E-Check από Aegean

anno1978

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
19/04/2006
Μηνύματα
14
Likes
0
Kalhmera se olous sas!!!! tha ithela na kanw mia erwtisi. Xthes ekleisa me thn Aegean kai mesw e-booking eisitiria gia Xania gia tis 23 Noembriou kai epistrofi stis 28. h prwti prisi tha ginei me AVRO kai h deuterh me 737-300. Twra thelw na kanw e-check in kai apeuthinomai se esas stous "ghraious" thw aeroporias kai aeroploias :D Taxideuw monos. kai ithela na rwtisw poia thesh na kleisw? (ennoeitai parathyro)
 
Φαντάζομαι για να κάνεις e-check in δεν έχεις αποσκευές (παρά μόνο χειραποσκευές). Εγώ από την εμπειρία μου με τα RJ συστήνω ή τις 2 πρώτες σειρές της Οικονομικής (νομίζω 3,4) ή από την 14 και πίσω, σε θέση A ή F (που είναι τα παράθυρα). Όσο για τα B733, από τη 17 και πίσω ή μέχρι την σειρά 4 (πάλι ισχύει το A ή F).
 
oaicarus":334xrhqe said:
από την εμπειρία μου με τα RJ συστήνω ή τις 2 πρώτες σειρές της Οικονομικής (νομίζω 3,4) .

Αυτο δεν εχει κανενα νοημα που λες, γιατι τα RJ (Οπως και τα 37αρια) εχουν ρυθμιζομενο class divider. Οι πρωτες θεσεις της οικονομικης μπορει να ξεκινανε απο το 2, μπορει και απο το 8.
 
seven4seven":1jv1a2g7 said:
oaicarus":1jv1a2g7 said:
από την εμπειρία μου με τα RJ συστήνω ή τις 2 πρώτες σειρές της Οικονομικής (νομίζω 3,4) .

Αυτο δεν εχει κανενα νοημα που λες, γιατι τα RJ (Οπως και τα 37αρια) εχουν ρυθμιζομενο class divider. Οι πρωτες θεσεις της οικονομικης μπορει να ξεκινανε απο το 2, μπορει και απο το 8.

To ξέρω, απλά το σύνηθες στην πλειοψηφία των πτήσεων (από/προς ΙΟΑ) είναι οι 2 πρώτες σειρές να είναι Διακεκριμένη. Οπωσδήποτε οι πιο πίσω θέσεις είναι πιο σίγουρες.
 
Στα RJ τα παραθυρα είναι Α ή Ε αφού έχει 5 θέσεις ανα σειρά...
 
Το web της aegean γενικά μου θυμίζει low cost. Έχει πέσει αρκετά αυτή η εταιρία για να πουλάει φτηνότερες τιμές στο νετ απ'ότι στο σύστημα !
και να προωθεί τα γραφεία να πουλάν απο το νετ με 2% περισσότερη προμήθεια.
 
hellinas":27w8lbnc said:
Στα RJ τα παραθυρα είναι Α ή Ε αφού έχει 5 θέσεις ανα σειρά...

An den kano lathos kai na me diorthosi opios kseri!

Se ola ta single aisle aeroplana ta parathira ine A kai F eno diadromos ine C kai D, aneksartita apo to an exoun 6, 5, 4 kathismata.

Nomizo! :)
 
plekkas":1ijly1lb said:
hellinas":1ijly1lb said:
Στα RJ τα παραθυρα είναι Α ή Ε αφού έχει 5 θέσεις ανα σειρά...

An den kano lathos kai na me diorthosi opios kseri!

Se ola ta single aisle aeroplana ta parathira ine A kai F eno diadromos ine C kai D, aneksartita apo to an exoun 6, 5, 4 kathismata.
Νομίζω έχεις δίκιο, αν έχουν λιγότερες από 6 θέσεις ανά σειρά, παραλείπουν ενδιάμεσα γράμματα. Nomizw το RJ είναι A C D E F.
 
sv1xv":2zmvtriw said:
plekkas":2zmvtriw said:
hellinas":2zmvtriw said:
Στα RJ τα παραθυρα είναι Α ή Ε αφού έχει 5 θέσεις ανα σειρά...

An den kano lathos kai na me diorthosi opios kseri!

Se ola ta single aisle aeroplana ta parathira ine A kai F eno diadromos ine C kai D, aneksartita apo to an exoun 6, 5, 4 kathismata.
Νομίζω έχεις δίκιο, αν έχουν λιγότερες από 6 θέσεις ανά σειρά, παραλείπουν ενδιάμεσα γράμματα. Nomizw το RJ είναι A C D E F.

Γενικά έχετε δίκιο
(βλέπε ATR, 717 κλπ).

Ειδικά η Α3 στα avro έχει Α-Ε (πιθανώς γιατί όταν τα είχε πάρει δεν είχε άλλο τύπο στο στόλο της και μάλλον δεν είχε ιδιαίτερο λόγο στο να θέλει να έχει "κοινή" αρίθμηση).

Το ίδιο ίσχυε και στα ATR (από air greece-aegean) όπου οι θέσεις ήταν A-D. Χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι κάποια στιγμή που πέταξα με JG ζήτησα παράθυρο και μου έδωσε D και προσπαθούσα επί πολλή ώρα να την πείσω (λανθασμένα βέβαια) ότι αυτό δεν είναι παράθυρο...
 
Το e-check in είναι μόνο για όσους έχουν χειραποσκευές ή μπορώ να τσεκάρω και μετά να πάω στο αεροδρόμιο να δώσω και την αποσκευή μου; Το site της Aegean λέει μόνο για χειραποσκευές και όταν τους πήρα τηλ. μου είπαν το ίδιο. Συγνώμη αν δεν θυμάμαι καλά, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχω διαβάσει σε trip-reports μελών ότι είχαν τσεκάρει από το PC τους και μετά έδωσαν τις αποσκευές στο αεροδρόμιο. Αν παρόλα αυτά τσεκάρω (για να διαλέξω θέση, όχι τίποτα άλλο) μετά υπάρχει περίπτωση να μη μου πάρουν την αποσκευή;
 
Top