ΘΟΥ-ΒΟΥ

  • Thread starter panos
  • Ημερομηνία δημιουργίας

panos

First-Class-Member
Εγγραφή
01/06/2003
Μηνύματα
500
Likes
31
Περιοχή
Κορωπί
Website
www.bit.com.gr
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Γιώργο μεγάλε, είσαι και εσύ "ΘΒικός"; Αν ΝΑΙ, σιγούρα είμαστε δύο. Άλλοι;

Μερικά χρόνια (1997-1999) πρίν υπήρχε ένα site το .sol.gr (Stars On Line) με φώτο, mpeg, mp3 με τις καλύτερες ατάκες από ταινίες του αγαπητού Θάναση Βέγγου. Αργότερα εμπλουτίσθηκε και με άλλους ηθοποιούς όπως Κωνσταντάρα, Παπαγιαννόπουλο, Χατζηχρήστο κ.α. Είχε πάρει και αρκετές βραβεύσεις και είχαν γράψει και στον τύπο.

Αυτή την στιγμή το site δεν λειτουργεί. :( Βασικά, υπήρχαν προβλήματα με τους ISP :evil: για αρκετό καιρό αλλά ιδίως θέμα χρόνου στην συντήρησή του. Ο Άκης και ο Χρήστος καταλαβαίνουν καλά τι εννοώ! Αυτό τον καιρό συζητείται το θέμα και με την Νέα χρονιά θα επανέλθεί δριμύτερο!

Για την ιστορία, ο γραφών είναι από τα “ιδρυτικά μέλη” και συντελεστές της ιδέας και του sol.gr. Πριν δημιουργηθεί το site, εγώ, ο webmaster του sol.gr και άλλοι 7 κολλητοί οργανώναμε βραδιές ΘΒ με βιντεοκασέτες όπου επαναλαμβάναμε τις ατάκες με άπειρο rewind και γινόταν της κολάσεως.

Στο site υπήρχε η δυνατότητα εγγραφής μέλους όπου καθένας αποκτούσε «πρακτορικό κωδικό» αλλά ΘΟΥ-ΒΟΥ. Υπήρχε forum όπου και εκεί όπως και εδώ περνάγαμε καλά.

:idea: Ελπίζω σύντομα να το ξαναφέρουμε «πίσω» όπως επίσης ελπίζω να σας «δω» και εκεί. ;)



ΥΓ. Γιώργο, θα μου επιτρέψεις όμως να διορθώσω την ατάκα σε:

«ΝΑΙ, να με ενημερώσετε, να με ενημερώσετε γιατί έχω εξαγριωθεί!» Εννοώντας φυσικά άλλη «εξαγρίωση». "ΜΑΝΟΥΛΑΑΑ"
 
Kala o Thou-Bou einai apisteytos.8ymamai mia fora pou eixa paei sthn Prebeza se ena arxaio 8eatro gia nadw parastash me Beggo kai parolo pou htan tragwdia(an 8ymamai kala) kai oxi komodia o Beggos htan k-a-t-a-p-l-i-k-t-i-k-o-s

P.S: Kalh epityxia Pano me to restart tou sol.gr
 
Η γενια ΘΟΥ-ΒΟΥ ητανε καταπληκτικη.. (μαζι με Γκιωνακη, Ηλιοπουλο, Φωτοπουλο και τοσους πολλους αλλους αξιολογους, πραγματικους καλλιτεχνες) Σε εκανε να γελασεις χωρις βομωλοχιες και προστυχιες, ητανε εργα που θα μπορουσε να δει και μικρο παιδι. Παν'απ ολα ομως, οι πλακιτσες ητανε βγαλμενες απο την ζωη, μια μεταπολεμικη Ελλαδιτσα που ακομα ψαχνεται και ο ΘΟΥ-ΒΟΥ ταυτιζοτανε μαζι της. ΟΚ Δεν με χαλαει το στυλ του Ψαλτη, αλλα αμα δεν κατεβαζε το καντηλι του δεν γελουσες. 2 διαφορετικοι κοσμοι. Αξιεπαινη η προσπαθεια των παιδιων, και σιγουρα ολοι μας ανυπομονουμε να γινουμε μελη.... ;)

"ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!"
 
Exeis dikio, Stefane. Dystyxws,simera komwdia xwris mpineliki den yparxei (kai,ali8eia,poso komwdia mporei na einai mia tainia pou to gelio vasizetai sta vrisidia kai se TIPOTE allo?).

Mou aresei o Veggos, kai i dikia mou genia einai mia apo tis pampolles pou megalwsan me tis tainies tou ("Epixeirisi Ghs Madiam" kai ta myala sta kagela!), kai genika oi h8opoioi tis "seiras" tou einai katapliktikoi. Veggos, Avlwniths(8ymi8eite tin skini tis dikis stin "Swferina"), Makrhs(o No1 griniaris!), Papagiannopoulos (8eos), Kwnstantaras(eidika sto rolo tou gerontopalikarou), i triada Platys/Fermas/Prousalhs (oi varymages), Hliopoulos (o Ntinos,min to pairneis apanw sou ;) ), Voutsas, Eksarxakos, Nikolaidhs, Tsaganeas (vevaiws vevaiws), i apisteyti Sapfw Notara, kai tosoi tosoi tosoi alloi....
Kante mia sygrisi me tin simerini genia h8opoiwn, kai an vreite estw kai enan tou idiou velhnekous me tous palious, na mou to peite ki emena na ton parakolou8w...

TOP atakes:
-Spanovaggelodhmhtrhs Nikolas tou Nikola
-Goooortsos , Goooortsos
-Kaaatinaaa....saaalamaki
-8a kanoume tin anatasi mas, wraia-wraia, etsi koritsia?
-Kyrie Mpampa,me lene grousouzi -Kai ti se peirazei,mono esy eisai grousouzis?
-Ti egine me ti mikroula, gerompismpiki? Tin kataferes? -Skata!
-Den kserw an to proseksate,alla shmera eimaste mia wraia atmosfaira
-Hr8a edw gia na vrw monaksia kai hsyxia -Monaksia kai hsyxia yparxei mono ston tafo

:)
 
Δεν ειμαι ΘΒικος μονο, ειμαι αρρωστος με τον παλιο ελληνικο κινηματογραφο. Και η διορθωση της ατακας σωστη αλλα την παραλλαξα λογω του topic! :D
Το SOL πραγματι ηταν μεγαλη απωλεια που καταργηθηκε και περιμεναμε πως και πως για updates με αλλους ηθοποιους και ατακες τους. Ελπιζω Πανο να το ξανανοιξετε συντομα.
Παιδες, αν βρει κανεις κατι παρομοιο ας ενημερωσει!!!
Οσες φορες και να δει καποιος μια παλια ελληνικη κωμωδια παντα υπαρχουν πραγματα που δεν εχει παρατηρησει πριν.
ΠΑΛΙΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ FOR EVER :banana:
 
Egw 8a diafwnhsw ka8eta me kapoious pou eipan h mallon eixan enstaseis gia to an prepei na yparxoun aisxrothtes kai ybriessthn kwmodia.Dhladh oi Benny Hill,Eddy Murphy (synistw to live tou nomhzw "Eddy Murphy raw" legetai) kai alloi tosoi megaloi kwmikoi pou
xrhsimopoiun ayta ta dyo pikantika systatika anhleos den metrane??!!H mhpws gia na gyrhsoume kai sta tou elladistan to "safe sex" den einai tainiara me poly gelio??

Oso gia ton ellhniko kinhmatografo, gousta einai ayta-egw proswpika ton brhskw eleino kai trisa8lio-alla gia ton megisto Beggo paw paso!
 
E ti na leme twra, mprosta se eph opws to Safe Sex/H agapi einai elefantas/Pamftwxoi AE/klp klp, ti na pei "H kyra mas i mami", "To ksylo vgike ap ton paradeiso", "i xartopaixtra","o zhliarogatos","Oi gabroi tis eytyxias" kai tosa alla.... :stupid:

To mpineliki,nai,vgazei gelio,ki egw exw gelasei me to Safe Sex, alla oi palies Ellhnikes tainies evgazan poly perissotro gelio xwris kan mia asximi leksi. Eixan POLY pio eksypno humour (oxi oles, oi perissoteres). To kako me tis twrines taines einai oti ypotimoun tin nohmosynh tou 8eath, nomizontas oti me merika mpinelikia ton exoun kalypsei kai 8a vgei apo tin ai8ousa eyxaristhmenos. MEGA LA8OS! Gi ayto kai oso pernaei o kairos, to epipedo kai oi apaithseis twn 8eatwn peftoun, kai 8a ftasoume kapote se shmeio pou stin tainia 8a lene "malaquas" kai ta zwa apo katw 8a kanoun "mwaaaaaaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaaaa" :evil:

PS: O Eddie Murphy kai o Benny Hill einai Ellhnikos Kinhmatografos kai den to pirame xabari?
 
Η μεγαλυτερη επιτυχια στην κωμωδια ειναι να βγαζεις γελιο χωρις υβριστικο λεξιλογιο. Ολοι μας αν αρχισουμε να βριζουμε για πλακα, βγαζουμε γελιο. Το υβριστικο περιεχομενο συνηθως προδιδει ελλειψη πηγαιου χιουμορ. Ο Benny Hill ήταν πραγματικα καλος αλλα μην ξεχναμε οτι τα περισσοτερα απο τα σκετσακια του ηταν καθαρα αγγλικο χιουμορ και για να καταλαβεις τις εκφρασεις που χρησιμοποιουσε επρεπε να ξερεις απταιστα αγγλικα. Ο Ε. Murphy δεν χρησιμοποιει κατα κορον υβριστικο λεξιλογιο εκτος αν το απαιτει το σεναριο καποιας ταινιας. Πολλες ταινιες του που εχω δει δεν περιεχουν βρισιες (εξ' αλλου πολλες απ΄ αυτες απευθυνονται και σε παιδια πχ "Δασκαλος για κλαματα"). Εκει λοιπον φαινεται το ταλεντο του να βγαζει γελιο με πηγαιο χιουμορ. Τωρα το live δεν το εχω δει και δεν μπορω να εκφερω γνωμη.
Η αληθεια ειναι οτι το υβριστικο περιεχομενο μπηκε τα τελευταια χρονια στον κινηματογραφο. Εγω δυστυχως δεν μπορω να συγκρινω το χιουμορ των παλαιοτερων Ελληνων ηθοποιων (αλλα και ξενων π.χ. Λουι ντε Φινες) με το χιουμορ των νεοτερων το οποιο ειναι βασισμενο σε βρισιες. Το Safe sex ειχε σιγουρα πολυ γελιο. Δεν παυω ομως να διαφωνω με αυτου του ειδους το χιουμορ και να το κατακρινω (και κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ταινιαρα). Προσωπικα γουστα ειναι αυτα. Αλλα δεν νομιζω να διαφωνει καποιος στο παρακατω:
Σημερα το χιουμορ των ηθοποιων βασιζεται στο σεναριο. Τοτε το σεναριο βασιζοταν στο χιουμορ των ηθοποιων.
 
Oi palies ellhnikes taines eixan eksypno xioumor??!!Mallon akako kai basismeno se stereotypa ths epoxhs xioumor (o aysthros kai strimenos babas/daskalos/afendiko,o syba8hs ma akakos papous,o gohs kai h xazogkomena klp klp).

Diakrinw mia pws na to pw prokatalhpsh apanenadi stis "asxhmes lekseis"alla gousta einai ayta......

@seven4seven:pote eipa egw oti o E.Murphy kai B.Hill einai ellhnikos kinhmatografos??!!! :p :D
 
Top