Συμβάν με C 130 της Ελλ. Πολεμικής Αεροπορίας στη Λάρνακα

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

theospet

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
03/10/2006
Μηνύματα
45
Likes
0
Σε πλήρη συναγερμό τέθηκε το μεσημέρι το αεροδρόμιο Λάρνακας, όταν κυβερνήτης στρατιωτικού μεταγωγικού αεροσκάφους της Ελληνικής Πολεμικής Αεροπορίας τύπου C-130 (Lockheed C-130H Hercules L-382), , δήλωσε στο Κέντρο Ελέγχου Πτήσεων Λευκωσίας ότι έχει σημαντική απώλεια καυσίμων από τη δεξαμενή στο αριστερό φτερό του αεροσκάφους.
Το αεροσκάφος, με αρ. εγγραφής 741, που ανήκει στην 356 Μοίρα Τακτικών Μεταφορών «Ηρακλής», της Ελληνικής Πολεμικής Αεροπορίας, μετέφερε από την βάση της Ελευσίνας στη Λάρνακα 82 στρατιώτες. Το αεροσκάφος προσγειώθηκε στο aprom 2 του αεροδρομίου (παλιό αεροδρόμιο).
 
Θα συνεχιστεί για πολύ ακόμη αυτό; Ανταλλάξτε προσωπικά μηνύματα και βρείτε τα μεταξύ σας! Όσο για το τι κάνουν οι συντονιστές....δεν θα σχολιάσω γιατί πρώτα πρέπει να σκεφτείτε τι κάνουν τα μέλη που postάρουν!

ΤΕΛΟΣ τα off topic! Στο θέμα μας για το συμβάν του C130 στη Λάρνακα! Αλλιώς για το C130 γενικά και αόριστα υπάρχει άλλο topic στο οποίο μεταφέρθηκαν τα Post σας!
viewtopic.php?f=39&t=3649
 
Είμαι λίγο off μάλλον κι εγω, αλλά ήθελα να ρωτήσω... μια και είμαι στο στρατό... υπάρχει τρόπος να πετάξει κανείς με c130?????
 
Αν σε στείλουν ΕΛ.ΔΥ.Κ. έχεις πολλές πιθανότητες να ζήσεις αξέχαστες εμπειρίες στην κοιλιά του Ηρακλή. Εγώ έκανα μία πτήση από τη Θήρα στην Ελευσίνα το 2002, παίρνοντας μετάθεση στη ΜΓΕΑ. Συνήθως σε αυτές τις πτήσεις, οι μόνιμοι έβαζαν τζάμπα δικούς τους γνωστούς και συγγενείς, στερώντας τις θέσεις από τους σμηνίτες. Δεν ξέρω αν το κάνουν ακόμα.
 
Το κάνουν, από τον Έβρο τουλάχιστον. Αν και είχα την ευκαιρία να βρω θέση σχετικά χωρίς δυσκολία (βέβαια κανείς από τους πεζικάριους δεν ξέρει ότι με 5Ε μπορείς να πας Ελευσίνα με C130 και η Α3 θησαυρίζει)..
 
Είχα κι εγώ την πολύ ευχάριστη εμπειρία να πετάξω με ένα C-130 κατά τη διάρκεια της θητείας μου στη Λήμνο. Γενικώς, οι οπλίτες δεν ήταν καλοδεχούμενοι αλλά μπορούσες να εκδηλώσεις ενδιαφέρον και αν δε γέμιζαν οι θέσεις και σε συμπαθούσαν σε έβαζαν σχετικά στη ζούλα. Πόλυ exciting experience, αν και χρειαζόσουν ωτοασπίδες κατά τη διάρκεια του ταξιδιού!
 
Τό έχουμε ξαναπεί βρε παιδιά, το C130 είναι γνωστόν ότι :

It's pressurized to keep the noise inside :D
 
Socrates":1gw68lo2 said:
Θα συνεχιστεί για πολύ ακόμη αυτό; Ανταλλάξτε προσωπικά μηνύματα και βρείτε τα μεταξύ σας! Όσο για το τι κάνουν οι συντονιστές....δεν θα σχολιάσω γιατί πρώτα πρέπει να σκεφτείτε τι κάνουν τα μέλη που postάρουν!

ΤΕΛΟΣ τα off topic! Στο θέμα μας για το συμβάν του C130 στη Λάρνακα! Αλλιώς για το C130 γενικά και αόριστα υπάρχει άλλο topic στο οποίο μεταφέρθηκαν τα Post σας!
viewtopic.php?f=39&t=3649

Εεε να μην τα ξαναγράφω!!!!! :rant: :rant:
 
menelaos":is92gin2 said:
Είμαι λίγο off μάλλον κι εγω, αλλά ήθελα να ρωτήσω... μια και είμαι στο στρατό... υπάρχει τρόπος να πετάξει κανείς με c130?????
Γεια χαρά,
Τι ακριβώς είσαι στον Σ.Ξ; Ασφαλώς και μπορείς να πετάξεις (αυτό ειναι και το νόημα των τακτικών δρομολογίων που εκτελεί η Μοίρα), αλλά η ακριβής διαδικασία καθορίζεται από το σώμα στο οποίο ανήκεις.
Πάρε ένα τηλ στο Γραφεί Ενημέρωσης Κοινού της Π.Α, θα στα πούν με λεπτομέρεια.
Σπύρος
 
trjim2k5":3pyxnkut said:
Είχα κι εγώ την πολύ ευχάριστη εμπειρία να πετάξω με ένα C-130 κατά τη διάρκεια της θητείας μου στη Λήμνο. Γενικώς, οι οπλίτες δεν ήταν καλοδεχούμενοι αλλά μπορούσες να εκδηλώσεις ενδιαφέρον και αν δε γέμιζαν οι θέσεις και σε συμπαθούσαν σε έβαζαν σχετικά στη ζούλα. Πόλυ exciting experience, αν και χρειαζόσουν ωτοασπίδες κατά τη διάρκεια του ταξιδιού!
Γεια,
Οι οπλίτες είναι... ιδιαίτερα καλοδεχούμενοι :D .
Το αν βέβαια θα βρεις θέση είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων - και η Λήμνος είναι μια ιδιαίτερη περίπτωση καθώς δεν εξυπηρετείται ικανοποιητικά από πολιτικά μέσα (πλοία κλπ).

Σπύρος
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top