Λεύκωμα "50 χρόνια ΟΑ"

airbug

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
13/04/2007
Μηνύματα
5
Likes
0
Περιοχή
Αθήνα
Ως νέο σχετικά μέλος χαιρετω τους επισκέπτες του forum!
Χθες έγινε η παρουσίαση του συλλεκτικού λευκώματος για τα 50 χρόνια της Ολυμπιακής Αερπορίας στην Στοά του Βιβλίου.
Το είδα και ήταν εξαιρετικό. Ηταν ένας μεγάλος τόμος με συλλεκτικές φωτογραφίες από το glamorous παρελθόν της ΟΑ, μέχρι σήμερα. Αεροπλάνα, πληρώματα με όλες τις στολές που έχουν φορεθεί, celebrities που ταξίδευαν όταν η ΟΑ ήταν της μόδας, πολιτικοί, προορισμοί. Το έχει επιμεληθεί το πολιτιστικό κέντρο των εργαζομένων (ΠΟΛΚΕΟΑ) και τα έσοδα απ' τις πωλήσεις θα διατεθούν για το μουσείο της πολιτικής αεροπορίας. Εκεί που θα στεγαστούν δηλαδή (αν κάποτε γίνει) όλα αυτά που θα μας θυμίζουν τα πρώτα μας ταξίδια με αεροπλάνο (ίσως και αυτά των παππούδων μας).
Εμένα πάντως μου έχουν μείνει αξέχαστα αυτά τα μπλοκάκια που είχα μαζέψει απ' τις τσέπες των καθισμάτων σ' ένα Β747 που πήγαινε Καναδά όταν ήμουν 9 χρονών. Να μή πώ για τις καρτ ποστάλ.....Πόσα χρόνια έχουμε να τις δούμέ;;
 
Μήπως είναι γνωστό εάν το λεύκωμα θα διατίθεται κανονικά και από τα βιβλιοπωλεία?

airbug":1zb14pqq said:
Ως νέο σχετικά μέλος χαιρετω τους επισκέπτες του forum!
Χθες έγινε η παρουσίαση του συλλεκτικού λευκώματος για τα 50 χρόνια της Ολυμπιακής Αερπορίας στην Στοά του Βιβλίου.
Το είδα και ήταν εξαιρετικό. Ηταν ένας μεγάλος τόμος με συλλεκτικές φωτογραφίες από το glamorous παρελθόν της ΟΑ, μέχρι σήμερα.
 
Απ' όσο γνωρίζω, όπου νά 'ναι βγαίνει προς πώληση η μεγάλη αφιερωματική έκδοση του RBF για την Ιστορία της Ολυμπιακής Αεροπορίας η οποία και θα περιλαμβάνει για πρώτη φορά ΟΛΑ τα αεροσκάφη που πέταξαν ως ΟΑ και μάλιστα έγχρωμα (ακόμα και τα hybrid)!. Όταν γυρίσουν τα παιδιά από την Αμερική πιστέυω ότι θα μας δώσουν και περισσότερες πληροφορίες. Εγώ το περιμένω πως και πως πάντως.
 
Καλά, όλα έγρωμα δεν είναι ;) ! Υπάρχουν κάποιες φωτογραφίες ασπρομαυρες απο ορισμένα παλιά αεροπλάνα. Πάντως, 'οντως είναι μια πολύ καλή συλλεκτική έκδοση.
Υπάρχουν και πολύ λιγα αεροσκάφη απο τα οποία δεν βρέθηκαν φωτογραφίες, αλλά ο αιρθμός ειναι πολύ μικρός. Δυστυχώς, εκ των υστέρων (μετά το κλείσιμο του βιβλίου), βρέθηκαν 3 απο αυτά :evil: .
Αλλά, το βιβλίο παραμένει εξαιρετικό.
 
Μετέφερα την είδηση όπως μου ειπώθηκε... ;) Δεν νομίζω όμως ότι θα χάσει την φοβερή αξία της.

Δυστυχώς, εκ των υστέρων (μετά το κλείσιμο του βιβλίου), βρέθηκαν 3 απο αυτά

Σε τέτοιες περιπτώσεις θα ήταν απαραίτητο να βγούν ως κάρτες και να προστεθούν/επισυναπτούν στην έκδοση. :idea:
(Αν και δεν θέλω να προλαμβάνω καταστάσεις, έτσι θα ήταν το ορθότερο. ;) )
 
Δεν ξέρω ακόμα πως και σε ποιά βιβλιοπωλεία θα διατεθεί το λεύκωμα. Προς το παρόν υπάρχει στο γραφείο του ΠΟΛΚΕΟΑ στο παλιό αεροδρόμιο (Δυτικό) και στοιχίζει 50ευρώ.

http://www.polkeoa.gr/polframeALBUM-50yearsOAgr.htm

Πάντως όσοι τυχεροί βρέθηκαν στην παρουσίαση κατάφεραν να το πάρουν υπογεγραμμένο από τον Π.Ιωαννίδη τον πιλότο που έκανε την πρώτη πτήση της Ολυμπιακής ο οποίος φυσικά βρισκόταν εκεί!
 
airbug":tkw5k49y said:
...και στοιχίζει 50ευρώ.

Αουτς! 50 Ευρώ για 50 χρόνια, θα το διπλοσκεφτώ πριν ευχηθώ να τα εκατοστήσει... Αν είναι πάντως τα έσοδα να πάνε όντως υπέρ του μουσείου αεροπορίας τότε χαλάλι.

Επίσης δε νομίζω να υπάρχει καταλληλότερο σημείο διάθεσης από τον Παπασωτηρίου στο αεροδρόμιο. Αφού καταφέρνει και κάνει τρελές πωλήσεις στα Herpa, τοτε είμαι σίγουρος ότι το λεύκωμα θα γίνει best seller!
 
Distixos to leukoma einai sillektiko (300 selides) kai bgike se 3000 antitipa mono...den tha diatethei apo oti katalava(epoikinonisa me "STOA TOU BIBLIOU" kai de to exoun akomi) sta vivliopoleia. Diatithetai mono apo ta grafeia to POLKEOA sto elliniko me timi 50 euro.
 
Eπειδή τυχαίνει να έχω κυκλοφορήσει βιβλίο μέσω εκδοτικού οίκου, μπορώ να σας 'εκμυστηρευτώ' ότι η τιμή αγοράς σε ένα βιβλιοπολείο πραγματικά εκτοξεύεται (προς τα πάνω, ε...). Βάλε το κόστος διακίνησης, το κέρδος του εκδότη, του βιβλιοπώλη κλπ κλπ και μπορεί να αρκετά πιο πάνω από το κόστος παραγωγής...
 
Top