Πηγαινε-έλα με την ίδια πτήση

  • Thread starter osc4r
  • Ημερομηνία δημιουργίας

osc4r

Business-Class-Member
Εγγραφή
23/12/2009
Μηνύματα
257
Likes
18
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGTS
Καλημέρα!
Μου λείπουν μερικά μίλια και σκέφτομαι να δοκιμάσω το θεσσαλονικη-συρος, πηγαινε έλα με το ίδιο αεροπλάνο.
Πιστεύετε πως το επιτρέπουν ή θα έχω κανένα θέμα και θα ξεμέινω εκεί;
Ευχαριστώ πολύ.
 
Re: Πηγαινε έλα με το ίδιο αεροσκάφος SKG-SKU

Σύρος (JSY) ή Σκύρος (SKU) ;
 
Re: Πηγαινε έλα με το ίδιο αεροσκάφος SKG-SKU

Συγνώμη, Σκύρο εννοώ :)
 
Re: Πηγαινε έλα με το ίδιο αεροσκάφος SKG-SKU

Θα ακουστεί προσβλητικό προς έναν aviation enthousiast και μου αξίζει ban, αλλά θα το ρωτήσω: Γιατί δεν επιλέγεις την εναλλακτική του να πληρώσεις για τα μίλια που σου λείπουν;

α) Λιγότερο άγχος (προλαβαίνεις μεν, αφού θα είσαι τσεκαρισμένος, αλλά αν κάτι πάει στραβά;)
β) Έχεις πληρωμένα-κατοχυρωμένα τα μίλια, στην περίπτωση, που χρειαστεί να ακυρώσεις για οποιοδήποτε λόγο την πτήση σου.
γ) Πλέον, τα «Άγονα» δίνουν πολύ λιγότερα μίλια απ' όσα έδιναν πριν από ένα μήνα. Πλέον, είναι 200 ανά πτήση, αντί των 500 που ήταν πριν.
δ) Ίσως σου κοστίσει λιγότερο.
 
Re: Πηγαινε έλα με το ίδιο αεροσκάφος SKG-SKU

Πάντως εγώ έκανα αυτό ακριβώς πέρσι από Αθήνα (για Σκύρο) επειδή έπρεπε να κάνω άλλες δύο πτήσεις με Aegean/Olympic για να κρατήσω τη χρυσή κάρτα και δεν είχα κανένα πρόβλημα! Πρόλαβα πολύ άνετα και χρησιμοποίησα και το κουπόνι μου για το valet parking στο ΑΙΑ.. ;) Αλλά είναι αλήθεια πως αν το θέμα είναι τα μίλια μάλλον σε συμφέρει να τα αγοράσεις απλά..
 
Re: Πηγαινε έλα με το ίδιο αεροσκάφος SKG-SKU

Μη νομίζεις πως δεν το σκέφτηκα, αλλά το διαβολάκι στο αριστερό αυτί έλεγε:

α) Οικονομικά είναι το ίδιο: με 25 ευρώ παίρνεις 500 μίλια και με 20ευρώ (2 πτήσεις) παίρνεις 400 μίλια
β) Θα πετάξεις!
γ) Δύο πτήσεις!

Έλα βρε aakunz, γύρισέ με στο σωστό δρόμο!
 
Re: Πηγαινε έλα με το ίδιο αεροσκάφος SKG-SKU

Πρέπει να κάνεις 2 ξεχωριστές κρατήσεις. Η Aegean πάντως δεν το επικροτεί και σε ενημερώνει ότι το κάνεις με δική σου ευθύνη σε περίπτωση που γίνει κάτι και δεν προλάβεις να επιβιβαστείς για τον οποιοδήποτε λόγο. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα συμβεί. Άρα, ναι. Υπάρχει περίπτωση (μικρή) να ξεμείνεις.
 
Δεν το έχω κάνει για το συγκεκριμένο σκοπό, αλλά στα τελευταία της Ολυμπιακής, έκανα το Αθήνα-Σκύρος-Θεσσαλονίκη την ίδια μέρα, με δύο διαφορετικές κρατήσεις. Αν θυμάμαι καλά, το check in και για τα δύο σκέλη έγινε στο Ελ. Βενιζέλος (εποχές προ-web check in και όταν το ζήτησα στην υπάλληλο, αρχικά δεν πολυκατάλαβε τί της ζήτησα...)
 
Top