Σχέδια για παραγγελία αεροσκαφών από τη MIG

  • Thread starter mxnk
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

mxnk

First-Class-Member
Εγγραφή
15/02/2008
Μηνύματα
987
Likes
90
Περιοχή
Αθήνα
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
SWR
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Χθες στο Πρώτο Θέμα ανέφεραν ότι η MIG σκέφτεται να πάρει τους παρακάτω τυπους αεροσκαφών:

10-12 (με option για ακόμα 6) αεροσκάφη για πτήσεις έως 4 ώρες σε Ευρώπη και Μ. Ανατολή, αλλά και για τους 4 domestic προορισμούς με μεγάλη κίνηση (Ηράκλειο, Θεσσαλονίκη, Χανιά, Ρόδος). Αυτά θα είναι Α320 και Α321 ή Β737-800 και Β737-900

4-5 Α330-300 ή Α340-400 ή Β777 για τα μακρυνά δρομολόγια

6-8 ATR-600 New Generation ή Embraer 145

Θέλει να πετάει με ένα σύνολο 25-30 αεροσκαφών.

By the way, είδα στο site της ATR το εσωτερικό του ATR-600 το οποίο είναι πολύ ωραίο, με ωραία καθίσματα και mini τηλεοράσεις! Άντε να απολαμβάνουμε περισσότερο και τις πτήσεις για Βελιγράδι που γίνονται με ATR μέχρι σήμερα!
 
Re: Ολυμπιακή και MIG

mxnk":2hg1j8uz said:
Χθες στο Πρώτο Θέμα ανέφεραν ότι η MIG σκέφτεται να πάρει τους παρακάτω τυπους αεροσκαφών:


6-8 ATR-600 New Generation ή Embraer 145

Θέλει να πετάει με ένα σύνολο 25-30 αεροσκαφών.

By the way, είδα στο site της ATR το εσωτερικό του ATR-600 το οποίο είναι πολύ ωραίο, με ωραία καθίσματα και mini τηλεοράσεις! Άντε να απολαμβάνουμε περισσότερο και τις πτήσεις για Βελιγράδι που γίνονται με ATR μέχρι σήμερα!

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση, περίμενα να ακούσω ποιές είναι οι πιθανές επιλογές.
Αλλά αν δεν κάνω λάθος ATR-600 πρίν τέλος του 2010 δεν θα είναι διαθέσιμο ... αναρωτιέμαι με τί θα πορευθεί στο ενδιάμεσο.
Εγώ νόμιζα οτι θα σκέπτονταν και τα Dash Q400 ή CRJ Nextgen.
 
Re: Ολυμπιακή και MIG

Αν παρει A330 ή Β777 πρεπει η εταιρια να εχει ETOPS approval για να κανει μακρινα δρομολογια και αυτο για να το παρει πρεπει στην εταιρια να πετανε το τυπο του αεροπλανου συγκεκριμενο χρονικο διαστημα,ενα,δυο,μεχρι τρια χρονια αναλογως τι approval θελουν να παρουν (60min,120min,180min). Υπαρχουν και αλλα πολλα requirements για ETOPS approval και χρειαζεται χρονος και οργανωση.
 
Re: Ολυμπιακή και MIG

Αγαπητά μέλη, μην ξεχνάμε ότι στις μικρές αποστάσεις, μέχρι να έρθει η γενιά -600, προσφέρεται ήδη η γενιά -500. Και αν κρίνω και από το ολοσέλιδο οπισθόφυλλο του πιο έγκυρου ελληνικού αεροπορικού περιοδικού, τότε το ενδιαφέρον της ATR είναι κάτι παραπάνω από.. απογειωμένο. Στις άλλες δύο δε κατηγορίες, τα Α340-300 και τα 737NG έχουν μάλλον μεγαλύτερη τύχη δεδομένων των ιστορικών χρήσης των ΟΑ.

δικός σας
 
Re: Ολυμπιακή και MIG

mxnk":wim8k0w9 said:
Θέλει να πετάει με ένα σύνολο 25-30 αεροσκαφών.

Γιατι τόσα λίγα ... Τώρα πετάει με 39 στο σύνολο αν δεν με απατά το μέτρημα μου.. Αυτά θα είναι μόνο για το ξεκίνημα και μετα σιγά σίγα θα αγοράζει να φανταστώ??? η μπααααα.....

Θέλω 737NG.....Θέλω 737NG.....Θέλω 737NG.....!!!
 
Re: Ολυμπιακή και MIG

Τα ATR δεν είναι λίγο μεγάλα για να πετάνε πχ Καστελλόριζο;
 
Ολυμπιακή και MIG

Ο τύπος των αεροσκαφών θα εξαρτηθεί εκτός από τη διαθεσιμότητα του και από το πόσοι τελικά χειριστές των Ολυμπιακών αερογραμμών θα προσληφθούν από τη νέα εταιρεία.
Είναι λογικό ότι αν ο αριθμός είναι ικανοποιητικός θα προτιμηθούν τα NG,καθώς και τα ATR-500,μιας και θα χρειαστούν πολύ λιγότερες μέρες και έξοδα εκπαίδευσης στους νέους τύπους,ενώ ταυτόχρονα θα διατεθούν πολύ γρηγορότερα προς πτητική εκμετάλευση,αφού η εμπειρία στα συγκεκριμένα είναι ήδη πολύ μεγάλη.Ποιός ξέρει όμως μπορεί να δούμε και την έκπληξη...
Το ΑΤR-600 πάντως θα είναι διαθέσιμο από το 2010 ενώ οι ανάγκες για "νέα" αεροσκάφη παρουσιάζονται να είναι ασφυκτικές.
Μάλλον θα προτιμηθούν ελαφρώς μεταχειρισμένα για την αρχή τουλάχιστον...
 
Re: Ολυμπιακή και MIG

mxnk":3n1l9pf4 said:
Τα ATR δεν είναι λίγο μεγάλα για να πετάνε πχ Καστελλόριζο;

Σύμφωνα με την κατασκευάστρια εταιρία τα ATR42-500 μπορούν έστω και οριακά να επιχειρήσουν σε αεροδρόμια μεγέθους Καστελόριζου και Μήλου. Βέβαια το "οριακά" μένει να αποδειχθεί και στην πράξη...
 
Re: Ολυμπιακή και MIG

Από θέμα capacity πάντως νομίζω αυτό που πετάει τώρα το DASH είναι ιδανικό για Καστελλόριζο!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Top