Εξαγορά της Olympic Air από την Aegean

k984504

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
03/01/2003
Μηνύματα
94
Likes
0
Περιοχή
Kozani, GR
Τι είναι αυτό που έσκασε ρε παιδιά?

Συζητήσεις Olympic Αir - Aegean για συνεργασία
NAFTEMPORIKI.GR Πέμπτη, 11 Φεβρουαρίου 2010 11:39
Τελευταία Ενημέρωση : 11/02/2010 11:47

«Συζητήσεις για πιθανή μελλοντική συνεργασία μεταξύ των βασικών μετόχων των εταιριών Olympic Air και Αεροπορίας Αιγαίου ΑΕ έχουν λάβει χώρα, χωρίς ωστόσο να υπάρχει ακόμη κάτι συγκεκριμένο που να μπορεί να ανακοινωθεί», αναφέρει σε ανακοίνωσή της η ΜΙG, σχολιάζοντας σημερινό δημοσίευμα.
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Αν καταλήξουν σε συμφωνία οι δύο εταιρίες, η Ελλάδα θα διαθέτει έναν από τους ισχυρότερους αερομεταφορείς στην Ευρώπη.

Λίγο Υπερβολικό το βρίσκω το σχόλιο!
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Μια μικρή υπερβολή την έχει αλλά με μια πιθανή συγχώνευση γίνεται υπολογίσιμη δύναμη..Δεν είναι και μικρή η μεταφορική ικανότητα της τάξης των 10 εκατομμυρίων επιβατών το χρόνο..Απλά αν προκύψει συνεργασία κλάφτα Χαράλαμπε(εγώ δηλαδή :p ) στις πτήσεις εσωτερικού.Και δεν ξέρω κατά πόσο η επιτροπή ανταγωνισμού θα επέτρεπε μια τέτοια συνεργασία.Ίσως ανοίξει βέβαια το δρόμο σε κάποια λόκο(εγώ και με Blueair ευχαριστημένος είμαι) να εκτελεί δρομολόγια εσωτερικού..
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Αγαπητά μέλη, δεν άργησαν τα μαντάτα για τη σερενάτα. Να υποθέσω ότι στο μέλλον θα υπάρξει ξανά μία και μόνη εταιρεία, δηλαδή η Ολυμπιακή. Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες και πριγκίπισες.

δικοί μας
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Λίγο Υπερβολικό το βρίσκω το σχόλιο!

αν λαβεις υποψη τις "συνεργασιες" που εχουν εκατερωθεν αλλα και τη δυναμικη της MIG... ολα ειναι πιθανα
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Και δεν ξέρω κατά πόσο η επιτροπή ανταγωνισμού θα επέτρεπε μια τέτοια συνεργασία

κοιτα... υπαρχουν (και ισως προσωρινα) ακομα 2 - 3 ελληνικες αεροπορικες... οχι βεβαια στην ιδια δυναμικη... παρ' ολα αυτα, δεν βρισκω κατι "αθεμιτο" στη κινηση αυτη... βεβαια δεν θα βοηθησει (ισως) στον ανταγωνισμο για τις χαμηλες τιμες!

Θα μπορουσαν βεβαια να ειναι στο ιδιο επιπεδο συγχωνευσης οπως Air France και KLM που διατηρουν τη φιρμα τους...

Η συγχωνευση ισως οδηγουσε την Olympic Air στη Star Alliance


οψωμεθα για τα παρακατω
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Ίσως τελικά η AE και η OA δεν "έχασαν" λοιπόν τα άγονα που λέγαμε.

btw, αν βασιστούμε στην ύπαρξη της Athens για φθνότερα εισιτήρια θα ανέβουν οι αγορές learjets στην Ελλάδα...
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

ισως αυτη η συνεργασια εχει να κανει με την επιγεια εξυπηρετηση,και οχι με τις πτησεις..


:oops:
 
Re: Συνεργασία Αιγαίου - Ολυμπιακής?

Αναμενόμενη και άκρως φυσιολογική εξέλιξη.
Χώρες με πολύ μεγαλύτερη εσωτερική αγορά έχουν μια και μονή full service εταιρία.
Δεν γίνεται να επιβιώσουν και να ανταγωνιστούν στην απελευθερωμένη εσωτερική αγορά όπως και στο εξωτερικό τρώγοντας ο ένας τα μουστάκια του αλλού.
Καλυτέρα μια και ισχυρή.
Όσο για το ζήτημα του ανταγωνισμού ας μειωθούν τα τέλη του ΔΑΑ μπας και ανοίξει βάση καμία LOCO.
Δεν χρειάζεται να ανακύψουμε τον τροχό, απλά ας κάνουμε ότι κάνει και η υπόλοιπη Ευρώπη.
 
Top