Πρόβλημα με award tickets στις πτήσεις εσωτερικού (Α3 οp. by OA)

Ulrike

First-Class-Member
Εγγραφή
30/12/2011
Μηνύματα
952
Likes
401
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
Ήθελα σήμερα να κλείσω award ticket SKG-ATH-BRU με μίλια από το Miles&More της LH. Στο hotline μου είπαν όμως ότι αυτό δεν είναι πλέον δυνατό, γιατί η συγκεκριμένη πτήση ATH-SKG είναι Codeshare που εκτελείται από την Olympic και δεν μπορεί να κλειστεί από το Miles& More.

Πώς είναι δυνατό; Αποκλείουν τώρα Α3/ΟΑ τα μέλη άλλων προγραμμάτων της Star Alliance από award tickets στις πτήσεις εσωτερικού (που από το χειμερινό πρόγραμμα είναι σχεδόν όλες με αριθμό Olympic και Codeshare A3); Και γνωρίζει κάποιος από πότε ισχύει αυτό; Πριν από λίγες εβδομάδες ήτανε ακόμα δυνατό, και για πτήσεις στο χειμερινό πρόγραμμα (για ακριβώς την ίδια περίπτωση της Α37101/Α3620 που σήμερα δεν μπορούσα πια να την κλείσω λόγω του Codeshare). Η μήπως είναι τεχνικό πρόβλημα / λάθος στο σύστημα (δεν ήτανε θέμα διαθεσιμότητας σε συγκεκριμένη ημερωμηνία);
 
Από την 1η Νοεμβρίου 2016, ΟΛΕΣ οι πτήσεις ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ θα εκτελούνται από την Olympic Air (ασχέτως αν έχουν και κωδικό Α3 ή το αεροπλάνο ανήκει στην Α3). Από τη στιγμή που η ΟΑ ΔΕΝ είναι μέλος της Star Alliance, οι πτήσεις της δε θα μπορούν να πωλούνται ως award flights, παρά μόνο για τα μέλη του Miles+Bonus της Aegean (εκτός κι αν συμβεί κάτι συγκλονιστικό στις σχέσεις της Ολυμπιακής με την Star Alliance γενικότερα. Μην περιμένετε όμως να δείτε κάτι πριν το νέο έτος).

Επίσης, σε δύο τουλάχιστον «άγονα» αεροδρόμια, τις τελευταίες μέρες έχω ακούσει: «Σας καλωσορίζουμε την πτήση 123 της Olympic Air, μέλος της Star Alliance», ενώ σε ένα από αυτά, παρατήρησα, ότι ο station manager πήρε την πρωτοβουλία κι έφτιαξε και priority lane για τα Star Alliance Gold μέλη :stupid: Πραγματικά ό,τι-νά 'ναι-καταστάσεις...
 
aakunz":36ugqog1 said:
...εκτός κι αν συμβεί κάτι συγκλονιστικό στις σχέσεις της Ολυμπιακής με την Star Alliance γενικότερα.
Ή εκτός αν γίνει ιδιαίτερη διμερής ρύθμιση με κάποια εταιρεία.

Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση, πάντα ενημερωμένος & ακριβής σε ότι αφορά θέματα booking κλπ. :great:
 
Ναι, το ξέρω ότι από τις 1 Νοεμβρίου οι πτήσεις εσωτερικού είναι πλέον της ΟΑ και ότι η ΟΑ δεν είναι μέλος της Star Alliance.
Παρ΄όλ΄αυτά, πριν από κάποιες εβδομάδες μπορούσα ακόμα να κλείσω ένα τέτοιο award ticket για SKG-ATH-BRU με τον αριθμό Codeshare Α37101 και ένα άλλο BRU-ATH-SKG (Α37102). Δηλαδή κάτι πρέπει να έχουν αλλάξει τώρα τις τελευταίες μέρες / εβδομάδες.

Μάλιστα, όταν πριν από 2 ή 3 εβδομάδες ακυρώθηκε η Α37102 (Σάββατο πρωί στις 6.00), η προτεινόμενη αλλαγή έγινε αρχικά στην Α37110 (στις 10.00), αντί στην επόμενη πτήση στις 08.35 με κωδικό Α3540 (αυτή η πτήση που πετάει ATH-SKG-DUS και προς το παρόν έμεινε με αριθμό Α3). Μπορούσα όμως να το αλλάξω μετά τηλεφωνικά στο Μ&Μ.

Παρόμοια, είχα και άλλα εισιτήρια της ΟΑ για αυτή την ακυρωμένη ΟΑ102 ATH-SKG Σάββατο πρωί, που επίσης η αυτόματη αλλαγή έγινε στην μεθεπόμενη (ΟΑ110), αντί στη επόμενη (A3540). Στο τηλεφωνικό κέντρο της Α3 μου είπαν αρχικά ότι στην Α3540 δεν υπάρχει ο ναύλος μου (αφού εκεί συνεχίζουν να πουλάνε μόνο W, Y, C), τελικά όμως μου το άλλαξαν όπως ήθελα - και μάλιστα διατηρώντας τον ναύλο μου που κανονικά δεν πωλείται σ’ αυτή τη πτήση.

Τέλος πάντων έγραψα τώρα στην Α3 και ρώτησα εάν όντως θέλουν να αποκλείσουν τα μέλη άλλων προγραμμάτων της *Α από όλες τις πτήσεις εσωτερικού. Που ιδιαίτερα το χειμώνα σημαίνει λίγο πολύ από ολόκληρη την Ελλάδα εκτός από Αθήνα. Δεν νομίζω ότι θα βοηθάει, αν και πραγματικά θεωρώ ότι θα έπρεπε να βρουν κάποια λύση.
 
Έχω την εντύπωση πως η αλλαγή των κωδικών στις πτήσεις εσωτερικού, έχει γίνει κατά ένα μέρος ακριβώς για αυτό τον λόγο, για να περιορίσουν λίγο τα award tickets.
 
Ούτε για τα Award έγινε ούτε γιατί δεν θέλουν να τα δίνουν.
Φίλοι μου όλα γίνονται για θέμα κόστους, τα έχει αναλύσει πιο παλιά ο aakunz.

Στην τελική παίρνει κανένας εισιτήριο με μίλια με την German/Euro-wings όταν έχει M&B κάρτα? όχι, και ας είναι θυγατρική της Lufthansa. Κάτι τέτοιο γίνεται μεταξύ ΟΑ/*Α.

Ulrike, αν είχες κάρτα M&B θα μπορούσες να το κλείσεις κανονικά το δρομολόγιο αυτό... Υπομονή, πιστεύω ότι στο μέλλον θα προστεθούν και άλλες δυνατότητες, δεν παίζει να το αφήσουν έτσι!
 
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχουν τόσα πολλά μέλη άλλων προγραμμάτων της Star Alliance που ξόδευαν μαζικά τα μίλια τους σε πτήσεις εσωτερικού με την Α3 (δηλαδή, στη περίπτωση του M&M 25.000 μίλια στην οικονομική θέση ή 35 μίλια στην διακεκριμένη συν τους φόρους για μία πτήση μετ΄επιστροφής εσωτερικού).

Μένουν οι πτήσεις εξωτερικού με ανταπόκριση εσωτερικού. Αν και εκεί δεν νομίζω ότι τα έκλεισαν τόσα πολλά μέλη άλλων προγραμμάτων.

Εκτός απ΄ αυτό, εάν θέλουν να περιορίζουν τα awards, αρκεί να περιορίσουν τη διαθεσιμότητα του X και Ι. Και εάν θέλουν να τα περιορίσουν μόνο για μέλη άλλων προγραμμάτων, θα μπορούσαν να δίνουν καλύτερη διαθεσιμότητα στα δικά τους μέλη ή /και τα χρυσά μέλη (το κάνει για παράδειγμα το Miles & More στις πτήσεις της LH Group). Αλλά το να αποκλείει η Α3/ΟΑ τώρα σχεδόν ολόκληρη την Ελλάδα από Star Alliance award flights το βρίσκω λίγο υπερβολικά.

@NFEEFE: Ναι, είμαι και μέλος του Miles and Bonus, αλλά στη περίπτωση του SKG-ATH-BRU δεν συμφέρει καθόλου (θα έπρεπε να «πληρώσω» ξεχωριστά το τμήμα SKG-ATH συν μετά ATH-BRU που λόγω της μεγάλης απόστασης θέλει πολλά μίλια). Και δεν έχω και τόσα μίλια εκεί, αφού τη χρησιμοποιώ μόνο για πτήσεις Α3/ΟΑ (που μου φτάνουν να διατηρήσω τη χρυσή μου κάρτα).
 
Εν τω μεταξύ, μου απάντησαν από την Α3, και όντως είναι έτσι, οι πτήσεις εσωτερικού με κωδικό ΟΑ δεν μπορούν να κλειστούν πια με μίλια από άλλα προγράμματα, εκτός από το Μ&Β.

Και ναι, είναι αλήθεια ότι το LH Group με τα Eurowings/Germanwings κάνει το ίδιο, αποκλείοντας τα μέλη άλλων προγραμμάτων από awards, συλλογή μιλίων, πρόσβαση στα Lounges κλπ.

Όμως εκεί γενικά υπάρχουν εναλλακτικές με LH (μέσω FRA/MUC). Ενώ στην Ελλάδα και ιδιαίτερα το χειμώνα εκτός από Αθήνα και Θεσσαλονίκη δεν υπάρχουν. Δηλ. με τα σημερινά δεδομένα για τα μέλη άλλων προγραμμάτων είναι αδύνατον να κλείσουν award π.χ. για Ηράκλειο, Ρόδο κλπ.

Εκτός από τα awards, μένει και το ερώτημα εάν στις πτήσεις εσωτερικού τα χρυσά μέλη άλλων προγραμμάτων θα αποκλειστούν και από πρόσβαση στα Lounges και τα άλλα προνόμια της Star Alliance, και τί θα ισχύει εάν κάποιος έχει κλείσει μια πτήση εσωτερικό με κωδικό Codeshare Α3 ή άλλης εταιρίας ως ανταπόκριση εξωτερικού.

Καλά που παράλληλα με το Μ&Μ (που είναι το κύριο μου πρόγραμμα) διατήρησα και την χρυσή κάρτα Α3. :D
 
Παντού χρυσός δηλαδή! :great:

Εφόσον η ΟΑ δεν είναι μέλος της Star Alliance, ούτε συνεργαζόμενη εταιρία, τότε δεν δικαιούται κανένα benefit όποιος έχει Gold Star Alliance status πέρα από το M&B.

Επίσης το codeshare δεν "μετράει" σε καμία περίπτωση αν δεν υπάρχει άλλη συμφωνία σε ισχύ! Πχ αν εγώ πετάω με Tarom (αλλά κλεισμένη με κωδικό Α3) και έχω M&M δεν δικαιούμαι τίποτα...
 
Top