Συμμετοχή στην Animawings

MerNion

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
20/08/2006
Μηνύματα
2.839
Likes
147
Περιοχή
Αθήνα
Website
athensairport.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Σύμφωνα με δελτίο τύπου της εταιρίας, απέκτησε το 25% της startup charter εταρίας Animawings της Ρουμανίας που πρόκειται να ξεκινήσει πτήσεις τον Μάιο.

:arrow: https://www.euro2day.gr/news/enterprise ... wings.html

Η εταιρία αναμένεται να έχει στην αρχή 2 Α320 και βάση στο Οτοπένι.

Αν κάποιος ξέρει να μας επιβεβαιώσει οτι η εταιρία ανήκει και στην Orange2Fly!?!
 
Last edited by a moderator:
Δεν ξερω εαν η Orange εχει ποσοστα, ξερω παντως πως θα εκτελει τις πτησεις.
 
Μήπως χάθηκαν οι φίλοι μας οι Ρουμάνοι στην μετάφραση και είχαν πληροφορίες για μια ελληνική εταρια και θεώρησαν ότι ήταν η O2F;;. Moυ φαίνεται περίεργο να έχει και η Α3 κ O2F μετοχές τις ίδιας εταιρίας στην Ρουμανια.
 
Και το SX-DGI κρατώντας το νηολόγιο του μετά από 7 χρόνια από την αποχώρηση του από το στόλο της Aegean, βάφτηκε στα χρώματα της Animawings και θα γίνει YR-AGA
https://www.skyliner-aviation.de/viewph ... icid=10550
 
Τι εννοούμε όταν λέμε κρατώντας το Νηολόγιό του και ότι θα γίνει YR-AGA? Το συγκεκριμένο α/φος είναι ιδιοκτησίας της Amentum Aircraft Leasing και ως εκ τούτου αφαιρείται από τον στόλο της Αιγαίου, νοικιάζεται και Νηολογείται στην Animawings. Τώρα αν η Αιγαίου έχει ακόμη ρευστό για την συμμετοχή της στην ίδρυση της Anima αυτό είναι άλλο θέμα.
 
Εννοώ ότι ακριβώς γράφω. Παρ όλο που το αεροσκάφος έχει αποχωρήσει από το στόλο της A3 από το 2013 εντούτοις έχει κρατήσει το Ελληνικό νηολόγιο. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το ποιος είναι ιδιοκτήτης. Κι εγώ πήρα ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο από μάντρα το οποίο έχει τον ίδιο αριθμό κυκλοφορίας από τον πρώτο του ιδιοκτήτη.
"Κρατώντας το Ελληνικό νηολόγιο του"!!!
Τι πιο απλό και κατανοητό. Το νηολόγιο δεν είναι ιδιοκτησία κάποιας εταιρίας. Είπα ότι αποχώρησε από το στόλο. Μην ψάχνουμε να αλιεύσουμε υπόνοιες από απλούστατες προτάσεις.
Επίσης το ότι βάφτηκε το πρώτο αεροσκάφος τώρα δε σημαίνει ότι τώρα ιδρύθηκε η εταιρία ή ότι τώρα έβαλε το μερίδιο η Aegean.
 
GP707":12vyfuou said:
Και το SX-DGI κρατώντας το νηολόγιο του μετά από 7 χρόνια από την αποχώρηση του από το στόλο της Aegean

To SX-DGI έκανε την 117 για Θεσσαλονίκη 25/5/2020
και την επόμενη αναχώρησε για ΕΜΑ (και βάψιμο)

Δεν το λες και 7 χρόνια :D
 
Φίλε GP707 γιατί είσαι τόσο εύθικτος? Δεν έγινε και κανένα κακό και τα βάζεις μαζί μας. Εμένα έτσι με πληροφορήσανε και δες σε παρακαλώ και το ιστορικό του α/φους. Προφανώς αυτό το Sublease έγινε και με την σύμφωνη γνώμη του Lessor.
Flight history for aircraft - SX-DGI
AIRCRAFT Airbus A320-232
AIRLINE Aegean Airlines
OPERATOR -
TYPE CODE A320
05 Jun 2020 Bucharest (OTP)
A36303 1:22 — 17:10 — Landed 18:33
05 Jun 2020 East Midlands (EMA)
Bucharest (OTP)
A36301 2:35 — 11:02
SX-OAI Airbus A320-200 Aegean Airlines May 2011 CY168 2x IAE 46BC29 leased from (hidden)
SX-DGI Airbus A320-200 Aegean Airlines Jul 2011 Y174 2x IAE 4690E9 leased from (hidden) Jul 2011 - Aug 2015
leased from (hidden) Aug 2015 wfu 24 May 2020
YR- Airbus A320-200 Animawings Due Y180 2x IAE leased from Aegean Airlines
 
Καταρχήν να απολογηθώ για τα 7... χρόνια μιας και στη λίστα μου στο excel μου έφυγε η... γραμμή και κοίταξα τις ημερομηνίες του SX-DGH. :4:
Επομένως δεν κράτησε το Ελληνικό νηολόγιο του επί 7 χρόνια (ούτως ή άλλως μου έκανε εντύπωση αυτό), αλλά για λίγες μέρες. Οπότε μάλλον εκεί έγινε η παρεξήγηση.
Παρ' όλα αυτά και ασχέτως των 7 ετών ή 7 ημερών, εγώ απλά έγραψα ότι βάφτηκε ως SX-DGI που ήταν και το προηγούμενο νηολόγιο του και θα αλλάξει σε YR-AGA, όπως γίνεται πολύ συχνά όταν μία εταιρία παίρνει ένα μεταχειρισμένο αεροσκάφος. Το Ελληνικό νηολόγιο δε σημαίνει ότι είναι και Ελληνικής ιδιοκτησίας.
 
Top