Ραδιοφωνικό σπότ ΟΑ

gritsop

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
20/08/2008
Μηνύματα
5
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Καλησπέρα

Είναι το πρώτο μου ποστ στο φορουμ αν και εδώ και αρκετό καιρό διαβάζω τις πολύ ενημερωτικές απόψεις των μελών. Πριν λίγο άκουσα στο ραδιόφωνο σποτ της ΟΣΠΑ που το νόημα είναι να στηρίζουμε την ΟΑ για τον κοινωνικό της ρόλο, την σύνδεση με την ομογένεια κλπ.

Προσωπική μου άποψη είναι πως τώρα που πλησιάζει η πολυαναμενώμενη "εξυγίανση" της ΟΑ, πρέπει να στηρίζουμε όλοι μας μια από τις πιο ένδοξες αεροπορικές εταιρείες.

Αλήθεια πόσα χρόνια έχει να ακουστεί διαφημιστικό σπότ της ΟΑ ή κάποια χορηγεία της;;;

Χαιρετισμούς ,

Θανάσης
 
Εμένα με συγκίνησε πολύ το σποτ. Μου άλλαξε γνώμη για την ΟΑ και πλέον θέλω να παραμείνει για να ικανοποιεί την ομογένεια και να υπηρετεί τα ελληνικά ιδεώδη, με αεροπλάνα 15ετίας και καθημερινές οικονομικές ζημιές μερικών εκατοντάδων χιλιάδων. Ας πληρώνουν όλα τα ζώα φόρους και πρόστιμα, για να ικανοποιούνται οι ομογενείς.

Χαλάλι τους. Και ας χάνουν ένα ένα τα slots.
 
Ας πληρώνουν όλα τα ζώα φόρους και πρόστιμα, για να ικανοποιούνται οι ομογενείς.

Χαλάλι τους. Και ας χάνουν ένα ένα τα slots.

Σαν έλληνας του εξωτερικού επιτρέψετε μου ένα ερώτημα: Τι κοινωνικό έργο κάνει η Ολυμπική για εμενα σαν έλληνα τις ομογένειας ?? Και μην μου πείτε ότι με ενώνει με την πατρίδα μου: Θα αρχίσω τα γέλια (η τα κλάματα) :twisted:
 
όπως και κάτι αντίστοιχο που είχαν κολλήσει στα λεωφορεία του αεροδρομίου τα Χριστούγεννα, πέρυσι.

"Σας ευχόμαστε καλό ταξίδι με ασφάλεια."

Αναρωτήθηκα, από πότε το δεδομένο και αυτονόητο για όλους (η ασφάλεια των πτήσεων) γίνεται ιδιοκτησία (ή συγκριτικό πλεονέκτημα) της/των ΟΑ. Λες και οι άλλοι πάνε να μας ...σκοτώσουν;
 
1)Να ανεβάσει η ΟΣΠΑ στο ιντερνετ-αν έχει κότσια- τα μηνιαία προγράμματα εργασίας των συνδικαλιστών και τις θέσεις σε υπουργούς και βουλευτές που έχουν αποσπασθεί συνδικαλιστές και πληρώνονται από την ΟΑ δηλ από το Κράτος-Βεληγκέκα για να κωλοσφουγγίζουν οι παντοειδείς γλύφτες τους προστάτες τους και να κάνουν τις ρουσφετοφιλιππινέζες τους...
2)Να μας πει η ΟΣΠΑ ποιών συνδικαλιστών οι ιπτάμενες σύζυγοι "κόπηκαν" από γιατρούς και πήραν με 6 χρόνια δουλειάς ολόκληρο το εφάπαξ 25ετίας και πλήρη σύνταξη κι εκεί που φέρονται ως κομμένες από μέση (βαρεία οσφυαλγία γαρ) αυτή τη στιγμή παίζουν τέννις στο Εκάλη Κλαμπ.
3)Να μας πει η ΟΣΠΑ γιατί κράτησε τη γνωστή κατάπτυστη στάση κατά την δημιουργία των Ολυμπιακών Αερογραμμών και την ανεκδιήγητη απόφαση του τότε "υπουργού" Μεταφορών Χ. Βερελή που ξύπνησε ένα πρωί και το μόνο του πρόβλημα ήταν (δηλ ο τσαμπουκάς φτωχονταβατζή της Ομόνοιας) να δημιουργήσει τις Ολυμπιακές Αερογραμμές, να χαθούν σε υπόγειες διαδρομές 180 εκατομμύρια ευρώ προίκα σε 2 μήνες, να απολυθούν με 700 ευρώ σύνταξη τριακόσιοι 35άρηδες φροντιστές/αεροσυνοδοί,να μειώσει στο 1/3 τους μισθούς των αεροσυνοδών κλπ κλπ. Η ΟΣΠΑ δεν ήταν που τον ενθάρρυνε "σκίστους Χρήστο, κι εδώ είμαστε εμείς, πιλότοι, τεχνικοί, προσωπικό έδαφους..."?


Αντε να κλείσει επιτέλους το κολλέγιο γιατί πολύ μπιλιάρδο παίχτηκε και παίζεται σε βάρος του ανυποψίαστου εκεί μέσα κοσμάκη που λυώνει στη δουλειά και του μπατιρολαοτζίκου που τα χώνει για να επιβιώνει η ΔρακουλΟλυμπιακή για να βάζουν υποψηφιότητες για βουλευτές τα γκεσέμια, τα μπροστοκρίαρα και οι τσανακογλύφτες της κάθε εξουσίας.

Μιλάει και η ΟΣΠΑ!Ουστ...
 
gritsop":1ng5mmr3 said:
Καλησπέρα

Είναι το πρώτο μου ποστ στο φορουμ ................................ Πριν λίγο άκουσα στο ραδιόφωνο σποτ της ΟΣΠΑ που το νόημα είναι να στηρίζουμε την ΟΑ για τον κοινωνικό της ρόλο, την σύνδεση με την ομογένεια κλπ.

Αλήθεια πόσα χρόνια έχει να ακουστεί διαφημιστικό σπότ της ΟΑ ή κάποια χορηγεία της;;;

Πρώτα απ όλα καλώς όρισες.

Ο τίτλος απέχει από το κείμενο .
Στην πραγματικότητα δεν έχει καμία σχέση.
Η ΟΑ δεν έκανε σπότ.
Το σπότ είναι της ΟΣΠΑ (και δεν είναι πρώτη φορά που συνδικαλιστική οργάνωση κάνει πληρωμένες διαφημίσεις (η μήπως δυσφημίσεις......) στα ΜΜΕ.

Επέτρεψε μου να πώ ότι το να απευθύνεσαι στο συναίσθημα του κόσμου για να βρείς στήριγμα στους στόχους σου μπορεί να έχει επιτυχία σε μία χώρα με αγκυλώσεις του παρελθόντος όπως η δική μας , αλλά δεν προσφέρει στην πραγματικότητα το παραμικρό στην βελτίωση του προϊόντος (στην συγκεκριμένη περίπτωση στην ΟΑ).

Η ΟΑ (όπως και ο ΟΣΕ αλλά και άλλες δημόσιες επιχειρήσεις) δημιουργεί ΜΟΝΟ ελλείμματα.
Η διαχείριση των κονδυλίων είναι ανεξέλεγκτη και κακή (από πότε έχεις να δεις ισολογισμό ???) και το προϊόν της χάνει καθημερινά σε σχέση με τον ανταγωνισμό (εθνικό και διεθνή) .
Παρά ταύτα χορηγίες κάνει η ΟΑ (βλέπεις όμως να γίνονται θέμα???). ΠΧ. Η μεταφορά του Αγ. Φωτός από τα Ιεροσόλυμα.
Ούτε τα "καλά" που κάνει δεν μπορούν να πλασάρουν οι επί των δημόσιων σχέσεων υπάλληλοί της...... :rant:
 
Απευθύνομαι στους οργανωτές του ραδιοφωνικού σποτ, και σε αυτους που εκμεταλλέυτηκαν έστω και για μια δραχμή την Ο.Α.!!
Ο κόσμος σιχαίνεται εσάς και την ολυμπιακή σας, για αυτο, κλείστε την...
 
Δεν θα διαφωνήσω με τα παραπάνω (βολέματα και υπηρεσίες συνδ/στων προς πολιτικούς κ.α.) αφού εργάζομαι σε επιχείρηση που μέχρι το 2003 ανήκε 100% στο κράτος (Μοντ Παρνές). Αυτή τη στιγμή το κράτος βρίσκεται μέτοχος κατά 51% με 100% διοίκηση από τον ιδιώτη που όμως έιναι σαφώς χειρότερη από αυτή του δημοσίου.

-Βολέματα και ρουσφέτια είχαμε και έχουμε από πολιτικούς (επομένως το ρουσφέτι απλά άλλαξε πρόσωπο, παραμένει όμως)
-Πουλήθηκε μέγαλη περιουσία του ΕΟΤ κάτω από άγνωστες συνθήκες και με την συναίνεση και των 300 της βουλής.
-Πουλήθηκε το συγκρότημα με 350 συμβασιούχους βρισκοντας έτσι ευκαιρία η νέα εταιρεία να μην ανανεώνει συμβάσεις με σκοπό να προωθήσει τις ατομικές συμβάσεις. (Αν δεν υπήρχε το σωματείο, οι συμβασιούχοι τωρα θα πληρώνονταν με 700€)

Επομένως κάνω σύγκριση της εργασίας μου με την αντίστοιχή κατάσταση που επικρατεί στην ΟΑ. Και οι δύο εταιρείες ήταν κόσμημα της δεκαετίας του 60 και 70. Κακοδιαχείρηση και προχειρότητες όμως στην διοίκηση έφτασαν το Μοντ Παρνές αυτή τη στιγμή να έιναι έτοιμο να πέσει κυριολεκτικά. (όπως και η ΟΑ)

Στο κάτω κάτω όμως, τελικά την πληρώνουν οι εργαζόμενοι που δίνουν τον εαυτό τους πάνω στην δουλειά (πολλές φορές κάτω από δύσκολες συνθήκες) και είτε δεν ξέρουν αν θα βρούν την ΟΑ ανοιχτή για να πιάσουν βάρδια είτε τελικά αναγκάζονται να παραιτηθούν από την πίεση των ανωτέρων ώστε η εταιρεία να βολέψει τους δικούς της ανθρώπους... Οι λίγοι όμως και "εκλεκτοί" πληρώνονται πανάκριβα και έιναι μονίμως εξαφανισμένοι και παραπονούμενοι ;)
 
Top