Σχολη Ικαρων(Ερωτησεις)

Κάθε ποτε υπάρχουν άδειες ;
Και πως να το πω , κάθε ποτε μας επιτρέπουν να φεύγουμε από την σχολη ;
Δηλαδή Καθεμέρα μετά της 7:00μ.μ μπώρο να φεύγω από την σχολη και να έρχομαι το πρωί ; ( παράδειγμα ) .

*Άκουσα ότι αν είσαι μέσα στην σχολη ικάρων δεν γινετε να παντρευτείς , ισχύει ;
 
Αυτό για την παντριά δεν το ξέρω.
Άδειες εξόδου (αν δεν είσαι τιμωρημένος με στέρηση εξόδου) μόνο Παρασκευή απόγευμα (μετά την επιθεώρηση) και επιστροφή Κυριακή βράδυ.

AnthonyTop":30bnaj8x said:
Σε ευχαριστω για την απαντηση σου εχεις δικιο, επεισης διαβασα σε μια ιστοσελιδα οτι το οριο μυωπιας ειναι 0,25 για το δεξι και 0,75 για το αριστερο ματι. ισχυει αυτο η δεν πρεπει να υπαρχει ιχνος μυωπιας?
Αυτή τη διαφορά μεταξύ δεξιού και αριστερού οφθαλμού δεν την κατάλαβα! Απαγορεύονται οι προσπεράσεις από αριστερά στις αερομαχίες και είμαστε πιο χαλαροί με το αριστερό μάτι;
 
Απαγορευεται να εισαι παντρεμενος... Για μυωπια μηδεν ειναι το οριο...το πολυ πολυ να σε αφησουν αν βγαλεις 0,25 μεσα στη σχολη αφου μπεις
 
Δηλαδή αν είμαι παντρεμένος πριν μπω μέσα στην σχολη,δεν γίνετε να μπω στην σχολη ;

ή εννοείς ότι όταν θα είμαι μέσα και κατά την διάρκεια που θα είμαι στην σχολη δεν θα γίνετε να παντρευτώ ;
 
Φίλε, κακώς αποκαλείς τον εαυτό σου Ίκαρο μιας και ακόμη δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα για την ειδικότητα. άσε ρε φίλε τους γάμους και τα πανηγύρια και ασχολήσου με το διάβασμα για να μπεις και μετά από δέκα χρόνια που θα μπορείς να αναπνέεις σωστά σκέπτεσαι και τον γάμο.
 
Πολύ σωστά κ. CHRISTOS55, ανεπίτρεπτη ανωριμότητα να θέλει να γίνει ίκαρος και να τον απασχολούν αυτές οι ανοησίε. Ίσως όμως να δικαιολογείται η σύγχυση/επιπολαιότητα ως πιθανά έλληνας εξωτερικού, αν παρατηρήσουμε ότι αγαπημένη του εταιρία είναι η AGN ( Air Gabon) και πλησιέστερο α/δ του Mont –Joli (Quebec –Canada ), έχοντας ως πρότυπο λόγω προφανέστατα εφηβικής ηλικίας ως ίκαρο τον Ρ. Γκίρ / officer & gentleman
 
CHRISTOS55":1oen6c9o said:
Φίλε, κακώς αποκαλείς τον εαυτό σου Ίκαρο μιας και ακόμη δεν γνωρίζεις βασικά πράγματα για την ειδικότητα. άσε ρε φίλε τους γάμους και τα πανηγύρια και ασχολήσου με το διάβασμα για να μπεις και μετά από δέκα χρόνια που θα μπορείς να αναπνέεις σωστά σκέπτεσαι και τον γάμο.

Κανένας δεν άρχισε με το να ξέρει τα πάντα , γιαυτο πιστεύω υπάρχετε εσείς οι έμπειροι. Το ψευδώνυμο , δεν δείχνει και πολλά, απολογούμαι αν πρόσβαλα κάτι/κάποιον,ο σκοπός μου δεν ήταν αυτός.
Με το να κάνουν ερώτησης νέα μέλοι στην κοινότητα αυτή , και να περνούν τέτοιες απάντησης , είναι αποθαρρυντικό να συνεχίσουν να ενημερώνονται από μια τέτοια πηγή.



* Υ.Γ. Ναι είμαι έλληνας του εξωτερικού, και απλά προσπάθησα να γράψω τα στοιχεια σύνδεσης και μου έβγαζε σφάλμα θεώρησα πως ήταν αυτό το προβλημα , και έβαλα τυχαία στοιχεια.Και παλι ναι...ειμαι εφηβος...
 
Κύριοι,

Κακώς κρίνετε κάποιον απ' το ψευδώνυμο με το οποίο επέλεξε να παρουσιάσει τις σκέψεις/απόψεις του σε ένα διαδυκτιακό χώρο, όπως το airliners.. Θα αρχίσω και γω να υποθέτω ότι ο κ. ΑΟΑ ξέρει τα πάντα στην Αεροδυναμική και γι' αυτο επέλεξε το Angle of Attack ως ψευδώνυμο ή μπορει απλα να είναι φίλαθλος του Αθλητικου Ομίλου Αγ.Νικολάου βρε αδερφέ! ( :D χιούμορ συνάδελφοι)

Φιλικά,
 
Γεια σας,
ειμαι μαθητρια 1ης λυκειου και απο μικρη ηθελα να κανω ενα επαγγελμα με δραση.Εχω αποφασισει οτι οι ειδικοτητες τις σχολης ικαρων ειναι αυτο ακριβως που εψαχνα.Συγκεκριμενα εχω βαλει στοχο το τμημα ιπταμενων. Ωστοσο εχω καποιες απορειες :
1.υπαρχει περιπτωση να κοπω στα αθληματα επειδη ειμαι κοπελα;
2.αν εχω αθλητικες επιτυχιες σε πανλληνιο επιπεδο θα παιξουν ρολο στην εισαγωγη μου;
3.μπορω να μαθω αν περασα ή κοπηκα στα αθλητικα, ψυχολογικα , υγειονομικα τεστ πριν τις επισημες αναρτησεις στο σχολειο μου;
 
Αν εχεις πανελληνιες επιτυχιες σημαινει οτι εισαι ηδη overqualified για τις απαιτησεις των στρατιωτικων σχολων. Τα ορια παντως στα αθληματα ειναι δημοσιευμενα δε θυμαμαι που...παρε τηλ στο γραφειο ενημερωσεωνς κοινου της πολεμικης αεροποριας. Τα αποτελεσματα βγαινουν σχεδον αμεσως. Για παραδειγμα αν δε περασεις τις υγειονομικες δε θα πας την επομενη μερα να τρεξεις και να παθεις κανενα εμφραγμα...
 
Top