Νέο σύστημα κρατήσεων

  • Thread starter IATA
  • Ημερομηνία δημιουργίας

IATA

First-Class-Member
Εγγραφή
26/03/2004
Μηνύματα
708
Likes
188
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDDM
Από σήμερα,

η Α3 ανανέωσε το σύστημα κρατήσεών της. Ελαφρώς βελτιωμένο, εμφανίζει τις τιμές συμπεριλαμβανομένων φόρων. Δυστυχώς όμως κάποιες πτήσεις δεν εμφανίζονται, π.χ. δοκίμασα 27/08/08 MUC-SKG. Φρέσκο είναι, θα στρώσει. Οι δικές σας εντυπώσεις;;;
 
Πολύ ωραίο είναι. Το μοναδικό που με προβλιματίζει είναι ότι δεν δείχνει με ποιο αεροσκάφος πετάς.
 
Εγώ το βρίσκω φοβερά βελτιωμένο και εφάμιλλο πολλών ξένων εταιρειών. To σημαντικότερο είναι όμως ότι σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις την κατηγορία ναύλου που θέλεις καθώς και τις πτήσεις σε συνδυασμό με τους συνεργάτες τους. Έχουν πολύ δρόμο μπροστά τους όμως: ΄λείπει ο τύπος αεροσκάφους και οι fully flexible ναύλοι, ή τουλάχιστον δε φαίνονται παντού

Και για να γίνω και λίγο κακός: έπρεπε να απειλήσει η ΕΕ με λουκέτο τις μισές ιστοσελίδες των εταιρειών για να δούμε τέτοιο αποτέλεσμα;

(Κάπου υπάρχει και σχετικό τόπικ, έτσι δεν είναι ;)
 
Έχει και καινούργιους προορισμούς ή είναι ιδέα μου;

---EDIT---
Δεν έχει... απλά έχει κάποιες πόλεις σε συνεργασία με Lufthansa..
 
Ναι και το codeshare της AirOne επιτέλους φαίνεται και στο σάιτ των κρατήσεων! Καλή δουλειά φαίνεται να έχει γίνει, αν και από πλευράς "φιλικότητας" μου άρεσε πιο πολύ το παλαιό (ίσως να μη το έχω ακόμα συνηθίσει)
Επίσης δε ξέρω αν το παρατηρήσατε, αλλά μου φαίνεται λίγο αργό! (μέχρι να "γεμίσει" το αεροπλάνο...)
 
Τον τύπο του αεροσκάφους τον αναφέρει, πιέζοντας τον αριθμό της πτήσης..
 
Επιτέλους δίνει τη δυνατότητα να δεις ημερολόγιο (+-3 ημέρες) με τις τιμές!!!
Πολύς κόσμος είναι πρόθυμος να ταξιδέψει λίγο νωρίτερα ή λίγο αργότερα αν είναι να πληρώσει λιγότερα.
 
Ναι αλλά μετά πατώντας "επιστροφή" πρέπει να κάνεις reload την σελίδα γιατί αλλιώς είναι expired.. Θα έπρεπε να το δείχνει μαζί με τις άλλες πληροφορίες όπως στην παλιά σελίδα..
Επίσης έχει προστεθεί το "Ημερολόγιο" που μπορείς να δεις για +-3 μέρες τις τιμές.. Κάπως καλύτερο από το μια μια μέρα, αλλά πίσω ακόμα από τον ολόκληρο μήνα που δείχνουν άλλες εταιρίες..

-edit-
με πρόλαβες foti :)
 
Πάντως αυτό που πρέπει να διορθώσουν είναι το εξής:
ενώ σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις ημερομηνίες μέχρι το 2014 (υπερβολικό φυσικά), δεν μπορείς να κάνεις κράτηση για διάστημα άνω των 12 μηνών.
Εκτός αν το έχουν για να το χρησιμοποιούμε απλά ως ημερολόγιο (ίσως για να δούμε τι μέρα πέφτει η γιορτή μας το 2012).
 
fotis":1fe39xuz said:
Πάντως αυτό που πρέπει να διορθώσουν είναι το εξής:
ενώ σου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις ημερομηνίες μέχρι το 2014 (υπερβολικό φυσικά), δεν μπορείς να κάνεις κράτηση για διάστημα άνω των 12 μηνών.
Εκτός αν το έχουν για να το χρησιμοποιούμε απλά ως ημερολόγιο (ίσως για να δομε τι μέρα πέφτει η γιορτή μας το 2012).

Κανενα συστημα κρατησεων (CRS) δεν μπορει να κανει κρατηση πανω απο 364 μερες.
 
Top