βοηθεια μηχανολογος η αεροναυπηγος?

Στις αγγλοσαξωνικές χώρες η ηλικία των 25 ετών θεωρείται (επίσημα ή άτυπα) οροφή για πρόσληψη σε πρώτη εργασία χωρίς προηγούμενη επαγγελματική εμπειρία. Η διαδικασία των προσλήψεων νέων αποφοίτων από μεγάλες επιχειρήσεις είναι "βιομηχανοποιημένη" και λειτουργεί σε ετήσιο κύκλο, απευθύνεται δε σε τελειόφοιτους (όχι σε απόφοιτους). Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις. Οπωσδήποτε εξαιρούνται θέσεις σε έρευνα και ανάπτυξη στις οποίες προσλαμβάνονται και κάτοχοι διδακτορικού. Επίσης μπαίνει και ο παράγων της προσφοράς και της ζήτησης.

Στην Γερμανία και Γαλλία το όριο ηλικίας πιέζεται προς τα πάνω, επειδή οι χώρες αυτές έχουν επίσης πενταετείς βασικές σπουδές και διατηρούν το θεσμό της στρατιωτικής θητείας ή μόλις πρόσφατα τον κατήργησαν.

Φυσικά για προσωπικό με υφιστάμενη εμπειρία στον κλάδο ισχύουν άλλες διαδικασίες και κριτήρια.

Στον ιδιωτικό τομέα εκτός Ελλάδος οι ταμπέλες (αν το δίπλωμα του ΕΜΠ είναι master ή όχι) έχουν μικρή σημασία, μια και αυτά μπορούν να διευκρινισθούν εύκολα σε μια συνέντευξη. Αντίθετα το "καλό όνομα" της σχολής μετράει κάπως, αν και καμμία από τις ελληνικές πολυτεχνικές σχολές δεν είναι κοντά στην κορυφή των αξιολογήσεων.
 
Παιδια καλημερα!Διαβασα ολη τη συζητηση γυρω απο αυτα τα επαγγελματα και εχω ορισμενες ερωτησεις μιας και ειμαι κ εγω στο ψαξιμο επαγγελματος....Καταρχας οταν λετε πολυτεχνικες σχολες εννοειτε σχολες που περνας απο πανελληνιες η επι πληρωμη σχολες?Στο μηχανοφραφικο ποιο ειναι τονοματους για να το ψαξω η αν ειναι επι πληρωμη πως λεγονται ακριβως?Επισης θα ηθελα να ξερω τι ακριβως κανει ενας αεροναυπηγος αλλα και τι ενας μηχανολογος μηχανικος(το λεει και η λεξη θα μου πειτε αλλα σιγουρα εχει παρακλαδια αυτος ο ορος)Ποσο εχουν βαση αυτες οι σχολες αν ειναι απο πανελληνιες?Απο θεμα επαγγελματικης αποκαταστασης εχει ζητηση?Δεν νομιζω οτι ειναι ειναι κορεσμενο επαγγελμα...Σας ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδηποτε βοηθεια...
 
Όταν λέμε πολυτεχνικές εννοούμε σχολές που περνάς από τις πανελλήνιες.Δεν υπάρχουν ιδιωτικά πολυτεχνεία στην Ελλάδα.Όλες οι σχολές του μηχανογραφικού είναι δημόσιες και δωρεάν.Η αεροναυπηγική είναι κλάδος της μηχανολογίας.Μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ τί είναι ο μηχανολόγος και τί ο αεροναυπηγός.Τα έχουμε ήδη αναφέρει και πιο πάνω.Η βάση των μηχανολόγων ξεκινάει από 17200 και φτάνει μέχρι 18900.Τα τμήματα που υπάρχουν βρίσκονται σε Αθήνα,Θεσσαλονίκη,Πάτρα,Βόλος,Κοζάνη.Δύο από τα τμήματα(Αθήνα και Πάτρα) έχουν και κατεύθυνση αεροναυπηγών στο 4ο έτος καθώς δεν υπάρχει σκέτη σχολή αεροναυπηγών στην Ελλάδα.Οι αεροναυπηγοί δεν έχουν δουλειά στην Ελλάδα αλλά στην ευρώπη υπάρχουν πολλές ευκαιρίες.Οι αεροναυπηγοί στην Ελλάδα μπορούν να εργαστούν ως απλοί μηχανολόγοι.
 
Γεια σας. Ειμαι νέο μέλος στο forum. Σας ανακάλυψα στην προσπάθειά μου να βρω πληροφορίες για το επάγγελμα αεροναυπηγού καθώς επίσης και για να μάθω αν αποφοιτήσει κάποιος από την σχολή μηχανολόγων & αεροναυπηγών μηχανικών πάτρας έχοντας επιλέξει το τμήμα αεροναυπηγών (η επιλογή γίνεται στο 4ο έτος) έχει δικαίωμα να ασκήσει και το επάγγελμα του μηχανολόγου μηχανικού. Απ' όσα ήδη διάβασα στις συζητήσεις σας, οι γνώμες διείστανται. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη βοήθειά σας με πληροφορίες σχετικές με το θέμα.
 
Γεία σου φίλε μου. Εγώ θα σου μιλήσω για το τι συμβαίνει στο ΕΜΠ μιας και από εκεί αποφοίτησα, αλλά νομίζω ότι ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και στην Πάτρα. Στο ΕΜΠ λοιπόν, ανεξάρτητα από την κατεύθυνση που θα επιλέξεις, το πτυχίο σου γράφει Μηχανολόγος Μηχανικός. Εγώ διάλεξα την κατεύθυνση των Αεροναυπηγών Μηχανικών (Εναέριων και Επίγειων Μεταφορικών Μέσων το λέμε εκεί) και η μόνη ένδειξη για αυτό είναι μια υποσημείωση στη βεβαίωση πτυχίου που εκδίδει η γραμματεία.

Αλλά ακόμα και διαφορετικό πτυχίο να είχε η κάθε κατεύθυνση, πιστεύω ότι δε θα είχα πρόβλημα να βρω δουλειά ως μηχανολόγος μηχανικός, μιας και τα τρία πρώτα χρόνια της σχολής είναι ακριβώς τα ίδια για όλους...
 
Γίνε Ηλεκτρολόγος Μηχανικός!!! Το καλύτερο από όλα! Αν πάλι θες κάποιο από τα δύο τότε να ξέρεις ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία διαφορά και μην περιμένεις να εργαστείς σαν αεροναυπηγός. Μόνο στο εξωτερικό έχει σημασία πόσο μάλλον τώρα που το πτύχιο των πολυτεχνείων του ΑΠΘ και του ΕΜΠ ισοδυναμεί με μαστερ στην ειδικότητα που θα πάρεις! Προσοχή στην Πάτρα δεν ξέρω αν ισχύει αυτό!!! Σημασία έχει ότι στην Ελλάδα θα είσαι πάντα μηχανολόγος ενώ στο εξωτερικό θα είσαι ότι διαλέξεις.
 
επειδη ειμαι στο τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων στην Ξανθη,μπορω να πω οτι ουδεμια αμεση σχεση εχει με αεροναυπηγικη.η μονη σχολη που σου δινει το δικαιωμα να επιλεξεις ειναι αυτη της Πατρας (ηταν και η μονη σχολη που μαρεζε στο μηχανογραφικο) αλλα δεν πηγα γιατι ειμαι απο Βορρα και πεφτει λιγο μακρια.μπορω να πω οτι το μετανοιωσα παρα πολυ.γι αυτο αν την καλοβλεπεις,πανε και δεν θα το μετανοιωσεις
 
μαρίνα ψαθά":316skbmw said:
Γεια σας. Ειμαι νέο μέλος στο forum. Σας ανακάλυψα στην προσπάθειά μου να βρω πληροφορίες για το επάγγελμα αεροναυπηγού καθώς επίσης και για να μάθω αν αποφοιτήσει κάποιος από την σχολή μηχανολόγων & αεροναυπηγών μηχανικών πάτρας έχοντας επιλέξει το τμήμα αεροναυπηγών (η επιλογή γίνεται στο 4ο έτος) έχει δικαίωμα να ασκήσει και το επάγγελμα του μηχανολόγου μηχανικού. Απ' όσα ήδη διάβασα στις συζητήσεις σας, οι γνώμες διείστανται. Θα εκτιμούσα ιδιαίτερα τη βοήθειά σας με πληροφορίες σχετικές με το θέμα.
Ναι,οποιοδήποτε τομέα και αν επιλέξεις,είτε μηχανολόγου είτε αεροναυπηγού έχεις πλήρη επαγγελματικά δικαιώματα μηχανολόγου.Είναι κάτι άλλο που θες να ρωτήσεις?
pas7":316skbmw said:
Γίνε Ηλεκτρολόγος Μηχανικός!!! Το καλύτερο από όλα! Αν πάλι θες κάποιο από τα δύο τότε να ξέρεις ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία διαφορά και μην περιμένεις να εργαστείς σαν αεροναυπηγός. Μόνο στο εξωτερικό έχει σημασία πόσο μάλλον τώρα που το πτύχιο των πολυτεχνείων του ΑΠΘ και του ΕΜΠ ισοδυναμεί με μαστερ στην ειδικότητα που θα πάρεις! Προσοχή στην Πάτρα δεν ξέρω αν ισχύει αυτό!!! Σημασία έχει ότι στην Ελλάδα θα είσαι πάντα μηχανολόγος ενώ στο εξωτερικό θα είσαι ότι διαλέξεις.
Ουδεμία σχέση έχει η αεροναυπηγική με τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς.Εκτός αν θες να ασχοληθείς με τα ηλεκτρονικά συστήματα των αεροπλάνων(avionics) οπότε ένα μεταπτυχιακό σε αυτή τη περιοχή θα ήταν προτιμότερο για ένα ηλεκτρολόγο μηχανικό.
Tolisshow":316skbmw said:
επειδη ειμαι στο τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων και μηχανικων υπολογιστων στην Ξανθη,μπορω να πω οτι ουδεμια αμεση σχεση εχει με αεροναυπηγικη.η μονη σχολη που σου δινει το δικαιωμα να επιλεξεις ειναι αυτη της Πατρας (ηταν και η μονη σχολη που μαρεζε στο μηχανογραφικο) αλλα δεν πηγα γιατι ειμαι απο Βορρα και πεφτει λιγο μακρια.μπορω να πω οτι το μετανοιωσα παρα πολυ.γι αυτο αν την καλοβλεπεις,πανε και δεν θα το μετανοιωσεις
Λάθος.Οποιαδήποτε σχολή μηχανολόγων μηχανικών και να τελειώσεις μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό ή διδακτορικό σε οποιαδήποτε περιοχή της αεροναυπηγικής.Είναι ότι καλύτερο μια σχολή μηχανολόγων για να αποκτήσεις γερές βάσεις σε ορισμένους τομείς της μηχανολογίας και μετά να εξειδικευτείς στην αεροναυπηγική.Δεν είναι απαραίτητο η προπτυχιακή σχολή να έχει άμεση σχέση με αεροναυπηγική ή κάποια σχετική κατεύθυνση.
 
εγω δεν αναφερθηκα ουτε σε μεταπτυχιακα ουτε σε μαστερ.αναφερθηκα στο ποια σχολη σου δινει τον τιτλο του αεροναυπηγου μαζι με το μηχανολογος ή ηλεκτρολογος.αλλωστε μονος σου το γραψες οτι ο ηλεκτρολογος καμια σχεση δεν εχει με το αεροναυπηγος
z_pilot":dqi3sxd5 said:
Ουδεμία σχέση έχει η αεροναυπηγική με τους ηλεκτρολόγους μηχανικούς.
 
Για όλους εσάς που βάζετε λόγια στο στόμα μου λέγοντας ότι είπα ότι οι ηλεκτρολόγοι έχουν σχέση με τους αεροναυπηγούς έχω να πώ τα εξής:
1)Ο μόνος λόγος που πρότεινα να γίνει ηλεκτρολόγος είναι ότι είναι το καλύτερο επάγγελμα ως προς τα τρία (η γνώμη μου πάντα) και όχι επειδή νομίζω ότι μπορεί μετά να γίνει αεροναυπηγός. Λέτε να μην ξέρω τι σπουδάζω?? και
2)Να θυμάστε ότι ηλεκτρολόγοι και μηχανολόγοι ήταν ένα πριν το 1990 και ακόμα και σήμερα έχουν ίδιο σύλλογο φοιτητών. Αυτό σημαίνει ότι τα δύο επαγγέλματα είναι μακρινά ξαδερφια με ελάχιστα κοινά χώρις να είναι η αεροναυπηγική ένα από αυτά.
 
Top