Aegean Shop on Board

  • Thread starter GP707
  • Ημερομηνία δημιουργίας

GP707

Moderator
Staff member
Εγγραφή
04/05/2004
Μηνύματα
6.613
Likes
2.827
Περιοχή
LGAT, East Terminal
Website
www.flickr.com
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
AOA
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAT
Σε πρόσφατη πτήση μου θέλησα να αγοράσω ένα προϊόν από το shop on board αλλά δυστυχώς υπήρχε ένα τελευταίο και το είχε ήδη προλάβει κάποιος άλλος επιβάτης που καθόταν μερικές σειρές μπροστά από μένα.

Επειδή τυχαίνουν τέτοια περιστατικά ή ακόμα να μην υπάρχει καν ένα συγκεκριμένο προϊόν σε μια πτήση, με αποτέλεσμα και η ίδια η εταιρία να χάνει έσοδα από αγορές αλλά κι ο επιβάτης να μένει δυσαρεστημένος, θα ήταν καλό και για τις δύο πλευρές να μπορούσες να "προπαραγγείλεις" όποιο προϊόν θες ώστε να είναι σίγουρα διαθέσιμο για σένα στην επερχόμενη πτήση σου. Το περιοδικό του Shop on Board υπάρχει ήδη on line στο site οπότε θα ήταν εύκολο να βρεις κάτι που θες.

Αυτό γνωρίζω ότι το κάνει πχ η KLM και μάλιστα μπορείς είτε να το παραγγείλεις ονομαστικά για μια συγκεκριμένη πτήση που θα ταξιδεύεις (και εφόσον το άτομο που παραγγέλνει και αυτό που ταξιδεύει είναι το ίδιο), είτε το παραγγέλνεις να έρθει σπίτι σου με κάποια έξτρα χρέωση για τα μεταφορικά. Και στις 2 περιπτώσεις αυτό γίνεται μετά το log in με την κάρτα μιλίων και η αγορά μπορεί να πραγματοποιηθεί είτε με χρέωση είτε με εξαργύρωση μιλίων.

Στο τηλεφωνικό κέντρο της Aegean δεν γνώριζαν αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα και με παρέπεμψαν στην online φόρμα επικοινωνίας όπου και συμπλήρωσα και αναμένω απάντηση.
 
Μακάρι η Αιγαίου να μπορέσει να κάνει κάτι όπως η KLM. Όσες φορές πέταξα με τη δεύτερη, οι αγορές παραδίδονταν στην πτήση και η aftersales εξυπηρέτηση ήταν υποδειγματική, μια και χρειάστηκε να επικοινωνήσω μαζί τους, αφού ένα από τα προϊόντα είχε ένα πρόβλημα. Το Shop on Board τους πάντως, είναι συνδεδεμένο με το Amadeus (είδα ότι έρχονταν updates στην κράτηση μου, με πληροφορίες), άρα έχω την εντύπωση, ότι θεωρητικά υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν τα πάντα. Το θέμα είναι σε τι προτεραιότητα τα βάζει ο εκάστοτε αερομεταφορέας.
 
Online παραγγελία είχα κάνει και εγώ σε πτήση μου με τη Finnair το...μακρινό 2007 και τα προϊόντα με περίμεναν στη θέση μου όταν επιβιβάστηκα. Οπότε πιστεύω ότι δεν είναι και τόσο δύσκολη η παροχή αυτής της υπηρεσίας.
 
Δυστυχώς η απάντηση του "αρμόδιου" τμήματος όπου έστειλα την παραπάνω ερώτησή μου ήταν το παρακάτω (προφανώς) αυτοματοποιημένο μήνυμα:

Αγαπητέ Επιβάτη,

Επικοινωνήσατε πρόσφατα μαζί μας σχετικά με την κράτησή σας.

Ελπίζουμε ότι οι παρακάτω πληροφορίες σχετικές με τα αιτήματα κρατήσεων, να είναι χρήσιμες σε εσάς:

Αν η αγορά του εισιτηρίου σας έγινε μέσω της Ιστοσελίδας μας ή μέσω του Τηλεφωνικού μας Κέντρου και επιθυμείτε ακύρωση αυτού,επικοινωνήστε με το Τηλεφωνικό μας Κέντρο , το οποίο λειτουργεί όλο το 24ωρο και ένας από τους συναδέλφους μας θα χαρεί να σας εξυπηρετήσει.

Αν η αγορά του εισιτηρίου σας έγινε μέσω ταξιδιωτικού πρακτορείου, παρακαλούμε απευθυνθείτε στο αντίστοιχο σημείο πώλησης.

Αν επιθυμείτε να πραγματοποιήσετε αλλαγή στην πτήση σας, τότε μπορείτε να αλλάξτε ηλεκτρονικά την κράτηση σας μέσω της υπηρεσίας Διαχείριση Κράτησης ,γρήγορα και εύκολα. Παρακαλούμε σημειώστε πως αλλαγές προορισμού και αλλαγές που αφορούν στα στοιχεία των επιβατών, πραγματοποιούνται μόνο από το Τηλεφωνικό μας Κέντρο .

Για να δείτε τους όρους και τις προϋποθέσεις του εισιτηρίου σας σε περίπτωση ακύρωσης ή αλλαγής, πατήστε Κανονισμοί Ναύλων .

Αν επιθυμείτε να πραγματοποιήσετε αλλαγή ονόματος, παρακαλούμε πατήστε εδώ και θα βρείτε όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.

Αν έχετε ήδη πραγματοποιήσει αγορά του εισιτηρίου σας μέσω της Ιστοσελίδας μας ή μέσω του Τηλεφωνικού μας Κέντρου και επιθυμείτε να λάβετε τον κωδικό κράτησής σας, παρακαλούμε πατήστε εδώ .

Για οποιοδήποτε άλλο αίτημα, μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Τηλεφωνικό μας Κέντρο .

Επιπλέον,εσείς μπορείτε να βρείτε άμεσα απαντήσεις στο ερώτημά σας, στην Ιστοσελίδα μας στο πεδίο "Πιο δημοφιλής Ερωτήσεις» και / ή « Κατηγορίες Συχνών Ερωτήσεων".

Σας ευχαριστούμε που μας επιλέξατε για το ταξίδι σας, παραμένουμε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε επιπλέον επικοινωνία εσείς χρειαστείτε.

Με εκτίμηση,

Τμήμα Εξυπηρέτησης Πελατών Aegean Airlines & Olympic Air

Άραγε τα διαβάζει κανείς τα παράπονα / αιτήματα των επιβατών όταν συμπληρώνουν τη φόρμα επικοινωνίας ή θεωρούν ότι το παραπάνω κείμενο καλύπτει τα πάντα και άρα δεν υπάρχει λόγος προσωποποιημένης απάντησης;;; :rolleyes:
 
Σε παρομοιο αυτοματοποιημένο μυνημα που ειχα λαβει για το miles&bonus με reply σε αυτό το μύνημα, το θέμα μου λύθηκε την επόμενη μέρα, και απαντήθηκε μια μέρα μετά. Προφανώς και πρέπει να γίνεται κάποιo screening καθώς φαντάζομαι ότι το 95% των περιπτώσεων ρωτάνε μια από τις παραπάνω ερωτήσεις που καλύπτονται σίγουρα από τις έτοιμες απαντήσεις.

ΤΟ βλέπω και στον ξενοδοχειακό κλάδο που βρίσκουν την φόρμα για αποστολή μυνήματος και ρωτάνε τιμή δωματίου, αντί να ψάξουν από την ομολογουμένως πιο εύκολα ευρέσιμο BOOK NOW, με εισαγωγή ημερομηνιών.

Οσο για το Shop on Board, στις τελευταίες πτήσεις μου δεν μπορώ να πω οτι εχω βρεί τίποτε ενδιαφέρον. Οκ, το μοντελάκι μας το εχουμε πάρει κτλ. Σε ταξίδ μου πριν 4-5 εβδομάδες, μια πελάτισσα ήθελε να πάρει κατι το οποιο δεν υπήρχε, μετα αποφάσισε για κάτι άλλο, και δεν δουλευε το μηχάνημα για πληρωμή, και μετά απο 30 λεπτά, αποφοσίσανε για χρησιμοποιήσουν manual τροπο, και εψαχναν φόρμες για να συμπληρώσουν κτλ κτλ, αρα τι pre shop μιλάμε. Προτιμώ να παραγγείλω οτι ειναι μσω αμαζον, που θα μου το φερουν σπίτι σε 3-4 μέρες.

Σε χθεσινή πτήση απο Βουδαπέστη δεν βγήκε καν το τρόλει, (σχεδον 2 ωρες πτησεις, (1.45).
 
Angel Aviation":3gfy7qkf said:
Σε παρομοιο αυτοματοποιημένο μυνημα που ειχα λαβει για το miles&bonus με reply σε αυτό το μύνημα, το θέμα μου λύθηκε την επόμενη μέρα, και απαντήθηκε μια μέρα μετά. Προφανώς και πρέπει να γίνεται κάποιo screening καθώς φαντάζομαι ότι το 95% των περιπτώσεων ρωτάνε μια από τις παραπάνω ερωτήσεις που καλύπτονται σίγουρα από τις έτοιμες απαντήσεις.
Πάντως αν ισχύει αυτό, θα έπρεπε να το αναφέρουν μέσα στο μήνυμα. Έτσι φαίνεται σαν τελειωτική απάντηση της εταιρίας. Μια γραμμή που να λέει πως "αν παρ' όλα αυτά δεν απαντήθηκε η ερώτησή σας από το παραπάνω μήνυμα, στείλτε μας ένα reply" θα ήταν χρήσιμο και διαφωτιστικό.
 
Indeed, γυρισα να δω το email που είχα λάβει, και όντως το αναφέρει και τελειώνει ως :

Για οποιοδήποτε άλλο αίτημα σχετικά με τον Miles+Bonus λογαριασμό σας, εσείς μπορείτε να βρείτε χρήσιμες πληροφορίες στην Ιστοσελίδα μας στο πεδίο «Πιο δημοφιλής Ερωτήσεις» και / ή «Κατηγορίες Συχνών Ερωτήσεων».

Δεν έχουμε ακόμα καλύψει την ερώτησή σας; Παρακαλούμε απαντήστε σε αυτό το μήνυμα χωρίς να αλλάξετε το θέμα. Με τον τρόπο αυτό, μας βοηθάτε να κρατήσουμε όλες τις λεπτομέρειες της επικοινωνίας σας σε ένα αρχείο και να παρακολουθούμε καλύτερα την εξέλιξή του. Ένας από τους εκπροσώπους μας, θα επικοινωνήσει σύντομα μαζί σας.



Αρα έχουν διαφορα templates :)
 
Ήρθε κι η προσωποποιημένη απάντηση, όπως αναμενόταν αρνητική:
Θα θέλαμε να αναφέρουμε, ότι τα είδη του Shop on Board, διατίθενται αποκλειστικά σε πτήσεις εξωτερικού και πάντα βάσει της σχετικής διαθεσιμότητας.
 
Top