Olympic B737-400

  • Thread starter jerry
  • Ημερομηνία δημιουργίας

jerry

Concorde-Class-Member
Εγγραφή
04/01/2003
Μηνύματα
4.234
Likes
1.044
Website
www.air-born.gr
Ανοίγω αυτό το topic για να δούμε τι παίζει με τα «χαρακτηριστικά»734 της ΟΑ. Και εντάξει τα ιδιόκτητα (ΒΚΑ-ΒΚΗ) είναι ομοιογενή μεταξύ τους, περιποιημένα... Από τα υπόλοιπα άλλα έχουν τηλεοράσεις, άλλα δεν έχουν, άλλα έχουν σκαλοπατάκια, άλλα δεν έχουν...
Επίσης, έχω την αίσθηση ότι στα leased η διάταξη των θέσεων και οι αναγραφές των αριθμών είναι άσχετα μεταξύ τους και γίνεται μπάχαλο. Δηλαδή γράφει 8, ανάμεσα σε δύο σειρές :!:

Πέταξα σήμερα CHQ-ATH με το SXBKN, γιαυτό οι απορίες μου. Το ΒΚΝ έχει τηλεοράσεις αλλά δεν έχει σκαλοπατάκια. Ενώ, ζήτησα στο check-in παράθυρο και αν γίνεται στην 11 ή στη 12 (έξοδος κινδύνου-μεγάλο seatpitch) και η υπάλληλος μου έδωσε την 9 και μου είπε ότι εκεί είναι πιο άνετα! Βασικά πρόσεξα ότι μεταξύ 8 και 9 υπήρχε ένα κενό μεταξύ παραθύρων και γιαυτό υπήρχε μεγάλο seat pitch. Ακόμη, το τραπεζάκι του διπλανού μου ήταν λίγο...διαλυμένο...και επειδή το μπροστινό παιδί τρανταζόταν, άνοιγε κάθε τόσο :!: Επίσης, θυμάμαι ότι το SXBKL (η επονομαζόμενη στραβομπογιά--copyright by Alex) δεν έχει ούτε τηλεοράσεις, ούτε σκαλοπατάκια.
 
ta perissotera apo ta nikiasmena 734 arhisan tin kariera tous stin malasian i opia kapote eihe ena megalo stolo nikiasmenon 734. ta aeroplana ftiahtikan sta "metra tis".

Ta 734 ton makedonikon einai ex Air Berlin.
 
jerry":17n9i6lu said:
... Ακόμη, το τραπεζάκι του διπλανού μου ήταν λίγο...διαλυμένο...και επειδή το μπροστινό παιδί τρανταζόταν, άνοιγε κάθε τόσο :!: ...

Mporw na sas pw me sigouria oti to problhma ayto lynetai me thn afairesh tou "donoumenou mprostinou paidiou" (texnikos oros: to skasmeno ekei mprosta). :twisted:

:3: Blepete edw thn syswreumenh empireia meta apo xronia sth synthrhsh aeroporikou ylikou :stupid:

Kostas :1:
 
Ψιλοάσχετο....

Το SX-BKE ("Στάγειρα") είναι το πλέον αγαπημένο μου A/C.... Έχω ταξιδέψει με αυτό τέσσερις φορές (και πάντα το ταξίδι επιστροφής), έχουμε κοντέψει να τρακάρουμε κατά την τροχιοδρόμηση με αυτό στο LHR με ένα md-80(????) της virgin κλπ...

Κάθε φορά που το βλέπω με πιάνει κάτι....
 
phantom eisai koryfi!!!!!!!!!! :D :D :D :D
 
To SX-BKK (737-4Q8, s/n 25371.2195) είναι εδώ και δύο εβδομάδες στο υπόστεγο της ΟΑ, έχει αποχρωματιστεί και πρόκειται να φύγει οριστικά από το στόλο της ΟΑ και το ελληνικό νηολόγιο, κατά προσέγγιση, τέλος του Μάρτη αρχές Απρίλη. :(

Μόλις μάθω που πρόκειται να "πάει" θα επανέλθω.

Επανήλθα ... με “επεξεργασία” ...

Πρόκειται να το πάρει η Τούρκικη Sky Airlines. Οι μακέτες για την βαφή, την οποία θα αναλάβει η ΟΑ, έχουν ήδη παραλειφθεί. Τώρα αν θα είναι πορτοκαλί, κόκκινη, γαλάζια ή μπλε η ουρά ακόμα δεν ξέρω. Το σίγουρο είναι βρίσκεται σε εξέλιξη μεγάλη τροποποίηση / αναβάθμιση στο σύστημα πυρόσβεσης του cargo bay. Αυτά προς το παρόν! :)
 
το ειχα ποσταρει στις 18/1 και φαινεται να πραγματοποιειται!
GP707":2gbj9zzd said:
Οι περικοπες στην Olympic Air θα αρχισουν με την εφαρμογη του θερινου timetable και θα προχωρησουν σταδιακα. Οσο αναφορα τις περικοπες στο στολο, τα πρωτα που κατα πασα πιθανοτητα θα αποχωρησουν διαπαντως, θα ειναι το 717 SX-BOC και το 734 SX-BKK.
Και εν αναμομη του τουρκικου livery...
RED ALERT :banana:
 
Για πολλούς λόγους, η "Μπανκόκ" ;) ήταν το αγαπημένο μου αεροπλάνο. :(
Ξέρω και κάποιους που θα την θυμούνται εξίσου ιδιαίτερα.
Θα επανέλθω με φωτογραφικές αναμνήσεις...
 
Για χαρά σε όλους, σήμερα το Παρόν της Κυριακής, έγραφε ότι η ΟΑ θα αγοράσει 2 Β737-400 για της καλοκαιρινές ανάγκες!! Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για το θέμα?
 
Top