Ryanair στην Ελλάδα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Αν εννοείς ότι συνολικά θα έχετε 2 μικρες βαλίτσες π.χ. και μια γυναικεία τσάντα, τότε ναι, μετράει ως επιπλέον. Επίσης να έχεις στο νου σου ότι συνήθως ψάχνουν αν έχεις παραπάνω πράγματα για πάνω στο αεροπλάνο στις βάσεις τους, δηλαδή λογικά δε θα έχετε πρόβλημα όταν θα πηγαίνετε αλλά στην επιστροφή. Δε θέλω να σε κάψω, απλά σου λέω τι έχω παρατηρήσει! :p Οι περισσότερες κοπέλες πάντως προσπαθούσαν με το ζόρι να χωρέσουν τις τσάντες τους μέσα στις βαλίτσες! Οπότε φροντίστε να έχετε χώρο και στην επιστροφή ΚΑΙ να μην ξεφεύγετε από τα 10 κιλά που είναι το όριο γιατί το κοιτάνε τώρα τελευταία
 
lefas":1wgypwtm said:
Καλησπέρα και πάλι μετά από καιρό...
μια απορια και από μένα και όποιος μπορεί ή γνωρίζει ας βοηθήσει..
Ταξιδεύω με τη κοπέλα μου με ryanair και η ερώτηση έχει ως εξής: ΄Εχουμε δηλώσει 1χειραποσκευή κατά άτομο και η κοπέλα θα κουβαλάει τη κλασσική γυναικεία τσάντα της.Θεωρείται έξτρα χειραποσκευή?
Ευχαριστώ
Ναι και λογικά θα εχει πρόβλημα. Απο SXF που έχω πετάξει με Ryanair τα θηλυκά μέλη της οικογένειας έκρυβαν τις τσάντες πριν τον σωματικό έλεγχο και μετά τις ξαναεβαζαν χωρίς να μας πουν τπτ. Τώρα εξαρτάται και το αεροδρόμιο απο το οποίο πετάς. Απο SKG φεύγεις;
 
lefas":2toe4h2l said:
Καλησπέρα και πάλι μετά από καιρό...
μια απορια και από μένα και όποιος μπορεί ή γνωρίζει ας βοηθήσει..
Ταξιδεύω με τη κοπέλα μου με ryanair και η ερώτηση έχει ως εξής: ΄Εχουμε δηλώσει 1χειραποσκευή κατά άτομο και η κοπέλα θα κουβαλάει τη κλασσική γυναικεία τσάντα της.Θεωρείται έξτρα χειραποσκευή?
Ευχαριστώ

Φυσικά!
viewtopic.php?p=147642#p147642
 
Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις.
Αναχωρώ από CHQ για ROME CIAMPINO ME 55E/ATOMO με επιστροφή 14/4 -21/4
 
Καλο ταξιδι και καλα να περάσεις με την κοπέλα σου στην Ρώμη. Ενδείκνυται...
 
Κανονικα,με τα οσα λεει η εταιρεια στη σελιδα της ναι μετραει σαν χειραποσκευη.

Συνεπως θα πρεπει να τη βαλει,να τη χωρεσει μεσα σε μια αλλα βαλιτσα διαστασεων 55χ44χ20.

Πολλοι βεβαια θα σου πουνε οτι απο ελλαδα αφηνουν να εχει μια γυναικα την τσαντα της και τα σχετικα.

Εσυ ομως να εισαι προετοιμασμενος.
Γιατι να στηριζεσαι στις διαθεσεις της στιγμης και να ελπιζεις για το καλυτερο,οταν ξερεις πως ο κανονισμος το απαγορευει?
 
Επίσης να σημειώσω ότι όλα τα υγρά θα πρέπει να είναι μέσα σε σακουλάκι με zip.Στην Ελλάδα μπορεί να μη σου πουν κάτι αλλά στην επιστροφή το προσέχουν. Οπότε για να μην τρέχεις τελευταία στιγμή φρόντισε το.
 
Σχετικά με τις χειραποσκευές και βάσει του τι έχω διαπιστώσει ταξιδεύοντας σε πολλούς προορισμούς με Ryanair (Torp, Rygge, Charleroi, Dublin, Marseille, Mallorca, Budapest, Barcelona etc.), έχει να κάνει και με τον υπάλληλο. Τις προάλλες στο STN η μια υπάλληλος τους ήλεγχε όλους σε όγκο και κιλά χειραπoσκευής, ο δεύτερος δεν τα κοιτούσε καν. Στον Άραξο ως τώρα είναι πολύυυ χαλαροί! :)
 
Φίλε .voyager, μιας και έχεις ταξιδέψει πολύ με Ryanair, δεν κάνεις μια λίστα (εννοείται πως αν θέλεις, μπορείς κ έχεις το χρόνο και τη διάθεση) με τα αεροδρόμια που ελέγχουν και το βάρος των χειραποσκευών?

πχ στη Θεσσαλονίκη και στη Ρώμη ελέγχουν μόνο όγκο (το σύστημα που έχουν δεν έχει και ζυγαριά). Δυστυχώς δεν έχω ταξιδέψει αλλου :(

Πιστεύω πως αυτή η λίστα θα ήταν χρήσιμη σε πολλούς.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top