Βοήθεια στο κλείσιμο εισιτηρίων

  • Thread starter fox
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Re: Μια βοηθεια παρακαλω !!!!!!!!!!!

Μέχρι τώρα όταν έκλεινα εισιτήρια μέσω airtickets.gr αμέσως μετά την πληρωμή με πιστωτική κάρτα έβγαινε μια "απόδειξη" που έλεγε : Πραγματοποιήσατε κράτηση θέσης και αγορά εισιτηρίου.
Στην συνέχεια εμφάνιζε τον αριθμό κράτησης airtickets, τον ηλεκτρονικό αριθμό του εισιτηρίου της εταιρίας και τον κωδικό web check-in.

Σήμερα πήγα με τον ίδιο τρόπο να βγάλω ενα εισιτήριο, πλήρωσα κανονικά με πιστωτική αλλά στην "απόδειξη" μου έβγαλε μόνο : Πραγματοποιήσατε κράτηση θέσης μαζί με τον αριθμό κράτησης airtickets και χωρίς κανέναν άλλο αριθμό-κωδικό

Με την κράτηση τα λευτά έχουν φύγει απο την πιστωτική? Να περιμένω αύριο το ηλεκτρονικό εισιτήριο? Μήπως το ποσό της κάρτας δεν έφτανε για την κάλυψη του εισιτηρίου? (Δεν υπάρχει περίπτωση γιατί ήξερα οτι έχω χρήματα μέσα)
Κάποια βοήθεια-εξήγηση-λύση? Τι μπορεί να σημαίνει αυτό? :thx:
 
Re: Μια βοηθεια παρακαλω !!!!!!!!!!!

Μην ανησυχείς. Είναι αναλόγως την αεροπορική εταιρεία. Απ' ό,τι έχω καταλάβει σε ορισμένες αεροπορικές το airtickets έχει πρόσβαση απευθείας στο σύστημά τους και βγάζει κράτηση θέσης και εισιτήριο ταυτοχρόνως, ενώ σε άλλες βγάζει μόνο κράτηση θέσης και την επομένη μέρα εκδίδει το εισιτήριο. Αύριο θα σου έλθει νέο e - mail όπου θα αναγράφεται ο αριθμός του e - ticket. Η πιστωτική σου πρέπει να έχει χρεωθεί κανονικά. Αλήθεια για ποια αεροπορική είχες κλείσει?
 
Re: Μια βοηθεια παρακαλω !!!!!!!!!!!

Αλήθεια για ποια αεροπορική είχες κλείσει?

Aegean.
Μέχρι τώρα μόνο με Aegean και Olympic κλείνω εισιτήρια, αλλά αυτό μου συνέβη πρώτη φορά και φοβάμαι μήπως παίζει κάποια λαμογιά. Για το τελευταίο το απεύχομαι γιατι μέχρι τώρα έχει δείξει καλά στοιχεία και δεν έχω παράπονο.
 
Re: Μια βοηθεια παρακαλω !!!!!!!!!!!

Asterixx25 γιατί δεν κλείνεις τα εισιτήριά σου απευθείας από τα site των Α3 & ΟΑ μιας που πετάς μόνο με αυτές :?:
Έχει κάποιο πλεονέκτημα η χρήση του airtickets σε σχέση με τα sites των αεροπορικών εταιριών;
 
Re: Μια βοηθεια παρακαλω !!!!!!!!!!!

Απο όσο έχω δει μέχρι τώρα οι εταιρίες που εκδίδουν ηλεκτρονικά εισιτήρια προσφέρουν χαμηλότερους ναύλους απο τα site των αεροπορικών. :shock:
 
Re: Μια βοηθεια παρακαλω !!!!!!!!!!!

Ευτυχώς όλα καλά.
Την επόμενη ημέρα ήρθε ενα 2ο e-mail με τον αριθμό ηλεκτρονικού εισιτηρίου και τον κωδικό web check-in και σήμερα ήρθε το 3ο e-mail με την απόδειξη πληρωμής :D
 
Re: Μια βοηθεια παρακαλω !!!!!!!!!!!

Μην εμπιστεύεστε πλέον τα ηλεκτρονικά συστήματα κράτησης. Ακούστε τι έπαθα με το σύστημα της Lufthansa: Μου έδωσε εισιτήριο Λάρνακα-Λονδίνο μέσω Μονάχου στην τιμή των 350 ευρώ. Η διαδικασία δεν έκλεινε γιατί το σύστημα δε λειτουργούσε (είπε το σύστημα). Με ξεκινά από την αρχή δίνοντάς μου το ίδιο εισιτήριο 420 ευρώ, εγώ συνεχίζω αλλά η διαδικασία δεν έκλεινε πάλιν γιατί δεν αναγνώριζε την πιστωτική μου κάρτα. Με ξεκινά από την αρχή δίνοντάς μου το στην τιμή των 520 ευρώ, και εγώ που μπήκα στη διαδικασία να νικήσω το σύστημα πάτησα το τελικό οκ, και αυτή τη φορά όλα ήταν μια χαρά. Μέσα σε δέκα λεπτά μου πούλησε το εισιτήριο από 350 που έλεγε σε 520, και μάλιστα έκλεισα δύο εισιτήρια. Μετά το σύστημα επανέφερε την τιμή των 350 μέχρι την απογείωση. Η υπεύθυνη στη Λευκωσία μου είπε ότι αυτό το εισιτήριο δεν πουλήθηκε πάνω από 400 ευρώ και η εταιρία από τη Γερμανία ότι μου δόθηκαν όλες οι απαραίτητες πληροφορίες πριν τα αγοράσω. Αρνήθηκαν πεισματικά να απαντήσουν αν είναι κάτι συνηθισμένο για το ηλεκτρονική σύστημά τους να αυξάνει τόσο πολύ και επανειλλημένα την τιμή σε διάστημα λίγων λεπτών.
 
Μπορει καποιος να με βοηθησει?

Ειχα βρει ενα δρομολογιο του αυγουστου με lufthansa για MCO απο FRA που θα πραγματοποιουνταν με 747-4 . Μπαινω σημερα να το δω αλλα λεει οτι θα πραγματοποιηθει με a340-300.

Μπορει καποιος να μου πει τι συμβαινει ??
 
Re: Μια βοηθεια παρακαλω !!!!!!!!!!!

φίλοι μου αυτα που συμβαίνουν ειναι αδιανόητα! Ειχα κλείσει εισιτήριο για πτήση επιστροφής για Αθήνα απο Βερολινο μεσω Μονάχου με αναμονή μιας ώρας! Ξαφνικά σήμερα στο σαιτ της lufthansa εμφανίζονται οι πτησεις ως εξης: Μόναχο-Αθήνα στις 8:45 και Βερολινο-Μόναχο στις 15:55... ειναι δυνατόν? Τέτοιες αλλαγες γίνονται συχνα και μαλιστα χωρις καμια ενημέρωση? :rant: :rant: :rant: τι πρέπει να κανω???
 
Re: Μια βοηθεια παρακαλω !!!!!!!!!!!

Αυτες τις μέρες βρίσκεται σε εξέλιξη μια αναπροσαρμογή του χειμερινού προγράμματος των Lufthansa και SAS. Αυτο έχει σαν αποτέλεσμα τις αλλαγές σε ήδη υπάρχουσες κρατήσεις. Αυτοβπου πρέπει να κάνεις ΑΜΕΣΑ, είναι να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά με το γραφειο που έβγαλες τα εισιτήρια και να ζητήσεις το αυτονοητο: να σε βαλουν σε λογικά connecting flights, κοντά στις ώρες που είχες επιλέξει. Στις περισσότερες περιπτώσεις θα σου προτείνουν εναλλακτική και με τη Swiss, τη Brussels ή την Austrian, στην περίπτωση που οι νέες πτήσεις με Lufthansa δε σε διευκολύνουν. Η διαδικασια αυτη ονομάζεται reprotection και βαρύνει αποκλειστικά και μόνο την αεροπορική εταιρεία.
 
Top