Aegean's Airbus Α320 Family

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για την Aegean Airlines
Άβαταρ μέλους
mrk
Business-Class
Business-Class
x 117

Re: Aegean's Airbus Α320 Family

Δημοσίευσηαπό mrk » 07 Φεβ 2020, 11:03

Live to event για την αποκάλυψη των αεροσκαφών και της νέας εταιρικής ταυτότητας της Aegean, την Τετάρτη 12/2 στο FB: https://www.facebook.com/events/176497023636249/
1 x
Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

chr04
Economy-Class
Economy-Class
x 38

Δημοσίευσηαπό chr04 » 10 Φεβ 2020, 09:35

Την Tεταρτη 12/2 η Aegean προσκαλεί τους Θεσσαλονικείς μετά τις 16:30 στην παραλία.

Προφανώς θα πετάξει το NEO στην πόλη;
Γνωρίζουμε αν κατά παρόμοιο θα κάνει και σε άλλες πόλεις;
0 x

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 672

Δημοσίευσηαπό aakunz » 10 Φεβ 2020, 10:30

«Γεια σας, θα σας δείξουμε το NEO, που πάμε στοίχημα ότι αν δεν το είχαμε βάψει διαφορετικά, δε θα μπορούσατε να το ξεχωρίσετε από ένα CEO»

Δεν ξέρω γιατί, αλλά μέχρι στιγμής, το όλο publicity stunt που επιχειρείται, έχει ένα τόσο σουρρεαλιστικό παρασκήνιο (υποδοχή-υδάτινη αψίδα του πρώτου neo με σκεπασμένα τα χαρακτηριστικά). Ας μην ξεχνάμε και τα δελτία τύπου που μιλούσαν για μία «επένδυση 4 δισεκατομμυρίων», που μετά από ορισμένα δημόσια σχόλια περί sale & leaseback, έγινε «επένδυση 4 δισεκατομμυρίων σε τιμές καταλόγου». Έχω την εντύπωση ότι το τμήμα PR βρίσκεται σε μία άλλη εποχή.

Κατά τα άλλα, τελώ εν αναμονή της «νέας εποχής της Αιγαίου» και όσων άλλων (ευχάριστων και όχι-και-τόσο-ευχάριστων) πρόκειται να ανακοινωθούν ή να γίνουν μέχρι το καλοκαίρι.
2 x

Άβαταρ μέλους
6circles
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): NZAA
x 158

Δημοσίευσηαπό 6circles » 10 Φεβ 2020, 14:34

Δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνω την παραπάνω σκέψη. Τι ακριβώς δεν σου αρέσει σε όλο αυτό; Εμένα αυτό που με «ξένισε» το είπα ( με ποιά οικονομική και επιχειρησιακή λογική παίρνεις ένα αεροσκάφος καινούργιο και το έχεις κρυμμένο και ανεκμετάλλευτο σε ένα υπόστεγο για περίπου 2 μήνες ; ) .

Εσύ φίλε aakunz θα μας πεις τι ευχάριστο ή μη ευχάριστο περιμένεις να γίνει μέχρι το καλοκαίρι; Έχω πρόβλημα με τους γρίφους :) :wink:
0 x

Άβαταρ μέλους
CaptainChris
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGTS
x 36
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό CaptainChris » 10 Φεβ 2020, 19:07

Στην παραλια της Θεσσαλονικης ξερει το τι θα γινει ακριβος; Θα κανει καποιο low pass για να δει ο κοσμος το νέο αεροπλανο; πως το σκέφτονται αραγε;
0 x

seven4seven
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): VHHH
x 489
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό seven4seven » 11 Φεβ 2020, 00:11

Ναί.
0 x
SX-804

CHRISTOS55
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT
x 142

Δημοσίευσηαπό CHRISTOS55 » 11 Φεβ 2020, 08:35

Ακούω ότι θα κάνει low pass το καινούργιο α/φος που θα χρησιμοποιεί η Αιγαίου. Ε και? Τι σημαίνει αυτό? οι θεατές θα καταλάβουν κάποιες διαφορές από τα προηγούμενα και θα τρέξουν να βγάλουν εισιτήρια για να ταξιδέψουν? Δηλαδή θα αυξηθεί η επιβατική κίνηση? Πολύς ντόρος γίνεται τελευταία?????? Μικρά καλάθια !!!!!!!!!
2 x

Άβαταρ μέλους
Καραμήτρος Air
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 458

Δημοσίευσηαπό Καραμήτρος Air » 11 Φεβ 2020, 11:25

Ονομάζεται στο χωριό μου τουλάχιστον brand awareness. Για τον ίδιο λόγο παίζονται διαφημίσεις για το ΝΕΟ στην τηλεόραση.
Έτσι λειτουργεί το marketing. Απο την άλλη βέβαια εσύ λες πως δεν πάνε καθόλου καλά τα πράγματα και παίζει να εξαγοραστεί η Αιγαίου από τους Κροάτες...
9 x

Άβαταρ μέλους
dtrach
Concorde-Class
Concorde-Class
x 84
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό dtrach » 11 Φεβ 2020, 11:27

Γιατί στο Athens flying week τι κάνει? Διαφήμιση είναι και εμένα προσωπικά μου φαίνεται όμορφη + ευκαιρία για μερικές ωραίες φωτογραφίες....
4 x

geo13pao
Economy-Class
Economy-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGSA
x 88

Δημοσίευσηαπό geo13pao » 11 Φεβ 2020, 11:30

Μια ερώτηση, το Α321neo ποτε περίπου θα παραδοθεί στην εταιρία; Νομίζω είχε μπει στην παραγωγή στις ίδιες μέρες, μαζι με τα 320neo.
0 x

Άβαταρ μέλους
mrk
Business-Class
Business-Class
x 117

Δημοσίευσηαπό mrk » 11 Φεβ 2020, 13:25

Ονομάζεται στο χωριό μου τουλάχιστον brand awareness. Για τον ίδιο λόγο παίζονται διαφημίσεις για το ΝΕΟ στην τηλεόραση.
Έτσι λειτουργεί το marketing.

Γιατί στο Athens flying week τι κάνει? Διαφήμιση είναι και εμένα προσωπικά μου φαίνεται όμορφη + ευκαιρία για μερικές ωραίες φωτογραφίες....

Υπερθεματίζοντας στους προλαλήσαντες, η Aegean έχει κάνει διάφορα με τα αεροσκάφη της και στα πλαίσια του Athens Flying Week αλλά και στην γιορτή της αεροπορίας πριν 2-3 χρόνια στο Φάληρο αν θυμάμαι καλά.

Να μην συζητήσουμε ότι το να δεις ένα τέτοιο αεροπλάνο να πετάει αρκετά χαμηλά δεν είναι ένα σύνηθες φαινόμενο. Αν σου αρέσουν κιόλας, ευκαιρία να το απολαύσεις και να βγάλεις και φωτό.

Τέλος, μην ξεχνάτε ότι με αφορμή την έλευση των νέων αεροσκαφών, θα δούμε και το rebranding (νέα χρώματα, γραμματοσειρές κλπ κλπ).
Τελευταία επεξεργασία από mrk σε 11 Φεβ 2020, 15:25, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
3 x
Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

Άβαταρ μέλους
GP707
Συντονιστής
Συντονιστής
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AOA
x 594
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό GP707 » 11 Φεβ 2020, 14:32

CHRISTOS55 έγραψε:Ακούω ότι θα κάνει low pass το καινούργιο α/φος που θα χρησιμοποιεί η Αιγαίου. Ε και? Τι σημαίνει αυτό? οι θεατές θα καταλάβουν κάποιες διαφορές από τα προηγούμενα και θα τρέξουν να βγάλουν εισιτήρια για να ταξιδέψουν? Δηλαδή θα αυξηθεί η επιβατική κίνηση? Πολύς ντόρος γίνεται τελευταία?????? Μικρά καλάθια !!!!!!!!!

Η καλύτερη διαφήμιση είναι αυτή. Και μάλιστα σαφώς πιο εντυπωσιακή από οποιαδήποτε άλλη σε τηλεόραση, ραδιόφωνο, αφίσες κλπ. Και φυσικά βοηθάει στο να κλείσει κάποιος πιο εύκολα με Aegean παρά με κάποια άλλη Ελληνική ή ξένη εταιρία όταν βλέπει τέτοιες κινήσεις που εντυπωσιάζουν όχι μόνο τον απλό πολίτη αλλά και τον κάθε σχετικό με την αεροπορία. Και φυσικά δεν γίνεται για να καταλάβουν διαφορές ο απλοί πολίτες των ΝΕΟ από τα CEO, αλλά για να διαφημιστεί για ακόμα μια φορά ότι η εταιρία παίρνει ολοκαίνουρια αεροσκάφη επενδύοντας στο μέλλον της. Αυτό είναι από μόνο του πολύ σημαντικό για τον δυνητικό επιβάτη και σίγουρα θα αποφέρει μόνο θετικά πρόσημα στην προτίμηση του.
Τώρα αν κάποιος θεωρεί "μικρά καλάθια" και "πολύ ντόρο" μια τέτοια επένδυση και μια τέτοια κίνηση που σαφώς και πρέπει να διαφημιστεί δεόντως από την εταιρία, είναι προσωπικό του θέμα και θεωρώ δείχνει μη αντικειμενικότητα.
14 x
΄΄΄΄΄__!__
\____o(''''')o____/

.........." " "

YCNZ
Business-Class
Business-Class
x 78

Δημοσίευσηαπό YCNZ » 11 Φεβ 2020, 17:22

Είδα τα 2 neo εκτός υποστέγων σήμερα κατά την τροχοδρόμησή μας. Όσο και αν τα χτυπούσε ο ήλιος δεν μπόρεσα να δω κάτι παραπάνω κάτω απο τα αυτοκόλλητα που δεν έχει αναφερθεί ήδη. Λίγη υπομονή ακόμα.
0 x

Άβαταρ μέλους
dtrach
Concorde-Class
Concorde-Class
x 84
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό dtrach » 12 Φεβ 2020, 11:11

Παιδιά η Παρουσίαση θα γίνει στη βάση της aegean ή στην παλιά της Ολυμπιακής?
0 x

Άβαταρ μέλους
vassilis1924
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
x 20

Δημοσίευσηαπό vassilis1924 » 12 Φεβ 2020, 13:55

Στης Aegean
1 x