Ακύρωση ενδιαμεσης πτήσης

zampeta

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
04/02/2017
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,

ειμαι πολύ χαρούμενη που βρήκα αυτό το σάιτ και μπορώ να ρωτησω. Εχω βγάλει ενα εισητήριο απο Βερολινό Ηρακλειο με επιστροφη, μέσω Αθηνας. Ζήτησα στην Aegean να ακύρωσω την πτήση Αθηνα Hράκλειο αλλα ολες οι αλλες πτήσεις να μείνουν οπως ειναι. Η aegean μου ζηταει 50 Ευρω για να ακυρωσει μια πτηση που δεν θα εκτλεστει (75 μειον τα 25 ευρω, οι φοροι του αεροδρομιου Ηρακλειου), και να επανεκδοσει το ιδιο εισητηριο με ακυρωμενη μια πτηση. Ειναι παράλογο? Ποια ειναι τα δικαιωματα μου??

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων
 
Δεν είναι καθόλου παράλογο.
1) το εισιτήριό σου είναι σε through ναυλο ber-her και επιστροφή σε πάλι through ναύλο her-ber!
2) θα πρεπει να γίνει re-issue το εισιτήριο σου σε διαθέσιμο ναύλο ber-ath o οποίος πολύ πιθανόν να είναι πιο ακριβός από τον ήδη ναυλο που έχεις βγάλει ειστήριο εσυ.
3)Αν εχεις και go-light ναυλο + 40 ευρω
4)service fee 20 ευρω

Με όλα τα παραπάνω βγαίνει αυτό το κόστος. Επειδή δε θα κανεις ένα δρομολόγιο, δε σημαινει ότι παίρνεις και λεφτά πίσω. Το καλό είναι που τους ενημέρωσες για το ένα δρομολόγιο που δε θες να κανεις, αλλιως θα έβγαινες no show και θα ακυρωνόταν και η επιστροφή σου.
 
Η Aegean τιμολογεί πλέον στη λογική "O/D" (origin-destination) και όχι "Point-to-Point". Αυτό σημαίνει, ότι θα πρέπει να γίνει επανατιμολόγηση στον τρέχοντα ναύλο, που ισχύει στο νέο δρομολόγιο. Το ότι παίρνεις λιγότερες πτήσεις, δε σημαίνει απαραίτητα, ότι ο ναύλος είναι χαμηλότερος. Έχω δει εισιτήριο από Τελ Αβίβ προς Σαντορίνη μέσω Αθήνας να κοστίζει λιγότερο από το Αθήνα-Σαντορίνη με το ίδιο αεροπλάνο.
 
Top