καινουργιες στολες για την ΟΑ

  • Thread starter GR321
  • Ημερομηνία δημιουργίας
η MIG εβγαλε διαγωνισμο σχεδιου για στολες ιπταμενων.οι σχεδιαστες πρεπει να ειναι Ελληνες και επιπλεον δινονται οδηγιες πως περιπου πρεπει να ειναι οι στολες.
το πιο πρωτοτυπο ομως ειναι οτι η MIG θα επιλεξει 3 στολες και μετα μεσο ψηφοφοριας το κοινο θα επιλεξει ποια στολη προτιμα για την εταιρια.
δεν μενει τιποτα παρα να περιμενουμε...!!!
 
Και θα υπάρχουν και δώρα από την εταιρεία.

Δωρεάν εισιτήρια για οπού θέλει ο νικητής αρκεί η επιλογή του να είναι αυτή που θα επικρατήσει.
 
Πανέξυπνη η Marfin, βρήκε τρόπο να συντηρήσει (μην πω να αυξήσει) το ενδιαφέρον του κοινού για το relaunch της εταιρείας με (σχεδόν) δωρεάν διαφήμιση...
 
το ιδιο ειχε κανει λιγα χρονια πριν η easyjet.και μαλιστα κι αυτη ζητουσε απο το κοινο να ψηφιζει αναμεσα σε 3 σχεδια.

εγω ηθελα κατι πιο καινοτομο. κατι που θα μιλησει και στα αυτια του ευρωπαικου κοινου. ηθελα ανοιχτο διαγωνισμο χωρις πολλα specifications. ο διαγωνισμος να απευθυνοταν σε σχολες design της ευρωπης. μετα θα βλεπαμε πολλες διαφορετικες ιδεες. ριζοσπαστικες και μη. και η εταιρια θα κερδιζε πολυ περισσοτερη δημοτικοητα απο αυτη που θα κερδισει σημερα παρουσιαζοντας 3 "διαφορετικα" ταγιερ που θα παιζουμε "fine the differences"για να δουμε που τελικα διαφερουν.
 
θα ξαναγράψω την αποροία μου, ελπίζοντας να μην διαγραφεί κ τώρα..:

πώς είναι δυνατόν να απευθύνονται μόνο σε Έλληνες σχεδιαστές, όταν αυτό απαγορεύται?
 
Γιατί να απαγορεύεται? Ιδιωτική εταιρία είναι και δεν είναι υποχρεωμένη να ακολουθήσει νομοθεσία περί κρατικών προμηθειών κτλ. Κάλλιστα θα μπορούσε ούτε διαγωνισμό να μην κάνει και να τα αναθέσει σε όποιον ήθελε.
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν μπορεί και ιδιωτική εταιρεία να αποκλείσει εκ των προτέρων εργαζόμενο/προμηθευτή κλπ κοινοτικής εθνικότητας μόνο και μόνο για λόγο αυτό. Αλλά μπορεί βέβαια να τον αποκλείσει σιωπηρά.
Από την άλλη ίσως να ήταν πιο σωστό η αλλαγή της στολής να ήταν μέρος ενός γενικότερου σχεδίου rebranding της εταιρείας, ώστε ολόκληρη η αισθητική της εικόνα (livery, καμπίνες αεροπλάνων, έντυπα, στολές κλπ) να αποκτήσει ομοιογένεια. Αλλά σε σχέση με το παρελθόν (για να μην πω το παρόν) της εταιρείας, ακόμη και αυτός ο διαγωνισμός είναι τεράστια αλλαγή!
 
μην έχετε καμια αμφιβολία ότι απαγορεύεται από την ΕΕ...σωστά, μπορεί να γίνει σιωπηρά αλλά κ πάλι αυτά περί ελληνικής ιθαγένειας, δεν είναι κ πολύ προχωρημένα, λίγο εσωτερικής κατανάλωσης μου ακούγονται..Κατά την γνώμη μου τον δρόμο στις στολές τον είχε δείξει ο Ωνάσσης όταν οι ΟΑ μεσουρανούσαν..!
 
Πρώτα απο όλα να πω ότι είναι έξυπνες κινήσεις αυτές που γίνονται εκ μέρους της MIG. Δωρεάν διαφήμιση για την καινούργια εταιρεία! :great:

Επίσης θα συμφωνήσω με τον/την flesland ότι αναφέρει σχετικά με την απαγόρευση. Είναι σωστά αυτά που λέει. Αλίμονο σε εμάς που εργαζόμαστε στο εξωτερικό αν ίσχυε κάτι τέτοιο. Βέβαια τι γίνεται απο πίσω δεν το ξέρουμε και όλα αυτά περι ελληνικής ιθαγένειας είναι καθαρά για εσωτερική κατανάλωση. Ξέρουν πολύ καλά τι κάνουν.
 
Top