E-checkin και από την Ολυμπιακή

ariadgr

Business-Class-Member
Εγγραφή
01/06/2005
Μηνύματα
439
Likes
143
Από σήμερα, όπως ανακοινώθηκε στο site των Ολυμπιακών Αερογραμμών, παρέχεται η υπηρεσία e-checkin για τις πτήσεις εσωτερικού. :)
 
Ωραία κίνηση αυτή αλλά από ότι βλέπω ισχύει μόνο για πτήσεις εσωτερικού! Επίσης ζητάει κάπως πολλά στοιχεία για να κάνεις το check-in (όλα γενικά). Αλλά δε θέλω να φανώ και κακός ... μου αρέσει που παρόλες τις δυσκολίες κάνει κάτι ;)
 
nai ekane ola ta alla i olimpiaki to e-check in tis emeine! den kitaei na ftiaksei to e-ticket prota poy kathe fora poy petao moy xreonoyn 18 euro gia tin ptisi pros ellada kai 9 gia tin esoteriki!!! kai as vrei kapoia stigmi ena site pio normal opos to oa.gr i kati tetio giati 100 fores to exo anoiksei to olympicairlines.com kai tis 100 i lathos tha kano sto onoma-sidirodromo i apo taxitita tha anoiksei to gr.... :rolleyes: :rolleyes: pantps sigoyra einai kalo to oti prospathoyn :)
 
MIKE512":3otkqeky said:
...kathe fora poy petao moy xreonoyn 18 euro gia tin ptisi pros ellada kai 9 gia tin esoteriki!!!...

Και γιατί σου χρεώνουν αυτό το ποσό; :?:
Καθότι στην αγορά μέσω olympicairlines.com έχει δωρεάν αποστολή του εισιτηρίου με courier...
 
Προφανώς είναι τα ΡΤΑ charges (το πληρώνει κάποιος στην Ελλάδα αλλά το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος στο εξωτερικό). Σύντομα θα αποτελεί παρελθόν γιατί και οι ΟΑ θα αναγκαστούν να ενεργοποιήσουν Ε-ΤΚΤ.
 
kleino tilefonika ta eisitiria moy meso taksidiotikoy grafeioy kai plirono otan katevo i meso pistotikis! mexri tora den mporoysa na xrisimopoiiso to site ton OA giati i pistotiki moy eitan sto onoma toy pareta moy (logo ilikias moy),

poli sosta anaferthike:
Προφανώς είναι τα ΡΤΑ charges (το πληρώνει κάποιος στην Ελλάδα αλλά το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος στο εξωτερικό). Σύντομα θα αποτελεί παρελθόν γιατί και οι ΟΑ θα αναγκαστούν να ενεργοποιήσουν Ε-ΤΚΤ.

makari na isxisei ontos to E_TKT
KALIMERA SE OLOYS!
 
Internet check-in? Αχαχουχα!

Καταρχάς my apologies αν έχει συζητηθεί το θέμα πριν. Έριξα μια ματιά στων τελευταίων μηνών τα topics και δε το είδα.

Σαν ευχάριστη έκπληξη είδα πως η Ολυμπιακή παρέχει τη δυνατότητα του internet check-in. Μπορεί να το ξεκίνησε χτες, μπορεί πρόπερσι εμένα τώρα έπεσε στην αντίληψή μου.

Το αστείο (με την κακή έννοια δυστυχώς) είναι ότι περιορίζεται σε...domestic flights! Domestic flights?!?!?! Δηλαδή τί είναι περισσότερο πιθανό; Να μπει στο σύστημα ο Μr. David Field για να τσεκάρει θέση στο Α340 για το business trip του από Λονδίνο στην Αθήνα και πάλι πίσω; Ή μήπως η κυρα Μαριγούλα που θα μπουκάρει στο "Έϊ τι αρ" που θα εκτελέσει την πτήση από την Αστυπάλαια στην Αθήνα και πάλι πίσω γιατί παντρεύεται η κορούλα της πρωτευουσιάνο; Και φυσικά δεν αναφέρω καν ότι οι πτήσεις εξωτερικού μπορούν να διαρκούν 2ψήφιο αριθμό ωρών, ενώ εκείνες του εσωτερικού...ε διάολε, εσωτερικού είναι, πόσο να κρατήσουνε;

Αν κάποιος από Ολυμπιακή έχει μια εξήγηση θα χαρώ να την ακούσω. Στο κάτω κάτω έγινε που έγινε η προσπάθεια, τί παραπάνω technical knowledge & operational cost θα επέφερε η εφαρμογή του σε διεθνείς πτήσεις;
 
Α) Το να ειρωνεύται το μέλος κάποιου αεροπορικού forum κάποιο τύπο επιβάτη δε ξέρω "πόσο" δεοντολογικό είναι.
Β) Υπάρχουν ακόμα και ανα προορισμό περιορισμοί για το internet checkin.Σίγουρα η ΟΑ μπορεί να το βελτιώσει αλλά και άλλες εταιρείες έχουν τέτοιους περιορισμούς (π.χ. APIS data).Επίσης,η ΟΑ έχει πολλές connection πτήσεις κάτι το οποίο είναι "πρόβλημα" και κίνητρο ταυτόχρονα για e-checkin.Προτιμώ βέβαια να το δω ως κίνητρο!
 
Το θέμα δεν είναι μόνο η εφαρμογή καθαυτού, αλλά και η σχετική ενημέρωση προς τους υπαλλήλους όλων των αεροδρομίων που πετάει η ΟΑ. Στα ελληνικά αεροδρόμιο είναι εύκολο να γίνει!

Στο εξωτερικό όμως, που κάθε εταιρία έρχεται με διαφορετικό e-check-in και ο υπάλληλος πρέπει να γνωρίζει πιο αντιστοιχεί σε πια εταιρία (αν δηλ. είναι αυθεντικό), πρέπει να ενημερωθούν οι υπάλληλοι των γραφείων και του check-in (σχετικά εύκολο), οι υπάλληλοι στον έλεγχο και του gate. Οπότε πρέπει να τους εκπαιδεύσεις. Πράγμα που σημαίνει = πρέπει να δώσεις χρήματα. Χρήματα που αυτή την στιγμή οι ΟΑ δεν έχουν!

Ομολογώ πως είμαι φίλος των online check-in συστημάτων και τα δοκιμάζω όταν μπορώ! Των ΟΑ δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, πάντως το βρίσκω βαρύ μιας και ζητάει πάρα πολλά στοιχεία που λογικά η εταιρία ήδη τα έχει! Πρέπει να γίνει πιο light και να ζητάει μόνο: Last Name, Ticket No, Depart City & Arrival City!
 
@alex96: Το να κάνω διακριτά δύο εντελώς διαφορετικά τάργκετ γκρουπ με εντελώς διαφορετικές ανησυχίες, προτεραιότητες και βιώματα δε θεωρώ πως αποτελεί ειρωνία. Σιφνιός είμαι, θα μπορούσε το παράδειγμα να αφορά τη γιαγιά μου αν είχε αεροδρόμιο το νησί. Εκτός αν νομίζεις ότι θα ειρωνευόμουνα και την ίδια τη γιαγιά μου για να κάνω σαφές το θέμα μου.

Όσο για τα connection flights, δεν είναι τόσα που να προκαλούσαν ανάσχεση στην προσπάθεια για internet checkin. Ή έτσι νομίζω. Και στη χειρότερη περίπτωση τελοσπάντων,αν εξαιρούσαν τα connection flights από το σύστημα αντί να εξαιρεθούν όλες οι πτήσεις εξωτερικού.

Το επιχείρημα του Άκη δε το είχα σκεφτεί. Δηλαδή η κάθε εταιρεία πληρώνει την εκπαίδευση υπαλλήλων εδάφους στα αεροδρόμια όλου του κόσμου; Και καλά η Ολυμπιακή, μια εταιρεία σα την Qantas ας πούμε πλήρωσε για να εκπαιδεύσει προσωπικό στα εκατοντάδες αεροδρόμια εξωτερικού που μπορεί να επισκέπτεται; Αν ναι τότε πάω πάσο δε φανταζόμουνα ποτέ ότι κάθε εταιρεία παίρνει στην πλάτη της τέτοι έξοδο για κάθε προορισμό που στέλνει τα αεροπλάνα της.
 
Top