Ανοιχτό εισητήριο από "κατάσταση επιβίβασης"

sakatis

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
29/06/2006
Μηνύματα
9
Likes
1
Περιοχή
Gerakas
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Γεια χαρά, έχω ενα εισητήριο από AEGEAN AIRLINES ανοιχτό μεχρι τον Νοέμβρη, απο Αθήνα για Αλεξανδρούπολη, το οποίο εχει προκύψει απο την μετάθεση περσυ τον νοέμβρη που ημουν στρατιώτης.

Η κατάσταση επιβίβασης που μου ειχαν εκδόσει είχε και επιστροφή ενω εγώ ποτε δεν θα επέστρεφα διότι έπερνα μετάθεση και όχι αδεια. Οταν πηγα στο πρακτορείο στην Ορεστιάδα και έβγαλα εισητηριο, με ενημερωσε η κοπέλα πως εχω και επιστροφή Αθηνα-Αλεξ/πολη ανοιχτή μεχρι τον Νοέμβρη.

Τότε την ρωτησα εαν ειναι εφικτό να αλλαχτεί ο προορισμός του εισητηριου ή τουλαχιστον αν μπορω καποια στιγμη να τον αλλάξω ή να μεταβιβάσω το εισητήριο σε περιπτωση που δεν αλλαζει ο προορισμός. Μου ειχε απαντησει Οχι κατηγορηματικα.

Υπαρχει καποιος που γνωρίζει αν μπορω να κανω κατι? τουλαχιστον να αλλαξω τον προορισμο, ακομα και με εξτρα χρηματα, ή αν μπορω να αλλαξω τα στοιχεία να το δωσω σε καποιον που εχει σκοπο να κανει ταξιδι για αλεξ/πολη.

Αυτό που μου χε κανει εντυπωση οσες φορές ανεβοκατεβηκα με αεροπλανο στις αδειες μου ηταν πως ολα αυτα τα εισητηρια μεσω καταστασεων επιβιβασης που τα πληρωνει ο Στρατος, ηταν παντα τα πιο ακριβα, δηλαδη στο πρακτορειο παντα το εισητηριο που μου εβγαζαν κοστιζε πανω απο 250 ευρω!!
 
H κατάσταση επιβίβασης, είναι ουσιαστικά ο τρόπος με τον οποίο αγόρασες το εισιτήριο. Θα μπορούσες να το είχες πάρει με μετρητά, με πιστωτική, με φοιτητικό δάνειο, με ανταλλαγή αγαθών κλπ :mrgreen: . Σημασία έχει το είδος (κατηγορία) του ναύλου. Βλέποντας πάνω στο εισιτήριο το τί κατηγορία ναύλου είναι (οικονομική, buisiness, Y,Z, κλπ), μπορείς να μάθεις (και από τους γνώστες του φόρουμ, αλλά και από την ίδια την εταιρία ή ένα πρακτορείο) τα δικαιώματά σου ως προς την αλλαγή, ακύρωση κλπ.
 
φίλε sakati,
να σε ενημερώσω ότι τα εισιτήρια δεν αλλάζουν όνομα , άσχετα από την τιμή τους , απαγορεύεται..:(
ούτε τον προορισμό θα μπορέσεις να αλλάξεις γιατί το εισιτήριο σου εκδόθηκε βάσει της διαδρομής που γραφόταν πάνω στην κατάσταση επιβίβασης.. :|
 
closairrr":2zf4fyk6 said:
φίλε sakati,
...ούτε τον προορισμό θα μπορέσεις να αλλάξεις γιατί το εισιτήριο σου εκδόθηκε βάσει της διαδρομής που γραφόταν πάνω στην κατάσταση επιβίβασης.. :|
Σε ορισμένες κατηγορίες εισιτηρίων επιτρέπεται η αλλαγή προορισμού.
Όταν είχα πάρει τηλέφωνο στην Aegean για να κάνω "open" ένα εισιτήριο με ενημέρωσαν ότι ισχύει για 12 μήνες από την ημερομηνία έκδοσης και για οποιοδήποτε προορισμό εσωτερικού της εταιρείας.
 
Στα εισιτήρια που έχουν εκδοθεί με κατάσταση επιβίβασης, δεν επιτρέπεται αλλαγή ή αντιστροφή προορισμών, δεδομένου ότι έχουν εκδοθεί με σκοπό τη μετακίνηση προσωπικού για υπηρεσιακούς λόγους και όχι αναψυχή, εργασία κλπ.
 
Top