Συρρίκνωση Δρομολογίων της Αegean

pictures

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
16/12/2008
Μηνύματα
49
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
A3A
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
ATHI
Τι συμβαίνει με τις πτήσεις της αιγαίου για Βουκουρέστι ?
Πριν μερικες ώρες σταμάτησε την πώληση εισιτηριων απο 28/03/2010.
Εγώ έχω εισιτήρια για αργότερα αλλά δεν υπάρχει ενημέρωση για ακύρωση .
Ξέρει κανεις κάτι ? Έτσι θα γίνεται από εδώ και πέρα εν'όψη της συγχώνευσης ?
Θα ακυρώνουν δρομολόγια η μία ή άλλη όπως τους βολεύει ?
 
Re: A3 γιά Βουκουρέστι

Το πρόβλημα υπάρχει και σε πολλούς άλλους προορισμούς, ειδικά εσωτερικού που φαίνεται πως οι πτήσεις έχουν αφαιρεθεί.

Προτείνω να πάρεις τηλέφωνο να ρωτήσεις, αν και (λογικά) σύντομα θα πρέπει να δώσουν μία εξήγηση και φυσικά μία λύση.
 
Re: A3 γιά Βουκουρέστι

Λογικα ολοι επιβατες απο πτησεις που θα κοπουν θα γινουν reprotect σε ΟΑ. Και δειτε το κι αλλιως. Δεν εχει νοημα να ανταγωνιζονται οι εταιριες σε αυτες τις γραμμες και να πηγαινοερχονται μισοαδειες. Εφ'οσων θα συνεργαστουν αρχικα (και μετα θα ερθει και η συγχωνευση), θα πρεπει να μεινουν οσες πτησεις χρειαζονται, για να ειναι λογικα και πιο ευκολη η μεταβαση απο το ενα σχημα στο αλλο. Πρεπει σιγα-σιγα να προσαρμοστουν τα πλανα σε κοινο προγραμμα, και φανταζομαι οτι θα ακολουθησει καποια συμφωνια codeshare, η ισως ενα interline agreement για να μπορεις να βγαλεις ενα εισιτηριο, που θα περιλαμβανει δρομολογια και απο τις δυο εταιριες.
 
Re: A3 γιά Βουκουρέστι

Συνοπτικά οι περισσότερες αλλαγές (που φαίνονται για μόνιμες) με βάση το ανακοινωμένο πρόγραμμα της Α3 για τη season:

:arrow: OTP,SOF,LXS,EFL : κόπηκαν νωρίς
:arrow: TIA 6 (weekly) -> 4 (weekly)
:arrow: SKG 12 (daily) -> 9 (daily)
:arrow: IOA 2 -> 1
:arrow: KGS 3 -> 1
:arrow: JMK 4 -> 3
:arrow: MJT 3 -> 2
:arrow: RHO 5 -> 4
:arrow: SMI 2 -> 1
:arrow: JTR 5 -> 4
:arrow: CHQ 4 -> 3
:arrow: JKH 3 -> 2

Στα υπόλοιπα δρομολόγια εξωτερικού δεν υπάρχουν μεταβολές

NFEEFE":21r5qoet said:
Λογικα ολοι επιβατες απο πτησεις που θα κοπουν θα γινουν reprotect σε ΟΑ.

Κρατώ μια επιφύλαξη γιαυτό καθώς η ακύρωση γίνεται πολύ καιρό πριν την πτήση (28/3 τίθεται σε εφαρμογή το θερινό πρόγραμμα)
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Τουλάχιστον ας ανακοινώσουν επισήμως τι έχουν σκοπό να κάνουν με τις πτήσεις που ακυρώνονται, τη στιγμή μάλιστα που και ο "ανταγωνιστής" μειώνει συχνότητες σε Βουκουρέστι και Σόφια. Υπάρχουν επιβάτες που έχουν κλείσει εισιτήρια για την περίοδο του Πάσχα και μάλλον πρέπει να βρεθεί μια εναλλακτική λύση. Ας δείξουν τουλάχιστον τα αντανακλαστικά που δείχνουν συνήθως εκεί που πραγματικά χρειάζεται και όχι μόνο στα διθυραμβικά δελτία τύπου.
 
Re: A3 γιά Βουκουρέστι

jerry":zufmey12 said:

Mε αφορμή τις παρατηρήσεις του Jerry έκανα έναν τυχαίο δειγματοληπτικό έλεγχο κι έχουμε:
KGS 6/7/10
05.55 OA A319 61E O/W
10.55 A3 AT7 135E O/W
15.55 OA DH4 75E O/W
19.00 OA DH4 107E O/W

20.20 A3 RJ100 126E O/W

RHO 6/7/10
05.20 A3 A321 74E O/W
05.25 OA A320 61E O/W
07.40 A3 RJ100 74E O/W
09.10 OA A319 61E O/W
12.40 OA A320 61E O/W

15.00 A3 A321 74E O/W
15.55 OA DH4 107E O/W
19.05 OA A320 75E O/W

21.20 A3 A320 60E O/W
21.30 OA A319 75E O/W

Η Κώς εξυπηρετείται πλέον ανα 5 ώρες ενώ η Ρόδος ανα 2-3 ώρες. Ωστόσο εντύπωση μου κάνουν ότι τα 3 απο τα 4 δρομολόγια της Α3 για RHO είναι την ίδια ώρα με της ΟΑ... Η Ρόδος σε σχέση με πέρυσι το καλοκαίρι είναι -1 πτήση ημερησίως ενώ και η Κως αν θυμάμαι καλά είχε 5 πέρυσι και έχει 4 φέτος...
Οι τιμές, για σχεδόν 5 μήνες πρίν, τσιμπημένες μου φαίνονται...
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

aakunz":1b5u2zbq said:
Τουλάχιστον ας ανακοινώσουν επισήμως τι έχουν σκοπό να κάνουν με τις πτήσεις που ακυρώνονται, τη στιγμή μάλιστα που και ο "ανταγωνιστής" μειώνει συχνότητες σε Βουκουρέστι και Σόφια. Υπάρχουν επιβάτες που έχουν κλείσει εισιτήρια για την περίοδο του Πάσχα και μάλλον πρέπει να βρεθεί μια εναλλακτική λύση. Ας δείξουν τουλάχιστον τα αντανακλαστικά που δείχνουν συνήθως εκεί που πραγματικά χρειάζεται και όχι μόνο στα διθυραμβικά δελτία τύπου.

Eγώ είμαι ένας από αυτούς...έχω κλείσει 3 εισητήρια ΑΤΗ-OTP 13 Μαίου & επιστροφή 16 Μαίου...
Ας μας ενημερώσει κάποιος επίσημα και άμεσα....πάλι καλά που δέν έχουμε κλείσει ακόμα την διαμονή...
(Μάλλον έπρεπε Tarom και πάλι Tarom...)
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Τα πρακτορεία ενημερώθηκαν σήμερα μέσω του συστήματος πως οι πτήσεις ακυρώθηκαν .
Όμως νομίζω όσοι έχουν αγοράσει εισιτήρια απο την ιστοσελίδα τους δεν έχουν ενημερωθεί ακόμη και αυτό είναι
άσχημο επειδή έτσι χάνουν την ευκαιρια να τα αντικαταστήσουν με άλλα στην ίδια τιμή.
Εγώ πρόλαβα την ίδια τιμή με Ο.Α. αλλά σήμερα τα βλέπω πολλύ αυξημένα.
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Με τις πτήσεις από Θεσ/νικη προς τα νησια αλλάζει κατι;
 
Re: Νέα Δρομολόγια Aegean

Υπέροχη η Aegean, μπράβο!
Έχει μες το καταχείμωνο 2 δρομολόγια καθημερινά για Λήμνο και δεν κρατάει ούτε τη μία για τα μάτια του κόσμου, το καλοκαίρι!
Ακόμα ηχούν στα αυτιά μου τα ονειρεμένα λόγια των υπεύθυνων δημοσίων σχέσεων της εταιρείας στα τοπικά ραδιόφωνα, όταν ξεκίνησε τα δρομολόγια, ότι και καλά η Aegean όπου ξεκινάει δρομολόγια "έρχεται για να μείνει"!
Μα δε μπορεί κανείς, ούτε η επιτροπή ανταγωνισμών, ούτε η Ε.Ε. να τους "κόψει τα φτερά" όσον αφορά τη συγχώνευση;
Ήδη δείξανε ωμά, με το χειρότερο τρόπο τι πρόκειται να συμβεί από Οκτώβριο! Και πρώτοι υποστήκαμε τις συνέπειες εμείς!

Μα ούτε ένα από τα σαράβαλα της Swiftair να μην τους περισσεύει για τη Λήμνο;;;
 
Top