Miles & Bonus

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για την Aegean Airlines
pet
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAL
x 17

Re: Miles & Bonus

Δημοσίευσηαπό pet » 13 Νοέμ 2019, 18:53

sth έγραψε:Πως ακριβώς υπολογίζω τα μίλια που θα πάρω, όταν ταξιδεύω με άλλες εταιρείες Star Alliance, στο M&B ; Βλέπω στον πίνακα που έχει στο M&B, για έναν ναύλο λέει, minimum μίλια 600 και ποσοστό συγκέντρωσης 100%. Θα πάρω 600 ή παραπάνω και πως βγαίνει αυτό ;

Θα δεις από την κατηγορία ναύλου του εισιτηρίου σου πόσο ποσοστό μιλίων θα πάρεις, κι έπειτα θα μπεις εδώ:

https://el.aegeanair.com/milesandbonus/ ... alculator/

να δείς πόσα μίλια δίνονται με την απόσταση που θα διανύσεις
1 x

Άβαταρ μέλους
flesland
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDK
x 309

Δημοσίευσηαπό flesland » 13 Νοέμ 2019, 22:31

sth δες αυτή την σελίδα, είναι πολύ καλή

https://www.owenrudge.net/utils/starcalc/

Όσο για τα lounge, κάθε επιβάτης έχει άλλες ανάγκες: εγώ διαφωνώ για πχ ότι το lounge της Air China σε Πεκινο/Σαγκαη ή της EVA συγκρίνονται με το τυροπιτάκι της Α3 αλλά αυτά είναι γούστα. 'Το θέμα δεν είναι αν κάποιος το βλέπει για 2-3 ώρες ξεκούρασης και καφέ ή για ύπνο και ντους, το θέμα είναι τι προσφέρει ο ανταγωνισμός και αν οι Τούρκοι δίπλα σου έχουν κάνει παραγωγή χόλυγουντ για όσκαρ, εσύ δεν θα επιζήσεις με μικρού μήκους στο φεστιβάλ Δράμας.
3 x

YCNZ
Business-Class
Business-Class
x 84

Δημοσίευσηαπό YCNZ » 14 Νοέμ 2019, 08:31

Τελικά έκανα check-in αρκετά αργότερα απο τις 48 ώρες και μου έδωσε ξανά θέση όπως σχεδόν πάντα κάπου στην 22/23, την οποία και απλά περιορίστηκα να αλλάξω σε παράθυρο.
2 ώρες μετά ήρθε μήνυμα στο κινητό που έλεγε πως "έγινε αλλαγή της θέσης σας σε θέση με ανάλογα χαρακτηριστικά", χωρίς να εξηγεί περισσότερα.
Μπήκα και είδα πως οι διαθέσιμες σειρές έγιναν 25, που λογικά σημαίνει πως σήμερα θα πάμε στην Θεσσαλονίκη με το 319, (το οποίο την ώρα που μπήκα, χθες αργά το απόγευμα, είχε ελάχιστες θέσεις διαθέσιμες και αυτές μόνο επι πληρωμή).

Μάλλον τελικά το Μ&Β έχει ελάχιστη σημασία στην προεπιλογή θέσης. Ίσως όμως έχει σημασία σε άλλα θέματα, όπως η κενή θέση δίπλα μου όταν υπάρχουν διαθέσιμες, ή αν σήμερα η αλλαγή σε 319 προκάλεσε "περίσσευμα" επιβατών, εγω να έχω μία εγγυημένη θέση στην αρχική μου πτήση.

(Παρεπιπτόντως, μιας και "κατά λάθος" μου έκατσε το 319, πλέον μου μένουν 3 αεροπλάνα απο τον σημερινό στόλο της Α3 στα οποία δεν έχω μπει - DGO, DGP, DGZ, κάπου θα σας πετύχω, πού θα πάει).
0 x

Άβαταρ μέλους
joker2013
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KOR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDK
x 231

Δημοσίευσηαπό joker2013 » 19 Νοέμ 2019, 11:57

Έκανα τσεκ-ιν λίγες ώρες πριν, σε γεμάτη πτήση βέβαια και μου έδωκε up-front και διάδρομο (blue μέλος, go-light ναύλος). Κουτί :mrgreen:
0 x

Άβαταρ μέλους
tech_is_in_the_air
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
x 9

Δημοσίευσηαπό tech_is_in_the_air » 23 Νοέμ 2019, 22:01

Καλησπέρα,

Είμαι στη silver βαθμίδα και φέτος λόγω μερικών επιπλέον ταξιδιών "πλησίασα" αρκετά την αναβάθμιση σε gold. Χρειάζομαι περίπου 2.200 μίλια μέχρι τις αρχές Δεκέμβρη για την αναβάθμιση και ακόμα κι αν αγοράσω τα 2.000 μίλια θα μου λείπουν τα άλλα 200. Ξέρω ότι θα μπορούσα να έκλεινα ένα ATH-SKG αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει χρόνος για ταξίδι αυτές τις μέρες...

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι τι γίνεται με τα υπάρχοντα μίλια αναβάθμισης μόλις ανανεωθεί η βαθμίδα. Δηλαδή θα αρχίσει το σύστημα να μετράει 24.000 μίλια από την αρχή για την αναβάθμιση τους επόμενους 12 μήνες ή απλά από Δεκέμβρη και μετά θα χρειάζομαι 2.200 μίλια + τα μίλια του ενός ταξιδιού που έκανα τέτοια περίοδο πέρσι και λήγουν;

Συγγνώμη αν έχει ερωτηθεί κάτι αντίστοιχο ξανά, αλλά είμαι καινούργιος στο φόρουμ και δε βρήκα κάτι στις προηγούμενες σελίδες του thread.
0 x

slyk
Tourist
Tourist
x 1

Δημοσίευσηαπό slyk » 24 Νοέμ 2019, 00:51

Όχι δεν τα χάνεις όλα. Μετράνε τα μίλια των τελευταίων 12 μηνών, δηλαδή θα χάσεις τα μίλια του ταξιδιού που έκανες 1 χρόνο πριν και λήγουν.
1 x

Άβαταρ μέλους
tech_is_in_the_air
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 9

Δημοσίευσηαπό tech_is_in_the_air » 24 Νοέμ 2019, 01:14

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! Άρα λογικά αν αγοράσω π.χ. 2.000 μίλια αναβάθμισης τώρα πριν ανανεωθεί η silver αυτά θα ισχύουν και μετά την ανανέωση. Θα μπορώ σε αυτήν την περίπτωση να αγοράσω άλλα 1.000 ας πούμε στην επόμενη περίοδο (δηλαδή από Δεκέμβρη και μετά);
0 x

Άβαταρ μέλους
sv1xv
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): BAW
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGEL
x 269
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sv1xv » 24 Νοέμ 2019, 08:07

Τα 2000 μίλια αναβάθμισης θα χρησιμοποιηθούν για την αμέσως επόμενη ανανέωση, η οποία μπορεί να συμβεί πριν την λήξη της κάρτας και η νέα καρτα να είναι υπερδωδεκάμηνη. Τουλάχιστον έτσι συμβαίνει στην Gold.

Άρα έχει νόημα να αγοράσεις μίλια αναβάθμισης μια εβδομάδα πριν την λήξη της κάρτας, αν βλέπεις ότι δεν ανανεώνεται με πτήσεις.
1 x

Άβαταρ μέλους
tech_is_in_the_air
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 9

Δημοσίευσηαπό tech_is_in_the_air » 24 Νοέμ 2019, 14:01

Το θέμα είναι ότι έχω ήδη διατηρήσει/ανανεώσει τη silver και για τον επόμενο χρόνο, απλά ακόμα κι αν αγοράσω το maximum που διακαιούμαι (2.000 μίλια) πάλι δε μου αρκούν για την αναβάθμιση σε gold. Έτσι αναρωτιόμουν αν γίνεται να αγοράσω τα 2.000 τώρα (πριν την ημερομηνία ανανέωσης των κουπονιών της silver) και ακόμα 1.000 μετά την ανανέωση των κουπονιών της silver τον άλλο μήνα, αγοράζοντας έτσι συνολικά 3.000 για να αναβαθμιστώ σε gold.

Τα μίλια που μου υπολοίπονται τώρα είναι 2.200 και αρχές Δεκέμβρη μου λήγουν άλλα 400, έτσι θα χρειάζομαι 2.600 οπότε αν γίνεται να πάρω συνολικά 3.000 με αυτόν τον τρόπο θα είμαι οκ για gold.

Στο https://el.aegeanair.com/milesandbonus/ ... ier-miles/ αναφέρει το εξής:
Τα Silver μέλη έχουν τη δυνατότητα να αγοράσουν έως 2.000 μίλια αναβάθμισης μέσα στην περίοδο των 12 μηνών διάρκειας της βαθμίδας τους
Επομένως λογικά αυτό που έχω κατά νου γίνεται, αφού το 12μηνο ανανεώνεται σωστά;
0 x

chr04
Economy-Class
Economy-Class
x 39

Δημοσίευσηαπό chr04 » 24 Νοέμ 2019, 15:15

Απλω να επισημάνω από silver για να γίνει κάποιος gold χρειάζονται 24000 μίλια ξεκινώντας από το μηδέν.
1 x

Άβαταρ μέλους
tech_is_in_the_air
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 9

Δημοσίευσηαπό tech_is_in_the_air » 24 Νοέμ 2019, 18:00

Ναι έχω μαζέψει 21.800 από τη μέρα που έγινα silver τέτοια εποχή πέρσι, γι' αυτό είναι κρίμα να μην κάνω κάτι για να συμπληρωθούν τα υπόλοιπα για την αναβάθμιση...
1 x

Άβαταρ μέλους
MerNion
Concorde-Class
Concorde-Class
x 129
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό MerNion » 25 Νοέμ 2019, 17:11

Devaluation χωρίς προειδοποίηση μας έκατσε την εβδομάδα του Black Friday....
Αυξήθηκαν τα μίλια για Ευρώπη προς Far East, Near East/Central Asia, North America και τα εσωτερικά μέσα στο Far East
Και τώρα θα βγάλουν το black friday να αγοράσεις μίλια με δώρο όπως πέρισυ για να βρεις αυτά που σου λείπουν πλέον ;)
1 x

killer_instinct
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 1

Δημοσίευσηαπό killer_instinct » 25 Νοέμ 2019, 17:38

Καλησπέρα,

Ως gold μέλος δικαιούμαι κάποιο από τα παρακάτω;
  • Να "περάσω" ακόμη έναν συνεπιβάτη μαζί μου στο security (fast lane) του Ελ. Βενιζέλος;
  • Να έχω μαζί μου έναν συνεπιβάτη στο priority boarding;

Ευχαριστώ.
0 x

Άβαταρ μέλους
jerry
Concorde-Class
Concorde-Class
x 304
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό jerry » 25 Νοέμ 2019, 18:20

MerNion έγραψε:Devaluation χωρίς προειδοποίηση μας έκατσε την εβδομάδα του Black Friday....
Αυξήθηκαν τα μίλια για Ευρώπη προς Far East, Near East/Central Asia, North America και τα εσωτερικά μέσα στο Far East
Και τώρα θα βγάλουν το black friday να αγοράσεις μίλια με δώρο όπως πέρισυ για να βρεις αυτά που σου λείπουν πλέον ;)

Ναι, είναι στους στόχους εξαμήνου (δείτε εδώ σελ. 6).

Συνεχής ανάπτυξη του προγράμματος πιστότητας, ώστε να μεγιστοποιηθούν τα οφέλη των επιβατών,

ΝΕ ΤΙ :rant:

Φυσικά δεν είναι υποχρεωμένοι να ενημερώσουν για τέτοιες αλλαγές, αλλά αν θέλουν να είναι σοβαρή εταιρεία οφείλουν να χειρίζονται τέτοιες καταστάσεις με περισσότερο τακτ. Τα ίδια έκαναν και πέρσι που αύξησαν "εποχικά" τις χρεώσεις για θέσεις/αποσκευές. Και φυσικά επαναλαμβανόμενες τέτοιες κινήσεις χωρίς προειδοποίηση στους πελάτες τους, δείχνουν πόσο ερασιτεχνικά χειρίζονται το πρόγραμμα πιστότητας και τι δυσοίωνο μέλλον μας περιμένει...
2 x
-
Μην ταΐζεις το αδηφάγο κήτος!
"Οι παροικούντες αυτό το forum ΔΕΝ αποτελούν χαρακτηριστικό δείγμα κοινού. Είμαστε biased" by mrk
ΚΑΤΩ ΤΟ TRASH AREA

anestis3
Tourist
Tourist

Δημοσίευσηαπό anestis3 » 26 Νοέμ 2019, 08:47

MerNion έγραψε:Devaluation χωρίς προειδοποίηση μας έκατσε την εβδομάδα του Black Friday....

είναι κάτι μόνιμο αυτό δηλαδή αυτή η αύξηση ή προσωρινό;
ήμουν έτοιμος να κλείσω κάτι εισιτήρια για Φιλιππίνες με μίλια που μάζευα με κόπο όλο το χρόνο και τώρα με διέλυσαν...
Πέρσυ ξεκίνησαν την κοροϊδία που ανέβαζαν τις τιμές που πλήρωνες όταν έκανες εξαργύρωση μιλίων (πχ την Τετάρτη για μια ευρωπαϊκή πόλη ζητούσε 7500 μίλια και 40 ευρώ και την Παρασκευή 7500 μίλια και 100 ευρώ...) , τώρα αυτό.
Μάλλον πρέπει να αλλάξω εταιρία
0 x

Επιστροφή σε “Aegean Airlines”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες