E-Ticket OA

boost00

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
22/11/2004
Μηνύματα
4
Likes
0
Βάσει νομοθεσίας, από 1/1/2008 όλες οι αεροπορικές θα πρέπει να έχουν εφαρμόσει υποχρεωτικά το eTicket (άρα και ΟΑ :rolleyes: ).

Είχα διαβάσει για την προκήρυξη του διαγωνισμού από ΟΑ και για υποβολή/ αξιολόγηση προσφορών. http://www.capital.gr/news.asp?details=199015

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει καμμία εξέλιξη στην ΟΑ επί του θέματος?


PS.
Με ενδιαφέρει να διαβάσω τη διακήρυξη του εν λόγω διαγωνισμού. Ξέρει κανείς που μπορεί να βρεθεί?
Ευχαριστώ!
 
Ήμουν έτοιμος και εγώ να ρωτήσω το ίδιο επειδή η ΙΑΤΑ υποχρεώνει όλες τις εταιρίες για έκδοση E-ticket. Υπάρχουν άραγε κάποιες εξελίξεις?
 
Από στέλεχος της ΟΑ έμαθα ότι το e-ticket θα βγει τον ερχόμενο Αύγουστο. Ίδωμεν ...
 
Η αντίστροφη μέτρηση για τη "συνταξιοδότηση" του θρυλικού Ερμή (του συστήματος κρατήσεων των ΟΑ) ξεκίνησε. Σε φύλλο της Ναυτεμπορικής της προηγούμενης εβδομάδας αναφέρθηκε πως εντός Φεβρουαρίου υπογράφεται η σύμβαση με την εταιρία που θα αναλάβει το hosting των κρατήσεων και την υπηρεσία του ηλεκτρονικού εισιτηρίου. Μάλιστα, το πέρασμα στην e-ticket εποχή προκρίθηκε από την εφημερίδα ως μία από τις τρεις προκλήσεις για την εταιρία (οι άλλες δύο είναι η αποζημίωση που διεκδικεί από το Δημόσιο για τη μεταστέγασή της στο LGAV και η ενοικίαση αεροσκαφών για την εξυπηρέτηση του θερινού προγράμματος δρομολογίων).

Να σημειώσω ότι για κάθε ηλεκτρονικό εισιτήριο που εκδίδεται στη θέση ενός χάρτινου, οι ΟΑ θα μπορούσαν να εξοικονομήσουν μέχρι και $8. Πιστεύω πως αξίζει να δούμε και τί έχουν επιλέξει κάποιες άλλες εταιρίες:

Amadeus Altéa χρησιμοποιούν αυτή τη στιγμή τουλάχιστον 150 εταιρίες παγκοσμίως, ανάμεσά τους οι BA, LH, FI, RG, FV, AF, OK, IB, JU, LO, OS, AY, MA, RO, QR, MS, GL, KC, ME, TU, QF, VV ενώ αναμένεται να ακολουθήσει και η KL, προκειμένου να εναρμονιστεί με το σύστημα της AF

Την αντίστοιχη εφαρμογή της Sabre χρησιμοποιούν οι: ΑΑ, ΑS, KM, CY, SU, TN, JL, AP. Πρόσφατα υπέγραψε και η YK (η Kıbrıs Türk Hava Yolları, η εταιρία που πετάει προς το ψευδοκράτος).

To SITA Reservations (ex Gabriel) χρησιμοποιούν διάφορες μικρές, κυρίως, εταιρίες όπως: Α3, RJ, 9U, OM, HY, IR, RB, CA
 
Σύμφωνα με τη σημερινή Ναυτεμπορική, ως επικρατέστερες εταιρίες προκρίθηκαν οι αμερικανικές EDS και SABRE, ενώ απερρίφθησαν οι Amadeus, SITA, Worldspan (ανήκει στο ίδιο holding με τη Galileo) και Mercator (θυγατρική της Emirates).
 
Ο διαγωνισμός κατά πάσα πιθανότητα πήγε στην EDS.
H OA αναφέρει ανεπίσημα σαν κριτήρια της επιλογής το κόστος, το χρονοδιάγραμμα υλοποίησης και τη συμβατότητα με τα υπάρχοντα συστήματα (HERMES II - Atraxis).
 
Ποιές εταιρίες χρησιμοποιούν το πρόγραμμα της EDS?
 
Εγώ μόνο τη Swiss ξέρω ότι το χρησιμοποιεί αν και λόγω της εξαγοράς από τη LH, πολύ σύντομα τη βλέπω σε Amadeus. Κάτι ανάλογο δρομολογείται και με την ΚL που σύντομα κάνει migration σε Amadeus.
 
εκτός απο τη Swiss (που πράγματι θα πάει Amadeus) EDS χρησιμοποιεί η SN Brussels και το DCS η Swissport στο ground handling
 
Top