Βουδαπέστη

Φιλε μου είμαι φοιτητής στην βουδαπέστη εδώ και 5 χρονια.Η πόλη είναι αρκετά όμορφη με αρκετά ζωηρή νυχτερινή ζωή και αρκετά όμορφα αξιοθέατα. Το καλοκαίρι δεν είναι η εποχή της βουδαπέστης (μονο k μονο επειδή δεν έχει καμια θάλασσα εδώ κοντά) χωρίς όμως να την βγάζει εκτος συναγωνισμού μεταξύ των πόλεων της κεντρικής ευρώπης για αυτή την περίοδο. Εφόσον είπες ότι έχεις δει τις τριγύρω περιοχές χιονισμένες ίσως θα ήταν καλή ιδέα να γνωρίσεις την βουδαπέστη με τα καλοκαιρινά της.

Ο καιρός το καλοκαίρι είναι: καθημερινή θερμοκρασία γύρω στους 25-30 βαθμούς με σποραδικούς καύσωνες 30-35 βαθμών. Μην ξεχάσεις όμως να παίρνεις ομπρέλα γιατί αποκεί που έχει ήλιο k καύσωνα μέσα σε 10 λεπτά έρχονται τα πάνω κάτω και έξω γίνετε της τρελής. Το καλο είναι ότι οι σποραδικές κατιγίδες δεν κρατάνε παραπάνω από καμια ωρίτσα.
Άμα σκοπεύεις να την επισκεφτείς για διάστημα μικρότερο της μια βδομάδας τότε η Budapest card επιβάλλεται διότι σου παρέχει εκπτώσεις σε πολλά αξιοθέατα και δωρεάν πρόσβαση στα MMM

Εφόσον θα έρθεις με την κοπέλα σου κόβω ένα (σημαντικό) κομμάτι από την περιγραφή μου k προχωράμε παρακάτω ( :cry:)

Η βουδαπέστη είναι μια πόλη με πολλά αξιοθέατα και πολύ καλή νυχτερινή ζωή αν ξέρεις που να πας αλλα και πολύ ρομαντική ίσως και σε επίπεδα πράγας . Μην κολλήσεις μονο στα τουριστικά μέρη αλλα προσπάθησε να εξερεύνησης πιο πολλά k σου υπόσχομαι ότι θα βρείς πολλές ευχάριστες εκπλήξεις (ανάλογα με τον χρόνο σου φυσικά).

Επειδή δεν γίνετε να γράψω έναν τουριστικό οδηγό σε ένα post, άμα έχεις απορίες επικοινώνησε μαζί μου και θα σου απαντήσω.
 
Καλησπέρα!! θα ήθελα και εγώ να κάνω καποιες ερωτησεις για την Βουδαπέστη!!!
Σε δυο μέρες πετάω για εκεί και είμαι πολύ πολύ αγχωμένη.. Διάβασα σε σχετικά site ότι δεν γνωρίζουν οι κάτοικοι εκεί καλά αγγλικά! ισχύει?


Ψάχνω μέσω ιντερνετ να ενημερωθώ για τα εβδομαδιαία εισιτήρια των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς!Το εβδομαδιαίο ισχύει για όλα τα μέσα? Εννοώ και λεωφορεία και τραμ και μετρό? Πρέπει να το επικυρώνουμε κάθε φορά με την εισοδό μας στα μέσα αυτα? ή είνα σαν την κάρτα την δική μας; αρκεί η αγορά της?

Αν υπάρχει κάποιο μέλος που μπορεί να στείλει κάποιο οδηγό για την πόλη θα του ήμουν ευγνώμων!!
 
Eirini Tr":3c96mpys said:
Διάβασα σε σχετικά site ότι δεν γνωρίζουν οι κάτοικοι εκεί καλά αγγλικά! ισχύει?

ναι


Eirini Tr":3c96mpys said:
Το εβδομαδιαίο ισχύει για όλα τα μέσα? Εννοώ και λεωφορεία και τραμ και μετρό?

ναι κι ναι

Eirini Tr":3c96mpys said:
Πρέπει να το επικυρώνουμε κάθε φορά με την εισοδό μας στα μέσα αυτα? ή είνα σαν την κάρτα την δική μας; αρκεί η αγορά της?

μια φορά φτάνει, ναι κι ναι

http://www.bkv.hu/en/travel_cards/7_day_travel_card_en (τόσο δύσκολο)

Eirini Tr":3c96mpys said:
Αν υπάρχει κάποιο μέλος που μπορεί να στείλει κάποιο οδηγό για την πόλη θα του ήμουν ευγνώμων!!
'

http://www.arrivalguides.com/en/TravelG ... y/BUDAPEST
 
Eirini Tr":1oqj6h2g said:
...Διάβασα σε σχετικά site ότι δεν γνωρίζουν οι κάτοικοι εκεί καλά αγγλικά! ισχύει?...
Τα αγγλικά τους όντως είναι φτωχά, αλλά είναι αρκετά για να συνεννοηθείς. Στην ανάγκη υπάρχει και η νοηματική. Δε θα συναντήσεις σοβαρό πρόβλημα.
Eirini Tr":1oqj6h2g said:
...Ψάχνω μέσω ιντερνετ να ενημερωθώ για τα εβδομαδιαία εισιτήρια των Μέσων Μαζικής Μεταφοράς!Το εβδομαδιαίο ισχύει για όλα τα μέσα? Εννοώ και λεωφορεία και τραμ και μετρό? Πρέπει να το επικυρώνουμε κάθε φορά με την εισοδό μας στα μέσα αυτα? ή είνα σαν την κάρτα την δική μας; αρκεί η αγορά της?..
Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.budapest-tourist-guide.com/t ... apest.html
Δε θυμάμαι ποιά κάρτα είχα βγάλει όταν πήγα Βουδαπέστη, αλλά σίγουρα θυμάμαι ότι ήταν τουλάχιστον τριήμερη, ότι έμπαινα σε όλα τα μέσα και ότι ΔΕΝ την επικύρωνα κάθε φορά που χρησιμοποιούσα τα ΜΜΜ.

Αν σου περισσέψει λίγος χρόνος, πέρνα μια βόλτα και από εδώ:
http://www.alcatraz.hu/index2_eng.php
 
Αααχ αυτό το alcaztraz Φώτη...Πρέπει να πέρασες "τζάμι" όταν πήγες!! Το είχες προτίνει και σε μένα πέρσι... :D :D (Μία σελίδα πίσω...)

Y.Γ. Δύο φορές έχει ακυρωθεί το ταξίδι μου στη Βουδαπέστη...Την τύχη μουυυ... :rant:
 
tasos-SMI":kocdgy20 said:
Αααχ αυτό το alcaztraz Φώτη...Πρέπει να πέρασες "τζάμι" όταν πήγες!! Το είχες προτίνει και σε μένα πέρσι... :D :D (Μία σελίδα πίσω...)...
Το "τζάμι" είναι σχετικό.
Είναι ένα εστιατόριο στο οποίο μπορείς να πιεις και τα ποτάκια σου.
Απλά, μου έκανε απίστευτη εντύπωση η διακόσμηση του μαγαζιού, ακόμα και στις τουαλέτες!
Μια επίσκεψη την αξίζει. ;)
tasos-SMI":kocdgy20 said:
...Y.Γ. Δύο φορές έχει ακυρωθεί το ταξίδι μου στη Βουδαπέστη...Την τύχη μουυυ... :rant:
Φρόντισε να πας σύντομα γιατί με την επιδημία που έχει πέσει στο "κόψιμο" των δρομολογίων δε σε βλέπω να πηγαίνεις.
 
Αν κάτσεις 3-4 μέρες σου συστήνω ανεπιφύλακτα να πάρεις την Budapest card http://www.budapest-card.com/ που λειτουργεί ως τριήμερο εισιτήριο για όλα τα μέσα και προσφέρει k εκπτώσεις σε πολλά αξιοθέατα k μαγαζιά. Αν κάτσεις παραπάνω πάρε την εβδομαδιαία κάρτα η οποια μονο την δείχνεις στους ελεκτές (δεν την ακυρώνεις ποτε)

Inside info:
:arrow: Άμα είναι να πάρεις την εβδομαδιαία κάρτα που κοστίζει 4600 HUF (15 Euro), πάρε την μηνιαία κάρτα για φοιτητές που κοστίζει 3850 HUF (12 Euro). Ρισκάρεις λίγο, δεν ελέγχουν σχεδόν ποτε (95%) άμα έχεις φοιτητικό πάσο η όχι (πίστεψε με 6 χρονια είμαι εδώ), το πρόστιμο ΑΜΑ σε πιάσουν χωρίς πάσο είναι σχετικά μικρό 6000 HUF (20 Euro) και γλιτώνεις 3 Euro στην τελική. The choice is yours
:arrow: ΜΗΝ αλλάξεις euro σε φιορίνια στην ελλάδα ΟΥΤΕ στο αεροδρόμιο της βουδαπέστης (η άλλαξε λίγα ισα ισα για την πρώτη μέρα). Συμφέρει να αλλάξεις στα μικρά συνοικιακά ανταλλακτήρια συναλλάγματος που υπάρχουν κυριολεκτικά παντού στην πόλη...
:arrow: Άμα έχεις χρόνο αξίζει να πας μονοήμερη εκδρομή στην Βιέννη που είναι 3 ώρες με το τρένο από Βουδαπέστη k κοστίζει πάμφθηνα να πας ;)

fotis":1sdd8iru said:
Φρόντισε να πας σύντομα γιατί με την επιδημία που έχει πέσει στο "κόψιμο" των δρομολογίων δε σε βλέπω να πηγαίνεις.

Βάζω το χέρι μου στην φωτιά ότι το δρομολόγιο ΑΤH-BUD δεν κινδυνεύει... Η Malev κάνει χρυσές δουλειές
 
Το "τζάμι" είναι σχετικό.
Είναι ένα εστιατόριο στο οποίο μπορείς να πιεις και τα ποτάκια σου.
Απλά, μου έκανε απίστευτη εντύπωση η διακόσμηση του μαγαζιού, ακόμα και στις τουαλέτες!
Μια επίσκεψη την αξίζει. ;)

Για κάθε ταξιδιώτη που σέβεται τον εαυτό του,η διακόσμηση είναι μεγάλο κίνητρο!! Οπότε σίγουρα είναι ένα μαγαζί που πρέπει να τιμηθεί...

Φρόντισε να πας σύντομα γιατί με την επιδημία που έχει πέσει στο "κόψιμο" των δρομολογίων δε σε βλέπω να πηγαίνεις.

Δεν με βλέπω να το καθυστερώ και πολύ...Έχει και ωραίες τιμές η MALEV.....
 
Top