Συζητήσεις Ιπτάμενων Συνοδών

  • Thread starter Akis
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Τα έχουμε πει πολλές φορές, δυστυχώς όμως πρέπει ορισμένα πράγματα να τα επαναλαμβάνουμε συχνά-πυκνά. Κάνω παράθεση αυτών που είχα γράψει στην πρώτη δημοσίευση αυτού του νήματος, ελπίζοντας να γίνω κατανοητός:
Akis":elv9pp1f said:
Επειδή τα τελευταία χρόνια ανακαλύπτουν αυτό το φόρουμ όλο και περισσότεροι ιπτάμενοι συνοδοί και φροντιστές και δημιουργούνται διάλογοι που λίγο πολύ μοιάζουν σαν chat, πλέον δημιουργήθηκε αυτό το νήμα.

Αυτό το νήμα θα υπάρχει ώστε όλοι οι ιπτάμενοι συνοδοί και φροντιστές, και φυσικά όσοι ενδιαφέρονται για αυτό το επάγγελμα, θα έχουν έναν χώρο όπου απλά θα μπορούν να συζητούν. Σε αυτό το νήμα λίγο-πολύ δεν θα υπάρχει moderation. Οι συντονιστές θα ασχολούνται μόνο με τις αναφορές που θα γίνονται από τα μέλη!

Όσα μέλη δεν ενδιαφέρονται για το σχετικό επάγγελμα παρακαλώ απλά να μην συμμετέχουν στο θέμα και να αφήσουν τα μέλη που πραγματικά ενδιαφέρονται τον δικό τους χώρο για να συζητήσουν.

Καλές συζητήσεις!
Επειδή, φίλε astronautofemotion και λοιποί δεν σας αρέσει αυτό το νήμα δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να υπάρχει. Και μένα δεν με ενδιαφέρουν εκατοντάδες άλλα νήματα (και αυτό είναι ένα από αυτά), αλλά γιατί να το διαγράψω; Γιατί να στερήσω από ορισμένα άτομα την ευκαιρία να ανταλλάξουν απόψεις με άτομα που έχουν κοινό ενδιαφέρον; Αυτό δεν είναι το όμορφο στα φόρουμ;

'Αρα, η λύση είναι εύκολη: Απλά μην ασχολείσαι με αυτά που γράφονται εδώ αν δεν σου αρέσουν και τέλος. Αν πάλι σε ενδιαφέρουν και θέλεις να εκφράσεις την άποψή σου, τότε με μεγάλη χαρά να το κάνεις. Εύκολο, έτσι;

Κάπου εδώ, ελπίζω να επιστρέψουμε πάλι στον σωστό δρόμο.
 
Συμφωνώ με τον Άκη.
Εγω θα κλείσω με αυτο και δεν ξανα-ασχολουμαι.

Το θέμα ειναι φίλε αστροναύτη το εξής ΔΕΝ είναι όλα τα άτομα της ίδιας ιδιοσυγκρασίας,διαφέρουν και επειδή διαφέρουν ο καθενας μας με τον αλλον καλόν είναι οπως είπε ο Άκης να μην ασχολούμαστε. Ας αφήσουμε την κάθε ενδιαφερόμενη αεροσυνοδό όπως το Μελινάκι μας που το ζάλισαν ορισμένοι εδω μέσα και για 4 διαμαντάκια το έλυσαν σχοινί κορδόνι το θέμα,λιγος σεβασμός δεν θα έβλαπτε ή ιπτάμενο συνοδό να συζητήσουν ελεύθερα και χωρίς τα "ειρωνικά" σχόλια του Flying Doc που με συχνότητα κάνει....

Άντε και καλη επιστροφή στην Autobahnn.
 
Μου θυμιζει κατι απο κυπριακο.... :/

Πηρα τα πρωτα αεροπορικα μου δωραααα!!!! :) :) οποτε σσσσςςςςς!!!!!!! :) :)

Guten Nachttttt!!!!! :) :) :)
 
"......Εκείνη τη στιγμή τής διήγησής της, η Σεχραζάντ είδε ότι πλησίαζε η αυγή και διακριτικά σώπασε..."
 
aris320":24jewumy said:
ή ιπτάμενο συνοδό να συζητήσουν ελεύθερα
Φταίω εγώ τώρα ? Όχι πέστε μου

ΥΓ. Αρη mon cher, δεν έμπαινες, όσο και να χτυπιέσαι. Αντε και καλή αντάμωση στα γουναράδικα
(ΥΓ 2. Όταν πετάξεις με κάτι παραπάνω απο Ryan και Aegean, έλα να ξανασυζητήσουμε για πληρώματα).
 
Ουδέν σχόλιον!!!!!
 
Άκη, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Στο συγκεκριμένο τόπικ έχουν μαζευτεί κατά καιρούς, διάφορα trolls, όνομα και μη χωριό, που ανεβάζουν προβοκατόρικα, φαινομενικά αφελή ή προκλητικά posts, προκειμένου να γίνεται σούσουρο και να «τσιμπάνε» οι διάφοροι και να αρχίζουν τις προσβολές και τις ειρωνείες. Αυτό που επικρατεί εδώ, δεν πιστεύω ότι βοηθάει τους ενδιαφερόμενους ως προς το να πληροφορηθούν κάτι ουσιαστικά, αλλά χρησιμεύει ως ένας ανεπίσημος «κουβάς», για να μην πηγαίνουν αλλού τα «σκουπίδια» που δημοσιεύονται εδώ.

Παρ' όλα αυτά, όσο υπάρχουν trolls και προσβλητικές συμπεριφορές, θα εξακολουθεί να είναι απαραίτητο ένα moderation εκ μέρους σας. Δε μπορώ να διανοηθώ, πως υπάρχουν περιθώρια για μία σοβαρή συζήτηση, όταν γίνονται δημοσιεύσεις για διαμαντάκια στα δόντια και piercing, συνοδευόμενα από διάφορα «νιαουρίσματα» ή όταν αναλωνόμαστε σε μία επιχειρηματολογία, ότι αν πέσει το αεροπλάνο, προτιμώ να πεθάνω δίπλα σε μια όμορφη αεροσυνοδό παρά μια «γριά».

:deadthread:
 
Το ολο θέμα είναι οτι συζηταμε σε ενα δημοσιο φορουμ, που δεν ξερεις ποιος ειναι πισω απο καθε nickname- και δεν εχει και σημασια κιολας. Απλα ανταλλάσσονται αποψεις. Δεν ειναι το συγκεκριμένο νήμα μονο που θα πεις πωπω εχει πεσει το επιπεδο.. Δε μπορεις να πεις οτι σε ολα τα υπολοιπα γίνεται το απόλυτο brainstorming και εδω μιλάνε οι ρηχες trolley dollies για διαμαντακια και σκουλαρικια.

Η αποδοχη του diversity ανηκει στους βασικους κανονες της υγιούς ανταλλαγής απόψεων. Δηλαδη εδω μεσα άλλοι εχουν αριστη γνωση στο aviation enigneering, αλλοι στο scheduling, άλλοι ειναι χειριστές, άλλοι dispatchers, άλλοι απλα aviation enthusiasts, άλλοι πληρώματα καμπίνας ειτε εργαζόμενοι είτε wannabes, ή πολύ απλά άλλοι ειναι μελη στο φορουμ πολλά χρόνια και ξερουν τι λενε και πως.

Απλα πιστευω οτι βλεπουμε το δεντρο και χανουμε το δάσος. Ειναι πολυ πιο καίριο και ανωδυνο να μην απαντήσεις καν σε δημοσιευση τυπου "εχω διαμαντακια στα δοντια θα με πάρουν; Εμενα παντως μ αρεσουν" αν τη θεωρεις ρηχη ή χαμηλού επιπέδου, παρα να αρχισεις να λες "κουκλα μου εχεις κοπει και δεν το ξερεις" ή "εχει πεσει το επιπεδο κλειστε το νήμα". Ειναι σαφες οτι το επιπεδο πεφτει πολυ περισσοτερο ετσι. Αν σας ενοχλει το χαμηλο επιπεδο πολύ απλά και ήσυχα μη σχολιασετε τιποτα και βγειτε. Σε ενα φορουμ λέγονται αυτα, οχι στο σαλόνι σας.
 
Καλησπερα,για να χαλαρωσουμε λιγο δωστε μου τα φωτα σας...εκανα μολις τωρα το online assesment της british airways γνωριζει καποιος ποτε θα εχω απαντηση;
 
Οτι να ναι.... :)

Ας μην ξεχναμε οτι ειμαστε ανθρωποι και οχι ρομποτ :) και θα το πω και θα το ξανα πω οτι και στις συνεντευξεις ειναι ανθρωποι που καταλαβαινουν οτι εχουν να κανουν με ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ!!!!! Δεν σηκωθηκαμε μια μερα ολοι μας και ειμασταν το επιβλιτικο κατεστημενο των αεροσυνοδων και των πιλοτων :) μην κρυβομαστε και πισω απο τα δαχτυλακια μας!!!!! :) και βεβαια θα δεχτουν και τα διαμαντακια και βεβαια θα δεχτουν και την ανεμελια των 18,20,30 και βαλε...και βεβαια θα γινει και το αντιστροφο γτ για μια καλη συνεργασια γινονται και οι απαιτουμενες υποχωρησεις :)
Και στην τελικη καλυτερα να εισαι χυμα και αληθινος..ετσι παει!!! :) :) :) ειναι και αυτο που παιρναει περισσοτερο :) ->ειλικρινεια!!!! ;)

Φιλικα !!!!!
 
Top