AEGEAN στην Star Alliance

flou 1908

Economy-Class-Member
Εγγραφή
10/10/2008
Μηνύματα
207
Likes
0
Στη σημερινή σελίδα του ATW αναφέρεται πως στο τέλος του μήνα η Α3 θα μπει στην Star Alliance.
Αν ισχύει (και το συγκεκριμένο σαιτ είναι αξιόπιστο) φαντάζομαι θα ξεκινήσει ως partner member.
Αν κάποιος έχει πληροφόρηση εκ των έσω θα ήταν πολύ χρήσιμη.

http://www.atwonline.com/news/other.htm ... F14%2F2009

ATW Daily News:
Aegean Airlines is expected to become a Star Alliance member. An event will be held by the end of this month in Athens, a source from the alliance told this website. Newest member is EgyptAir which joined Star last year as No. 21. Star CEO Jaan Albrecht told ATWOnline earlier that the alliance is working on a long-term project to become an alliance of the 50s, meaning up to 50 members.

by Kurt Hofmann
 
Re: AEGEAN στην Star Alliance?

Λίγο παράξενο δε σας φαίνεται αυτό; Άλλες εταιρείες περιμένουν μέχρι και δύο χρόνια για να ενταχθούν σε μία αεροπορική συμμαχία. Μήπως εννοούν ότι θα πέσουν οι υπογραφές για την έναρξη των διαπραγματεύσεων; Πάντως δεν εκπλήσσομαι ιδιαίτερα, δεδομένης της πρόσφατης ένταξης κάποιων εταιρειών...
 
Re: AEGEAN στην Star Alliance?

Φίλε aakunz τη Βίσση την ενδιέφερε πάντα να την ξέρουν ( και το έχει πετύχει ) περισσότερο οι Έλληνες της διασποράς απανταχού της γής και λιγότερο οι παρελκόμενοι αλλοδαποί ,γι' αυτό παραμένει στο προσκήνιο για δεκαετίες. Η Α3 δεν πάει να γίνει Μαντόνα.
Αυτά τα ολίγα διότι όπως και σε άλλα σου ποστς, έχω παρατηρήσει ότι οι σκέψεις σου κάπου - κάπου είναι εκτός από επιπόλαιες ,λίγο δεικτικά ειρωνικές ( θα έλεγα ) .... μην προσπαθείς να το στρογγυλέψεις , δεν είναι καθόλου παράξενο / κι έτσι να είναι ότι θα υπογράψουν για τις διαπραγματέυσεις, καλό είναι μια Ελληνική εταιρία να μπει σε μια Συμμαχία ακολουθώντας τη διεθνή συγκυρία και πρακτική.
 
Φίλε ΑΟΑ,

Δικαίωμά σου να πιστεύεις ό,τι θέλεις για μένα και τις αναρτήσεις μου, όπως κι εγώ έχω κάθε δικαίωμα να πιστεύω ό,τι θέλω για την Αιγαίου και την Άννα Βίσση. Και για να τα βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά: φημολογείται ότι η Αιγαίου πρόκειται να ενταχθεί στη Star Alliance. Αυτό που μου προξενεί ιδιαίτερη απορία είναι το timing. Τι συνέβη άραγε και ξαφνικά η Λουφτχάνσα αποφάσισε να αναβαθμίσει τη σχέση της με την Αιγαίου;

Δεν προσπαθώ να "στρογγυλέψω" τίποτα. Είναι πραγματικά ευχάριστο να δούμε μια ελληνική εταιρεία να εντάσσεται στη Star Alliance, πλάι σε ορισμένες από τις μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου, με κύρος και αξιοπιστία όπως η Lufthansa, η Türk Hava Yolları, η Egyptair, η Air New Zealand, η SAS, η Swiss, η Τhai και άλλες που όλοι ξέρουμε και βαριέμαι να ξαναγράφω.

Υ.Γ. Το ότι η Άννα Βίσση κάνει "διεθνή καριέρα", δεν την κάνει καλύτερη ως τραγουδίστρια... απλά -μάλλον- πουλάει περισσότερο εκεί που δεν την ξέρουν τόσο καλά όσο εδώ.
 
Re:

την THY την κατατάσω πια στην κατηγορία "ΝΕΠΑΛ" σχετικά με την αξιοπιστία της. κ αφού η Βlue1 κ΄η Andria μπορούν, γιατί όχι η Α3, τα Airbus της είναι φρέσκα-φρέσκα...
 
Re: AEGEAN στην Star Alliance?

Αφού η εταιρία έφτασε να μεταφέρει 6 εκ. επιβάτες,νομίζω ότι έχει αξιώσεις και για full partner..
Απλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς,η συμφωνία της Αιγαίου με τη Λούφτι είναι "κεφαλοκλείδωμα"?Τι περιορισμούς περιλαμβάνει?
 
Re: AEGEAN στην Star Alliance?

Πέρα απ' την πλάκα, η Α3 κατ' εμέ αξίζει την πλήρη ένταξή της. Τόσα χρόνια ως regional member έχει επιδείξει ΑΡΙΣΤΗ συμπεριφορά. Έκοψε αμέσως δρομολόγιο κοινών συμφερόντων (ΒΙΕΝΝΗ), έχει ανάπτυξη με γεωμετρική πρόοδο σε σχέση με τον ανταγωνισμό και έχει νεότατο στόλο.
 
Re:

aakunz":3dngrys9 said:
...Είναι πραγματικά ευχάριστο να δούμε μια ελληνική εταιρεία να εντάσσεται στη Star Alliance, πλάι σε ορισμένες από τις μεγαλύτερες εταιρείες του κόσμου, με κύρος και αξιοπιστία όπως η Lufthansa, η Türk Hava Yolları, η Egyptair, η Air New Zealand, η SAS, η Swiss, η Τhai και άλλες ...

Δεν είμαι σίγουρος φίλε aakunz ότι οι ΤΗΥ και Egyptair χωράνε στην ίδια πρόταση με τις λέξεις κύρος και αξιοπιστία. Μεταξύ τους έχουν "φάει" κόσμο και κοσμάκη, κάτω από ιδιαίτερα αναξιόπιστες συνθήκες :? ....

Όσο για το timing της εισόδου της Α3 στην Συμμαχία των Αστέρων, μάλλον βοήθησαν οι εξελίξεις στην ΟΑ. Η MIG, θεωρητικά πάντα, δεν θεωρείται μικρός αντίπαλος.
 
Re: AEGEAN στην Star Alliance?

Aγαπητοί φίλοι, δεν είδα να απαντά κανείς στο "αν έχει κανείς πληροφόρηση εκ των έσω που θα ήταν χρήσιμη". Το να καννιβαλίσω και γω ένα στόρυ το γνωρίζω καλά. Άντε μπράβο. Αν έχει κάποιος να προσθέσει κάτι ας το κάνει. Και αν έχει να μας επιβεβαιώσει κάποιος ότι εδώ και καιρό η Α3 πιέζει ασφυκτικά να πάρει τ' αστέρι με πολλές "θυσίες", να μας το κάνει ευθαρσώς. Μην τα μαρτυράμε όλα εμείς. Άντε μπράβο και πάλι.

δικός σας
 
Re: AEGEAN στην Star Alliance?

Πάντως καλά κάνει και το προσπαθεί το θέμα γιατί ο νέος της αντίπαλος Ο.Α,έχει ήδη δηλώσει την πρόθεσή του να ενταχθεί σε κάποια συμμαχία.
Η Lufthansa από τη μεριά της δεν θα ήθελε να χάσει τη ΝΑ πλευρά των Βαλκανίων,όταν αυτά τροφοδοτούν με πολύτιμους επιβάτες τα Long Range δρομολόγια της προς την άλλη πλευρά του Ατλαντικού... ;)
 
Top