αρκετά σκεπτικός μέχρι την πρώτη αναχώρηση. Το ταξίδι πήγε καταπληκτικά, χωρίς παρατράγουδα. Πέρα από τα πολύ αυστηρά μέτρα που είχαν στην Θεσσαλονίκη ενώ προς μεγάλη μου έκπληξη δεν είχαν στο Moss Rygge της Νορβηγίας (βλέπε Όσλo :D παρά μερικά 60αρια χλμ.). Η τιμή καταπληκτική, η εξυπηρέτηση όπως έπρεπε αλλά πάντα κυμαινόταν από το συγκρατημένη μέχρι και πολύ καλή και ευγενική, άφιξη μέχρι και 1 ώρα !!!! νωρίτερα στη Νορβηγία και η επιστροφή με τον ίδιο ακριβώς πολύ καλό τρόπο. Ανακάλυψα επίσης ότι η συγκεκριμένη γραμμή έκανε και τη Νορβηγία (believe it or not!) πιο δημοφιλή προορισμό για το κοινό από Θεσσαλονίκη και φέρνει και μερικούς Νορβηγούς και στη Θεσσαλονίκη προς εξερεύνηση. Ελπίζω να συνεχίσει η εταιρία να πετάει προς Νορβηγία... ήταν η πρώτη φορά που έκανα τέτοιο σύντομο ταξίδι από τη μια άκρη της Ευρώπης προς την άλλη, χωρίς ανταπόκριση σε άλλο αεροδρόμιο και άμεσα! Λέτε να μπορούσε να το κάνει για όλο το χρόνο το δρομολόγιο και να δημιουργήσει αγορά? Έστω και τουριστικό-εργατικό δυναμικό ρεύμα :?:

Σε οποιαδήποτε περίπτωση εγώ ήμουν υπέρευχαριστημένος για τις τιμές που πλήρωσα (βλέπε €52 a/r) και την εξυπηρέτηση και το προιόν... και τσίμπησα και το αεροπλανάκι μοντέλο RYANAIR που κάθεται περήφανο δίπλα στα υπόλοιπα της συλλογής.
 
1) Πιστευω οτι η εταιρια γινεται γνωστη σιγα σιγα σε ολους... ακομα και στους πιο δυσπιστους... τωρα ειδικα με τη κριση θα εχει πιο φανατικους "πελατες"

2) Η Alitalia εχει τοσες πτησεις διοτι η μεγαλυτερη πλειοψηφια ειναι transit απο τη Ρωμη για αλλου, προσφερει φθηνους ναυλους για transit. Εκει μαλλον βασιστηκε η Fr κια ειπε "δεν το κανω καθημερινο να τραβηξω κοσμο?". Μονο που λιγοι εχουν φανταζομαι προορισμο τη Ρωμη την ιδια.
Αλλα για εταιρια με 2 μηνες παρουσια στο SKG παει πολυ πολυ καλα πιστευω...
 
Συμφωνώ απόλυτα κι εγώ αυτό πιστεύω για το σκεπτικό της FR ως προς την προσθήκη της Ρώμης.

Όσο για το δρομολόγιο προς Rygge, είχε τύχει να κάνω το ταξίδι SKG-OSL-SKG το 2003 μέσω Μονάχου.Το κορίτσι που με φιλοξένησε τοτε μάλιστα έμενε στο Moss, αρκετά χρόνια δυστυχώς πριν ανοίξει το αεροδρόμιο..Όσο σκέφτομαι ότι είχα δώσει τότε 360 ευρώ και πανηγύριζα που ήμουν τόσο κωλόφαρδος να βρω τέτοια τιμή (Swiss & KLM σχεδόν 500!!!) καθώς επίσης και ότι προσγειώθηκα στο Gardemoen,80χμ από το Όσλο(δηλαδή 140 από το Moss) πραγματικά με κάνει να ευγνωμονώ αυτή την εταιρία.Έχει φέρει πραγμάτική δημοκρατία στις μεταφορές.
Και μιας που αναφέρθηκε το θέμα του ελέγχου των χειραποσκευών, ήθελα να ρωτήσω το εξής,έχω ένα βαλιτσάκι το οποίο χωράει στο καλούπι της FR ολόκληρο,εκτός από τα ροδάκια.Σε AGP & MRS ούτε που μου το κοιτάξανε!Στη Θεσσαλονίκη το ελέγχουν?Θα έχω πρόβλημα?
 
Γεία σας παιδιά!!!! Επειδή ετοιμάζομαι να κάνω ένα ταξίδι με την ryanair και θα ήθελα να σας κάνω μία ερώτηση. Έχω ακούσει ότι μερικές εταιρείες έχουν βάλει φόρο στους υπέρβαρους, να πληρώνουν διπλό εισητήριο, ισχύει αυτό και με την Ryanair? Όποιος ξέρει κάτι ας μου πει σας παρακαλώ
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top