Aegean Charters

flesland

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
14/09/2008
Μηνύματα
2.467
Likes
967
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
EDDK
Ψάχνοντας για πτήσεις, είδα ότι η Α3 εκτελεί το ΑΤΗ-ΜRS-ATH κάθε Πέμπτη (ΜΑY-ΟCΤ), μια πτήση που έως τώρα την βρίσκω μόνο μέσω του marmara.com

Οι ώρες είναι στο σύστημα για τις πρώτες βδομάδες μόνο:

Vol Charter : MARSEILLE / ATHENES
(MARIGNANE-PROVENCE / ATHENS HELLINIKON :banana: INTERNATIONAL AIRPORT )
Départ : jeu. 19 mai 2011 à 21:15
Arrivée : ven. 20 mai 2011 à 01:00
- 1
Vol Charter : ATHENES / MARSEILLE
(ATHENS HELLINIKON INTERNATIONAL AIRPORT / MARIGNANE-PROVENCE)
Départ : jeu. 26 mai 2011 à 16:00
Arrivée : jeu. 26 mai 2011 à 17:45

Το πρόβλημα είναι ότι η τιμή το καλοκαίρι είναι στα γύρω στα 600Ε...Ξέρει κανείς αν μπορεί κάποιος να κλείσει εισιτήριο με νορμάλ τιμή; 'Η θα πρέπει να περιμένω τον Σαλβαδόρ/ΗΙΑ με τα Β747 και τα Α340;
 
Η πτήση είναι από τα κλασσικά γαλλο-charter της Α3. Υποψιάζομαι πως δε θα το βρεις σε πιο "λογική" τιμή
 
Kάποτε, που χρησιμοποιούσα τα charter σχετικά συχνά, το κόλπο ήταν να βρείς ένα τσάκαλο πράκτορα (εγώ είχα έναν στη Ρόδο κι έναν στο UK) ο οποίος θα σου βρεί αυτό που θέλεις στην καλύτερη δυνατή τιμή. Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα πλέον αλλά με αυτόν τον τρόπο έβρισκα πραγματικά τιμές του κω :5: όταν πράκτορες α-τσάκαλοι μου έδιναν τιμές υπερδιπλάσιες και βάλε ή στη χειρότερη δεν μπορούσαν καν να μου κλείσουν. Ωστόσο υπήρχε ένας περιορισμός, Ιούλιο και Αύγουστο έγδερναν :mrgreen:
 
Σήμερα είδα στο rdrinfo.net το αεροσκάφος PH-AAX της Amsterdam Airlines με κωδικό όμως AEE4727.Το α/φος προσγειώθηκε στον Διαγόρα στις 16:45 περίπου.
Από αυτά που είδα στο rdrinfo.net είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ερχόταν από το TLV.
Ξέρει κανείς με ποιο καθεστώς έγινε η συγκεκριμένη πτήση;(wet lease υποθέτω)
 
Αυτό πάντως γίνεται όλο το καλοκαίρι.
 
Χτες στην Nantes μόλις έφτασα είδα ένα Α320 της Α3 να τροχοδρομεί και να απογειώνεται - το charter του marmara. Στο καπάκι επόμενη προσγείωση ήταν το MD της Viking Hellas και μετά από 5 λεπτά απογειώθηκε και ένα Α320 της ίδιας εταιρείας. Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποια συνεργασία ή αν η Α3 δεν έχει ικανότητα για διάθεση 2 Α320; Ή είναι άσχετα πακέτα;

Ενδιαφέρον πάντως που από τα 6-7 αεροσκάφη που υπήρχαν εκείνη την στιγμή τα 3 είχαν SeXy νηολόγιο :cool: Με όλα τα regional CRJ και embraer δε, το Α320 της Aegean φάνταζε με widebody.... :D
 
Παντως οι Γαλλικες πολεις φετος ειχαν την τιμητικη τους απο την Α3,με το που προσγειωθηκα στο Bordeaux με αεροσκαφος της ΑF την ωρα που περιμενα να βγω βλεπω σαν ''οαση'' μεσα στο πληθως γαλλικων αεροσκαφων ενα 320 με τους γλαρους στο tail ;) ...
Η πλακα ειναι οτι ειχε μολις φτασει απο Ηρακλειο οπου και το δικο μου ταξιδι ειχε αφετηρια την πρωτευουσα της Κρητης... βεβαια το ταξιδι μου δειηρκησε 8 ωρες και κατι (ΗΕR-ATH-CDG-BOD) αντι για 2.5 που θα μου εγβαινε με το charterακι... :?

Υ.Γ: Αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειδα αλλο ενα 320 της Α3 στην πολη Bayonne,οποιος ξερει αν υπηρξαν πτησεις το καλοκαιρι προς εκει θα ηθελα να με ενημερωνε...
 
Πολλες φορές αυτό το καλοκαίρι η Vicking εκτέλεσε πτήσεις charter γιά λογαριασμό της Aegean.
 
Γνωρίζει κανείς αν ισχύει ότι οι γλάροι έκλεισαν με μεγάλο Τ.Ο εκ Ηνωμένου Βασιλείου?
 
Ακουγεται οτι πηραν δρομολογια που ηταν να κανει η Strategic, τωρα δεν ξερω αν ισχυει σιγουρα...
 
Top