Miles & Bonus

  • Thread starter gm747
  • Ημερομηνία δημιουργίας

gm747

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
09/03/2007
Μηνύματα
85
Likes
0
Περιοχή
ATHENS- CORFU
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ΟΑL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Φἰλοι,
Ερὤτηση σχετικἀ με το promotion scheme της Α3. Εἰχα συγκεντρὠσει 13000 status miles και υπολοιπὀμουν ἀλλα 13000 για να γἰνω Gold member. Στις 25/7 μου αφαἰρεσαν 500 μιλια και μου ειπαν οτι αφοὐ δεν ειχα συμπληρὠσει μἐσα σε ενα χρὄνο τον απαιτοὐμενο αριθμὀ μιλἰων, θα μου αφαιροὐν 500 καθε φορα απο την πτἠση που ἐγινε μετα απο το χρονικο οριο, δηλ 25/7/2007. Εγω ειχα την εντυπωση, οτι θα αφαιροὐσαν μὀνο 500 καθε χρονο.
Τι ισχὐει τελικἀ?
Ἑχει καποιος παρὀμοια εμπειρἰα ἠ γνὠση του θἐματος?

Ευχαριστὠ και καλἐς διακοπἐς σε ὀλους.
 
Οταν περάσει ένας χρόνος από την ημερομηνία που έκανες κάποια πτήση, τα μίλια της συγκεκριμένης πτήσεις αφαιρούνται.
Δηλαδή αν είχες κάνει μια πτήση στις 31/7/2006, μία την 1/8/2006 και μία στις 2/8/2006 (με 500 μίλια σε κάθε πτήση), τότε σήμερα (1/8/2007) θα έχεις 1000 μίλια.. 500 απο τη 1/8 και 500 απο τις 2/8. Τα 500 τις 31/7 θα εχουν αφαιρεθει. Ομοίως αύριο ( 2/8 ), θα έχεις μόνο 500 (τα 500 τις 1/8 θα έχουν αφαιρεθει και θα σου μενουν μονο αυτα από τις 2/8 ).
Ε και μεθαύριο... καταλαβαίνεις.... :D
 
Πλήρωσα ναύλο 70 ευρώ για ATH-SKG με πτήση codeshare LH και μου λένε δεν μπορούμε να σας βάλουμε τα μίλια στη LH Miles & More γιατί ήταν πολύ φτηνό το εισητήριο.

ΟΥΓΚ
 
Δεν ξέρω αν είμαι on topic.
Στο site της Aegean λέει για συνεργασία με Lufthansa.
Στο site της Swiss λέει κάτι για Aegean.
Πώς θα πάρεις τους πόντους σου από την Swiss ή το αντίστροφο;
 
Δεν νομίζω σαν μέλος στο Miles & Bonus της Aegean να δικαιούσαι μίλια σε πτήσεις που εκτελούνται με κωδικό της swiss. Μόνο με την LH υπάρχει σχετική συνεργασία.

Αντιθέτως, το πρόγραμμα της Swiss είναι το Miles & More της Lufthansa. Οπότε σε αυτήν την περίπτωση δικαιούσαι μίλια αν έχεις κάρτα Miles & More και πετάξεις με πτήση της Aegean. ;)
 
Έχω κάποια εισητήρια τα οποία δεν είναι περασμένα τα μίλια τους, αλλά έχω τα αποκόμματα. Τι μπορώ να κάνω;
 
cacofonix":21xv6t84 said:
Δεν ξέρω αν είμαι on topic.
Στο site της Aegean λέει για συνεργασία με Lufthansa.
Στο site της Swiss λέει κάτι για Aegean.
Πώς θα πάρεις τους πόντους σου από την Swiss ή το αντίστροφο;


Πόντους από τη Swiss θα πάρεις μόνο αν έχεις Miles & More. OXI αν έχεις Miles & Bonus.

Αν έχεις, λοιπόν, Miles & More παίρνεις τους πόντους σου από το συγκεκριμένο πρόγραμμα και όχι από κάποια εταιρεία συγκεκριμένα. Είσαι χρήστης του προγράμματος στο οποίο συμμετέχουν η Swiss και η Lufthansa, όχι όμως η Aegean η οποία μετέχει στο "δικό της" Miles & Bonus.

edit:
επικοινωνείς με email με την εταιρεία. Συνήθως τους στέλνεις τα αποκόμματα και μετά από λίγο καιρό σου περνάνε τα μίλια. Πρώτα όμως στείλε email στην εταιρεία και ρώτα τους.
 
cacofonix":3utbkyhj said:
Έχω κάποια εισητήρια τα οποία δεν είναι περασμένα τα μίλια τους, αλλά έχω τα αποκόμματα. Τι μπορώ να κάνω;

:arrow: http://www.milesbonus.gr/pub/Faq.asp#milia

@fotis
Μήπως μπέρδεψες λίγο τις ονομασίες; Το Miles & Bonus είναι το πρόγραμμα της Aegean και το Miles & More αυτό των LH και LX!

edit: Βλέπω έκανες edit το ποστ σου ... οπότε ότι έγραψα ειναι άκυρο ;)
 
Απλά τα μπέρδεψα λίγο κατά τη γραφή τους. Τέλος καλό όμως όλα καλά! ;)
 
Για να μην αερολογούμε, έχω 8 αποκόμματα Swiss, και 1 Aegean από τον Δεκέμβριο(το οποίο το έχω καταχωρήσει). Έχω και ένα που λέει Swissport, από πτήση charter, λογικά ήταν με Swiss Air. Τι με συμφέρει να κάνω;
Τα μίλια της Aegen μετράνε και του εσωτρερικού για το πρόγραμμα της LH;
 
Top