Καλοστημενη απατη με τα flex εισητηρια .

pankot1979

Low-Cost-Class-Member
Εγγραφή
28/07/2013
Μηνύματα
27
Likes
1
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
ΑΕΕ
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGBL
Σημερα προσπαθησα να αλλαξω καποια εισητηρια που εχω στο ναυλο flex μεσα απο το site της Αegean και μου εβγαζε σφαλα . Πηρα τηλεφωνο στο κεντρο εξηπηρετησης να ρωτησω και η απαντηση ηταν οτι η αλλαγη μεσα απο το site einai gia 1 χρονο μετα την εκδοση του εισητηριου μετα δεν μπορει να γινει αλλαγη παρα μονο με σα απο το τηλεφωνικο κεντρο με το αντοιστοιχο κοστος ανα επιβατη .
Σε ερωτηση που το γραφει οτι ειναι για 1 χρονο και εφοσον περιμενα κανα 5 λεπτο στην αναμονη να το βρει μου λεει θα πατε κατω στους ορους και τις γνωστοποιησεις και στην παραγραφο 7 που λεει τα εξης

7 Το Εισιτήριο ισχύει για Μεταφορά εντός ενός (1) έτους από την ημερομηνία έκδοσής του, εκτός αν ορίζεται κάτι διαφορετικό στο Εισιτήριο, στα τιμολόγια του μεταφορέα, στους όρους σύμβασης μεταφοράς ή στους σχετικούς Κανονισμούς του Μεταφορέα. Ο ναύλος μπορεί να αλλάξει πριν την έναρξη της Μεταφοράς. Ο Μεταφορέας μπορεί να αρνηθεί την μεταφορά, εάν ο ισχύον ναύλος δεν έχει πληρωθεί.

Στις κατηγοριες ναυλων ομως δεν γραφει κατι αλλα ουτε και κατα την διαρκεια της κρατησεις μου λεει οτι πατησατε οτι αποδεχεστε τους ορους στο τελευτιο σταδιο της κρατησης .
Αρα εχουμε ακομη μια καλοστημενη απατη απο την aegean που μονο δωρεαν δεν ειναι η αλλαγη τον fleχ εισητηριων .
Τελικα πλεον δεν ξερω σε τι διαφερει απο τις low cost που ειναι το flex εισητηριο ειναι πραγρατικα flex για οσο διαστημα θελεις .
 
Όλα τα εισιτήρια της IATA ισχύουν μέχρι και 12 μήνες μετά από την ημερομηνία έκδοσής τους (εκτός εάν ο ναύλος ορίζει διαφορετικά). Μετά θα πρέπει να επανεκδοθούν για να ισχύουν για μέχρι 12 μήνες επιπλέον.

Αν πας στο τελευταίο βήμα της διαδικτυακής κράτησης, υπάρχει ένας σύνδεσμος που γράφει «Όροι και Προϋποθέσεις». Αν κάνεις κλικ εκεί, σε παραπέμπει στην ενότητα εκείνη.

Τα περί «καλοστημένης απάτης» τα θεωρώ τουλάχιστον αστεία.
 
Καλησπέρα.
Δυστυχώς για τα flex εισιτήρια, δεν είχα διαβάσει τους όρους και όντως όταν χρειάστηκε να κάνω αλλαγή, αισθάνθηκα ότι με κλέβουν αφού πλήρωσα 20ευρώ αν θυμάμαι καλά για τηλεφωνική κράτηση. Πέρα από το 20άρικο ήταν και τα 10+ λεπτά αναμονής στο τηλέφωνο, πράματα που θα μπορούσα να το κάνω σε 1 λεπτό στον υπολογιστή. Τι κάνεις αν είσαι στο εξωτερικό πχ Τουρκία; 10 λεπτά αναμονής χωρίς κάποιο πακέτο roaming θα πληρώσεις πολλά... Αφού την έπαθα, διάβασα και ρώτησα για τα φλεξ και έμαθα πια...

Το καλό όμως είναι ότι κάποια στιγμή που ακύρωσα πτήση μου έμειναν τα χρήματα του ναύλου σαν πιστωτικό υπόλοιπο (120ευρώ το εισιτήριο).
 
Συμφωνώ με το ότι είναι απαράδεκτο να μη μπορείς να κάνεις απλά πράγματα online, αλλά για benchmark να προσθέσω ότι με την Ethiopian πριν 6 μέρες έφαγα 1.5 ώρα στο τηλέφωνο (από Dubai προς Addis Ababa) η οποία μου κόστισε 50 ευρώ για να κάνω απλώς μια αλλαγή σε flex εισιτήριο και να το πάω 8 ώρες αργότερα... Είναι μια (πολύ) κακή πρακτική που δυστυχώς βλέπω σε πολλές εταιρίες, οπότε μάλλον χρειάζεται κάποιο σοβαρό upgrade στους providers των συστημάτων κρατήσεων.
 
Δεν καταλαβα κατι.Τωρα υποχρεωτηκα για την αλλαγη δρομολογιου πτησης πρεπει να τους παρουμε τηλεφωνο ;

https://el.aegeanair.com/organoste/diax ... gLIIfD_BwE αφου εδω βλεπω οτι ολα ειναι οπως παλια και εχει την "Αλλαγή Πτήσης".

Απο οτι καταλαβα τωρα που ξαναδιαβασα δεν εχουν αλλαξει τιποτα.Χρεωνουν αν γινονται αλλαγες μονο τηλεφωνικως.
Το flex απλως εδω και πολυ καιρο το εχουν κανει μισο-flex.
 
nikosoik":2q4yn50b said:
Καλησπέρα.
Δυστυχώς για τα flex εισιτήρια, δεν είχα διαβάσει τους όρους και όντως όταν χρειάστηκε να κάνω αλλαγή, αισθάνθηκα ότι με κλέβουν αφού πλήρωσα 20ευρώ αν θυμάμαι καλά για τηλεφωνική κράτηση. Πέρα από το 20άρικο ήταν και τα 10+ λεπτά αναμονής στο τηλέφωνο, πράματα που θα μπορούσα να το κάνω σε 1 λεπτό στον υπολογιστή. Τι κάνεις αν είσαι στο εξωτερικό πχ Τουρκία; 10 λεπτά αναμονής χωρίς κάποιο πακέτο roaming θα πληρώσεις πολλά... Αφού την έπαθα, διάβασα και ρώτησα για τα φλεξ και έμαθα πια...

Το καλό όμως είναι ότι κάποια στιγμή που ακύρωσα πτήση μου έμειναν τα χρήματα του ναύλου σαν πιστωτικό υπόλοιπο (120ευρώ το εισιτήριο).


Μπορεις να ζητησεις ακυρωση και να σου μεινουν τα χρηματα σαν πιστωτικο υπολοιπο ?
Στην aegean το εκανες αυτο και αν ναι με ποιο τροπο τα χρησιμοποιησες ?
Γιατι εμενα οταν ζητησα ακυρωση μου ειπαν οτι θα αφαιρεσουν 50 ευρω ανα σκελος ανα επιβατη
 
καλησπέρα,

εγώ πάντως είχα κλείσει στην Α3 κατηγορία flex SKG-HER, αναχώρηση κάπου μέσα Δεκέμβρη, το άλλαξα για 30.12. (+0,00€), μετά 09.01. (+20€) και έπειτα για 30.01. (+0,00€)

βρέθηκα κάποια στιγμή στο αεροδρόμιο και καθώς δεν πρόκειται να πετάξω ούτε 30.01. ζήτησα αλλαγή σε οποιαδήποτε ημερομηνία τον Μάρτιο. Η απάντηση ήταν "το έχετε αλλάξει ήδη 3 φορές και δεν επιτρέπεται άλλη αλλαγή" ....έμεινα :shock:

δεν έχω διαβάσει τους όρους ακόμα, γνωρίζει κάποιος κάτι περι τούτου ;
 
Όχι, εξ όσων γνωρίζω, κάθε φορά που αλλάζει ένα εισιτήριο, εκδίδεται νέο και το προηγούμενο τίθεται σε κατάσταση exchanged. Το νέο εισιτήριο περιλαμβάνει τα στοιχεία ναύλου του αμέσως προηγούμενου εισιτηρίου ενώ μέσα στο PNR υπάρχουν στοιχεία όλων των αντικατασταθέντων εισιτηρίων (γραμμές "FO"). Όταν γίνεται η επανέκδοση του εισιτηρίου, το σύστημα παίρνει τα στοιχεία της γραμμής FO και τα «τραβάει» στο νέο εισιτήριο, στο πεδίο original issue. Στην επόμενη αλλαγή, δημιουργείται νέα γραμμή "FO", χωρίς όμως να σβήνεται η προηγούμενη. Κατά την έκδοση, ο changer δε μπορεί να βρει ποια από τις γραμμές FO είναι η σωστή για να αντλήσει την πληροφορία που θα βάλει στο πεδίο original issue του νέου εισιτηρίου. Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να αφαιρεθεί η περιττή γραμμή FO και να επιχειρηθεί εκ νέου η επανέκδοση.
 
Top