Aegean codeshares

MerNion

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
20/08/2006
Μηνύματα
2.839
Likes
147
Περιοχή
Αθήνα
Website
athensairport.blogspot.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AEE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλό θα ήταν να έχουμε ενα topic και να το κρατάμε ενημερωμένο με τα codeshare της A3..

Αν υπάρχει ήδη και δεν το βρήκα, διαγράψτε με :)

Πρόσφατα νέα!

1) Τέλος στο codeshare με την AirOne
2) Codeshare με Lufthansa Italia για Μιλάνο - Παρίσι:
(A3 Codeshare - LH Operating)

Milan - Paris CDG:
A31448 - LH1772

Paris CDG - Milan:
A31455 - LH1773
A31459 - LH1771

Από παλία, ισχύει ακόμα της TAP, της Brussels και της Lufthansa.. Ξεχνάω κάποιο;
 
Επίσης, στις πτήσεις της Α3 ATH-MXP-ATH υπάρχει πλέον και ο κωδικός της LH Italia.
 
LH Codeshare - A3 Operating

Route:
Milan Malpensa - Athens
LH5924 - A3661
LH5966 - A3663

Athens - Milan Malpensa
LH5925 - A3660
LH5967 - A3662

Μαζι τα γραφαμε!! :)
 
Γιατί να έχει codeshare MXP-CDG??Αφού πετάει και μόνη της στο Παρίσι....
 
Γιατι θα παιρνει ποσοστο απο μια πτηση για την οποια δεν θα εχει προσβαση με αλλο τροπο!Το δρομολογιο ειναι MXP-CDG,ενω η Α3 πεταει ΑΤΗ-CDG!Και θα παιρνει ποσοστο και απο το εισιτηριο!
 
@NFEEFE : η απορία του dtrach (και δικιά μου) δεν είναι κυρίως πρακτική, είναι καταρχάς θεωρητική. Θα μπορούσε να βάλει codeshare έναν προορισμό που δεν πετάει (πχ LIS να απαλλαχτεί και από το codeshare της TAP)
 
πολυ απλά όταν θα γεμίζουν την απευθείας πτήση , να φορτώνουν τουσ επίβάτες με τις συνεργασίες .
όπως και στα overbooking η cancelation , το rerouting θα γίνετε με τις συνεργασίες .
 
Η Aegean πουλά το Αθήνα - Πόρτο .
Η πτήση εκτελείται από Αθήνα για Ρώμη με Aegean και από Ρώμη για Πόρτο με TAP.

Συγγενικό μου πρόσωπο έκλεισε σε ΕΝΑ E-Ticket Ηράκλειο - Πόρτο -Ηράκλειο και πέταξε σήμερα.
Κατά το Check In , στο desk της Aegean δήλωσαν ότι ΔΕΝ μπορούν να τσεκάρουν την βαλίτσα (και να δώσουν Boarding Pass ) για το σκέλος Ρώμη - Πόρτο γιατί είναι ΑΛΛΗ εταιρεία !!!!
Τσέκαραν λοιπόν (και εξέδωσαν Boarding passes ) μόνο για HER-ATH και AΤΗ -FCO

Λύστε μου μία απορία παίδες .

Πώς πουλά εισιτήρια με codeshare η Aegean όταν ΔΕΝ μπορεί να δώσει θέσεις η να τσεκάρει μέχρι τον τελικό προορισμό????????


Τί είδους Codeshare είναι πάλι τούτο !!!!
Πρώτη φορά το βλέπω αυτό !!!!!!!!!!!
 
καταρχην ρε παιδια

δεν εχω καταλάβει ποτέ, πως θεωρείτε δεδομένο ότι επειδή ειναι code share μια πτηση πρεπει να γινετε και through check in.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ. H aegean εχει δικό τησ συστημα, οπωσ επίσης και η tap. Αυτο σημαίνει ότι πολλες φορές δυο διαφορετικές εταιρείες δεν μπορουν να σ εκάνουν τσεκ ιν σε ολο το δρομολογιο. Αλλες εταιρείεσ δεν μπορούν κάνουν και όταν οι πτήσεις είναι με την ιδια εταιρεία .
Αλλες έχουν καποιο όριο για το τσεκ ιν , πχ μεχρι 3 δρομολόγια και για τις βαλίτσες μεχρι 4-5 .

γενικα υπάρχουν καποια όρια, που τισ περισσοτερες φορες τα βάζουν οι αεροπορικές εταιρείες .
Εχει τύχει πολλες φορες η Α3 να μην μπορεί να βγάλει κάρτες επιβίβασης λόγο κακου link με το συστημα της lh.
Δεν είναι κακο αυτο. Δεν είσαι στανταρ κάτοχυρωμένος ότι επειδή θα κάνεις τσεκ ιν σε ολο το δρομολόγιο, αν κάτσει μια στραβή δικαιουσαι ...οτι δικαιουσαι .
αυτα πάνε με βάση το εισιτηριο σου . Αν η εταιρεία δε σου έδωσε κάρτες για όλο το δρομολόγιο σου, τότε πρέπει να πας στα ανάλογα transfer desks του αεροδρομιου, η στισ εξόδους αναχώρησης της πτήσης σου, είτε αν έχεισ πολύ χρόνο να βγείς έξω στα τσεκ ιν .

αυτα ....
 
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν αμφιβάλω ότι αυτά που λες είναι ορθά , όμως μιλάμε για ΕΝΑ ενιαίο εισιτήριο που ΠΟΥΛΑ η ίδια η εταιρεία.

Νομίζω ότι τουλάχιστον θα έπρεπε να αναφέρεται κάπου αυτή η........"λεπτομέρεια" περί παράδοσης αποσκευών.

Γιατί όμως απαντάς " διαρρηγνύοντας τα ιμάτιά σου " ???
Όπως έγραψα κλείνοντας , πρώτη φορά (στα 40 τόσα χρόνια που πετάω...) το αντιμετώπισα αυτό !!!
Προφανώς όσο ζει κανείς μαθαίνει και νά που είδα κάτι καινούριο .................
 
Top