Σχόλια για Α3

idle descent

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
01/02/2005
Μηνύματα
79
Likes
0
Διαβασα τις αποψεις περι των δυο τελευταιων συμβαντων της Α3 και μενω εκπληκτος απο τις -κυριολεκτικα- διαφορες ασυναρτησιες που γραφουν μερικοι.
Καλο θα ειναι οταν δεν γνωριζουμε ακριβως τι εχει συμβει να μη προβαινουμε σε, τετοιου ειδους, κριτικη ποσο μαλλον οταν και μεις οι ιδιοι φαινεται οτι ειμαστε ασχετοι -ξερουν πιστευω αυτοι για τους οποιους αναφερομαι- με τον αεροπορικο χωρο και γραφουμε οτι εχουμε ακουσει απο το "Ραδιο Αρβυλα"![/quote]
 
Tom Zat":1h8zy5mu said:
Διαβασα τις αποψεις περι των δυο τελευταιων συμβαντων της Α3 και μενω εκπληκτος απο τις -κυριολεκτικα- διαφορες ασυναρτησιες που γραφουν μερικοι.
Καλο θα ειναι οταν δεν γνωριζουμε ακριβως τι εχει συμβει να μη προβαινουμε σε, τετοιου ειδους, κριτικη ποσο μαλλον οταν και μεις οι ιδιοι φαινεται οτι ειμαστε ασχετοι -ξερουν πιστευω αυτοι για τους οποιους αναφερομαι- με τον αεροπορικο χωρο και γραφουμε οτι εχουμε ακουσει απο το "Ραδιο Αρβυλα"!
[/quote]

Kai as apoballoyme epiteloys apo panw mas thn gnwsth nootropia toy Ellhna oti einai eidhmwn epi pantos episthtoy kai as ekferoyme tekmhriwmenes apopseis ekei poy mas pernei... (kai gia na mhn pare3hgh8w, Tom Zat symfwnw apolytws me ayta poy les...)
 
sostus sas vrisko k tus 2......8a prepei na milane mono osoi xerun pragmatika k tekmiriomena k oxi ti exun akusei apo 8eius mpatzanakides xaderfia etc....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :D :D :shock: :rolleyes:
 
Diafwnw...pisteuw oti o kathenas pou exei mia apopsi kai pisteuei oti einai swsti exei to dikaiwma na tin ekfrazei. An einai lathos apodeikste tou me mia epeikodomitiki sizitisi.

Akoma kai an auta pou leei einai auta pou akouei apo mpatzanakides, theious, ksaderfia ktl profanos vriskete sauto to forum epeidi ton endiaferei i aeroporia. Gia mena einai arketo gia na ton akousw (estw na ton diavasw) kai an i apopsi mou einai diaforetiki pithanotata tha tou apantisw.
 
A380":a296v2dj said:
Diafwnw...pisteuw oti o kathenas pou exei mia apopsi kai pisteuei oti einai swsti exei to dikaiwma na tin ekfrazei. An einai lathos apodeikste tou me mia epeikodomitiki sizitisi.
Το πρόβλημα βρίσκεται στον τρόπο που γράφουν κάποιοι τη γνώμη τους. Όταν κάποιος υποθέτει διάφορα πράγματα σχετικά με το εξαιρετικά ευαίσθητο θέμα της ασφάλειας πτήσεων, τότε δεν μπορεί να μιλάει με ύφος δογματικό και με την αυτοπεποίθηση του ελεγκτή του NTSB... Είναι άλλο πράγμα να γράφει κανείς μια άποψη επί οποιουδήποτε θέματος, με σκοπό να γίνει συζήτηση και να μάθουμε όλοι πράγματα που δεν ξέρουμε (κανείς δεν είναι παντογνώστης!!!) και άλλο πράγμα να επιμένει σε κάτι το οποίο δεν μπορεί να γνωρίζει.

Δύο περιστατικά τα οποία έχουν συμβεί και στις μεγαλύτερες αεροπορικές εταιρίες του κόσμου δεν είναι ικανά να βγάλουμε κατακριτικά συμπεράσματα για μια εταιρία. Η ασφάλεια πτήσεων -από τις περιορισμένες γνώσεις που έχω βάσει σχετικών βιβλίων και αρκετών πορισμάτων ατυχημάτων και συμβάντων που έχω διαβάσει- είναι ένα σύνθετο ζήτημα, ευαίσθητο, εξαιρετικά σημαντικό και πολύπλοκο, με πολλούς παράγοντες και κανόνες που πρέπει κάθε μέρα να τηρούνται στο έπακρο. Το αν όντως τηρούνται ή όχι, μπορούν να το ξέρουν μόνο όσοι είναι καταρτισμένοι σχετικά και όσοι έρχονται καθημερινά σε άμεση επαφή με το θέμα.

Από εκεί και πέρα, από τον τρόπο που ο καθένας επιχειρηματολογεί, καθορίζεται και η βαρύτητα της γνώμης του. Επίσης, ο τρόπος που ο καθένας διατυπώνει τη γνώμη του υποδεικνύει και τον τρόπο με τον οποίο οι υπόλοιποι θα του απαντήσουν. Πολιτισμένα και καλοδιατυπωμένα posts με σωστή επιχειρηματολογία, φέρνουν και πολιτισμένο διάλογο. Δογματικά και αγριεμένα posts φέρνουν και ακραίες απαντήσεις. Αυτή είναι βασική αρχή του διαλόγου κατά τη γνώμη μου.
 
Basika otav eida tov titlo vomiza oti pali kapoios n8ele va tpabn3ei kavtnlia gia.. tnv wmn patatosalata.. :D :twisted:

Alla apogonteutnka otav diabasa peri tivos prokeitai.. Nobody's perfect, alla as mn to parakavoume.. Ok paidakia? ;)
 
George":1cmvol2r said:
A380":1cmvol2r said:
Diafwnw...pisteuw oti o kathenas pou exei mia apopsi kai pisteuei oti einai swsti exei to dikaiwma na tin ekfrazei. An einai lathos apodeikste tou me mia epeikodomitiki sizitisi.
Το πρόβλημα βρίσκεται στον τρόπο που γράφουν κάποιοι τη γνώμη τους. Όταν κάποιος υποθέτει διάφορα πράγματα σχετικά με το εξαιρετικά ευαίσθητο θέμα της ασφάλειας πτήσεων, τότε δεν μπορεί να μιλάει με ύφος δογματικό και με την αυτοπεποίθηση του ελεγκτή του NTSB... Είναι άλλο πράγμα να γράφει κανείς μια άποψη επί οποιουδήποτε θέματος, με σκοπό να γίνει συζήτηση και να μάθουμε όλοι πράγματα που δεν ξέρουμε (κανείς δεν είναι παντογνώστης!!!) και άλλο πράγμα να επιμένει σε κάτι το οποίο δεν μπορεί να γνωρίζει.

Δύο περιστατικά τα οποία έχουν συμβεί και στις μεγαλύτερες αεροπορικές εταιρίες του κόσμου δεν είναι ικανά να βγάλουμε κατακριτικά συμπεράσματα για μια εταιρία. Η ασφάλεια πτήσεων -από τις περιορισμένες γνώσεις που έχω βάσει σχετικών βιβλίων και αρκετών πορισμάτων ατυχημάτων και συμβάντων που έχω διαβάσει- είναι ένα σύνθετο ζήτημα, ευαίσθητο, εξαιρετικά σημαντικό και πολύπλοκο, με πολλούς παράγοντες και κανόνες που πρέπει κάθε μέρα να τηρούνται στο έπακρο. Το αν όντως τηρούνται ή όχι, μπορούν να το ξέρουν μόνο όσοι είναι καταρτισμένοι σχετικά και όσοι έρχονται καθημερινά σε άμεση επαφή με το θέμα.

Από εκεί και πέρα, από τον τρόπο που ο καθένας επιχειρηματολογεί, καθορίζεται και η βαρύτητα της γνώμης του. Επίσης, ο τρόπος που ο καθένας διατυπώνει τη γνώμη του υποδεικνύει και τον τρόπο με τον οποίο οι υπόλοιποι θα του απαντήσουν. Πολιτισμένα και καλοδιατυπωμένα posts με σωστή επιχειρηματολογία, φέρνουν και πολιτισμένο διάλογο. Δογματικά και αγριεμένα posts φέρνουν και ακραίες απαντήσεις. Αυτή είναι βασική αρχή του διαλόγου κατά τη γνώμη μου.

Eytyxws poy yparxoyn kai an8rwpoi me ikanothta analytikhs skepshs kai syn8eshs apopsewn edw mesa. Ayto akribws ennow. Oxi dogmatismoys kai epimonh se kati otan den 3ereis poy patas kai poy briskesai.
 
Tsou.

Όσο υπάρχουν σχόλια του στυλ "κλείστε το κωλο-μάγαζο" (για την ΟΑ) και περνάνε στο ντούκου, θα μπορεί ο καθένας εδώ μέσα να λέει ότι θέλει και όπως θέλει (σε βαθμό που δεν το κάνει προσωπικό, φυσικά!) για την Aegean, την Boeing, την Airbus, την British, την Emirates κλπ κλπ

Άμα φυσικά εν γένει αποφασιστεί να ανεβάσουμε το επίπεδο εδώ μέσα ΟΚ. Αλλά όχι μόνο η μια πλευρά
 
Δηλαδή, για να καταλάβω, αυτό το φόρουμ δουλέυει μόνο με παρατάξεις? Οι Εητζιανάδες και οι Ολυμπιακάδες, οι Αιρμπασάδες και οι Μποϊνγκάδες, οι Ελληνικάδες και οι Βενιζελάδες κ.ο.κ.?

Τί πάει να πεί "πλευρές"?

Πείτε μου, άν είναι, για να ενταχθώ κι εγώ. Μήν είμαι στην απ'όξω...

ΕΤΖΗΑΝ ΣΑΚΣ, ΟΛΥΜΠΙΚ ΡΟΥΛΖ
ΟΛΥΜΠΙΚ ΣΑΚΣ, ΕΤΖΗΑΝ ΡΟΥΛΖ
(Έτσι για να τα έχω καλά με όλους...)

:evil: :mad:

ΥΓ:Συγνώμη για το άσχετο με το θέμα, αλλα δέν πάει άλλο. Ο ένας γράφει του κεφαλιού του (και επιμένει κιόλας, και όλοι οι άλλοι είναι άσχετοι), ο άλλος γράφει "σωστός"/"πέστα"/"μπροάβο", (και φυσικά όλοι με ατράνταχτα επιχειρήματα),ο παράλλος πετάει άσχετες ερωτήσεις ίσα για να κάνει πόστ, και τελικά όλοι σπαταλάμε τον χρόνο μας στο ίντερνετ,με την καταρραμένη 56Κ, για να διαβάζουμε 1/10 ουσταστικά πόστς.

ΥΓ2:
A380":5gudaehw said:
Diafwnw...pisteuw oti o kathenas pou exei mia apopsi kai pisteuei oti einai swsti exei to dikaiwma na tin ekfrazei. An einai lathos apodeikste tou me mia epeikodomitiki sizitisi.

Bλέπεις πουθενά να βγήκε άκρη με την εποικοδομητική συζήτηση στις εν λόγω περιπτώσεις? ΑΝ ΝΑΙ, ΤΙ ΔΙΑΟΛΟ, ΤΟΣΟ ΣΤΡΑΒΟΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΩ?
 
Top