Ukraine International στην Ελλάδα

Re: Ukrainian airlines

Διευκρίνησε το "πληροφορίες" για να πάρεις σαφείς απαντήσεις.
 
Re: Ukrainian airlines

flying Doc":3s4nqbwf said:
Διευκρίνησε το "πληροφορίες" για να πάρεις σαφείς απαντήσεις.

θελω να πεταξω για Ελσίνκι τον αλλο μηνα,
εχει με διαφορά τις καλύτερες τιμες , 160ε με επιστροφή (καταλαβαινετε οτι για εναν άσχετο σαν εμένα η μικρή τιμή και το όνομα ουκρανιαν γεννά και απορίες)
την ασφάλεια την θεωρώ δεδομένη, υπάρχει όμως κάτι άλλο για αυτή την εταιρεία που θα έπρεπε να ξέρω?
κάποιες κρυφες χρεώσεις ίσως,
συχνές ακυρώσεις πτήσεων ίσως,
πολλές και μεγάλες καθυστερησεις ίσως.
γενικά δεν ξέρω τι θα πρέπει να προσέξω σε μια αεροπορική εταιρεία.
δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα οι ανέσεις, με ενδιαφέρει κυρίως να φτάσω σε καλή κατάσταση στο προορισμό μου .

ευχαριστω
 
Re: Ukrainian airlines

Σε γενικές γραμμές, είναι εντάξει. Μην περιμένεις όμως τίποτα το εντυπωσιακό. Πολύ μίνιμαλ σέρβις (σάντουιτς αν θυμάμαι καλά), ανατολικοευρωπαϊκή προσέγγιση στη συμπεριφορά, με μία βαλίτσα 23 κιλά στην τιμή του εισιτηρίου. Τα Embraer τους έχουν αρκετό ενδιαφέρον σε σχέση με τα 737 τους.

Λόγω της Ουκρανικής Κρίσης και της μείωσης των επιβατών, έχουν ρίξει τις τιμές, στην προσπάθεια να αυξήσουν την κίνηση.

ΠΡΟΣΟΧΗ εάν σκοπεύεις να ταξιδέψεις με ταυτότητα! Με βάση τις τρέχουσες διατάξεις (μέχρι του χρόνου, δεν ξέρεις τι γίνεται), η Ουκρανία δεν επιτρέπει το τράνζιτ σε Έλληνες με ταυτότητα, εκτός εάν πετούν όλες τις πτήσεις μόνο με τη Ukraine International Airlines και δε σκοπεύουν ή δε χρειάζεται να βγουν από το τέρμιναλ στη διάρκεια του τράνζιτ. Εάν έχετε μεγάλο layover και θέλετε να βγείτε εκτός τράνζιτ, θα πρέπει να έχετε απαραίτητα διαβατήριο.
 
Re: Ukrainian airlines

Βάσει του FlightSats το δρομολόγιο συνήθως δεν έχει καθυστερήσεις.
Ένα καλοκαίρι που έκανα ακριβώς το ίδιο δρομολόγιο δεν είχα πρόβλημα ούτε με ακυρώσεις, τώρα χειμώνα λόγο καιρού κανείς δεν γνωρίζει λόγο καιρού αν θα υπάρξει πρόβλημα.
Κρυφές χρεώσεις δεν έχει η εταιρεία, δεν είναι LCC.
Είναι καλή η εξυπηρέτηση, το φαγητό αρκετά καλό, το α/φ από ΑΤΗ είναι παλιό συνήθως B737-400, από Κίεβο ήταν νέο Ε190.
Στο αεροδρόμιο αν και υπάρχουν γέφυρες επιβίβασης και στις 2 πτήσεις oι επιβάτες μεταφέρονται με λεωφορεία, μάλλον γιατί το αεροδρόμιο χρησιμοποιεί τις γέφυρες επιβίβασης για μακρινές πτήσεις με μεγαλύτερα α/φ. Εμένα δεν μου έδωσαν και τις 2 κάρτες επιβίβασης και έπρεπε να την πάρω από ένα γκισέ με όχι και με τους καλύτερους (σε εξυπηρέτηση και διαχείριση Αγγλικών) εργαζόμενους.
Η αίθουσα αναμονής όχι και η καλύτερη, μου θύμισε τα κτήριο του Ανατολικού αεροδρομίου στο Ελληνικό. Στον άνω όροφο υπάρχει αίθουσα καπνιστών όπου επικρατεί το αδιαχώρητο.
Σαν εμπειρία καλή αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις.
Δεν είναι όμως του επιπέδου των Ρωσσικών εταιρειών.
Καλά να περάσεις :cool:

http://www.flightstats.com/go/FlightRat ... rtCode=ARN
 
Re: Ukrainian airlines

ευχαριστω πολύ για τις πολύ χρήσιμες απαντήσεις
ειδικά αυτό μετά το "προσοχή" έχει πολύ ενδιαφέρον
πρώτη φορά ταξιδεύω με σε πτήση που δεν είναι απευθείας και τολμώ να πω η ορολογία στην απάντηση με δυσκόλεψε λίγο

για να μη κάνω λάθος,
τρανζιτ εδω σημαίνει μετάβαση σε άλλο τερμιναλ? ή στο επόμενο αεροπλάνο στο ίδιο τερμιναλ για την συνέχιση του ταξιδιού?
οι πτήσεις και οι 2 θα γίνουν με την ίδια εταιρεία Ukrainian airlines, με μια στάση στο κιεβο.

παραδειγμα, από ότι είδα στη μια πτήση μάλλον (αν κατάλαβα καλά) θα έχει αλλαγή τερμιναλ

εγώ μόλις είδα ότι το διαβατήριο μου έχει λήξει, λογικά θα πρέπει να το ανανεώσω (?)
 
Re: Ukrainian airlines

Απ' ό,τι βλέπω, οι πτήσεις της Ukraine International Airlines γίνονται από το ίδιο τέρμιναλ και δε χρειάζεται να βγεις από αυτό. Συνεπώς, εφ' όσον η ταυτότητά σου είναι σχετικά πρόσφατη (κάτω της δεκαετίας) με αναγραφή των στοιχείων σου ΚΑΙ στα λατινικά, με βάση πάντα τα ισχύοντα, μπορείς να περάσεις τράνζιτ (να πας από τη μία πτήση στην άλλη, στην περίπτωσή μας, χωρίς να βγεις από το τέρμιναλ) χωρίς να χρειάζεσαι διαβατήριο.

Προσωπικά, ακόμα και εντός Σένγκεν, φροντίζω να έχω πάντα μαζί μου διαβατήριο, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο. Απλά θεωρώ ότι ένα διαβατήριο περιορίζει τις πιθανότητες να έχω κάποιο πρόβλημα σε κάποιο έλεγχο, στη διάρκεια του ταξιδίου (αν και το Hellenic Republic, εξακολουθεί να φαντάζει εξωτικό στους ξένους).

Εφ' όσον λοιπόν αποφασίσεις και κλείσεις μαζί τους, καλό είναι να ξανατσεκάρεις σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα πριν το ταξίδι, ότι όντως μπορείς να κάνεις μετεπιβίβαση με ταυτότητα, γιατί αυτοί οι κανονισμοί υπόκεινται σε αλλαγές χωρίς προειδοποίηση.
 
Η αεροπορική εταιρεία έχει βαλει ένα νέο ναυλο "LOW COST".
Μόνο μια χειραποσκευή βάρους έως και 7 κιλών .

Οι τιμές απο Κίεβο μεχρι Αθήνα είναι 35 ευρώ .
Κίεβο-Λάρνακα είναι επίσης 32 ευρώ .
Κίεβο -Τελ-Αβίβ είναι 37 USD.
Κίεβο-Πράγα περίπου 20 ευρώ .

Όλες αυτές οι τιμές είναι για τα τέλη Αυγούστου .
Αν θελετε να προσθέσετε 1 τεμάχιο μέχρι 23 κιλά η τιμη του είναι 25 ευρω.

https://www.flyuia.com/eng/information- ... rport.html και αυτο διαβαστε για να μην σας χρεωσουν 10 ευρω στο αεροδρομιο.
 

Attachments

  • mai-1.jpg
    mai-1.jpg
    127,5 KB · Προβολές: 1.469
Από 6 Ιουνίου 2018 ξεκινά η εταιρεία το YYZ 3 φορές την εβδομάδα.
Για τους Έλληνες και τους ομογενείς δεν βολεύουν οι ανταποκρίσεις εκτός και αν βάλει δελεαστικούς ναύλους. Ξενοδοχεία δύπλα στο αεροδρόμιο είναι πολύ οικονομικά αλλά η ταλαιπωρία της αναμονής παραμένει.

Αυτή την στιγμή πουλά μόνο εισιτήρια business από ΑΤΗ. Για ξεχωριστά εισιτήρια το κόστος εισιτηρίου ξεκινά από €690 που δεν είναι δελεαστική τιμή, καθώς η AC/LH σου προσφέρουν την ίδια περίοδο (Ιούνιο) από €585 BA/IB €592(η ΕΙ είναι ακριβή) AF/KL/AZ€602 SN€669 .

ATH-KBP PS354 14:35-17:15 737 7,2,5
KBP-YYZ PS241 11:10-14:35 767 1,3,6
YYZ-KBP PS242 23:15-16:05 7671.3.6
KBP-ATH PS353 10:50-13:35 737 2,7

Για να δούμε και τις τιμές της Air Serbia που σχεδιάζει να ξεκινήσει το YYZ το καλοκαίρι. :?:
 
Αύξηση πτησεων σε 12 εβδομαδιαίες την περίοδο 19Μαιου-1 Σεπτ.

PS353 KBP1050 – 1335ATH 738 D
PS355 KBP2010 – 2255ATH 738 x25

PS356 ATH0535 – 0815KBP 738 x36
PS354 ATH1435 – 1715KBP 738 D

https://www.routesonline.com/news/38/ai ... -may-2019/
 
Top