Διαγωνισμός για το νέο λογότυπο

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για τις Ολυμπιακές Αερογραμμές (και Ολυμπιακή Αεροπορία, Αεροπλοΐα, Μακεδονικές Αερογραμμές)
Άβαταρ μέλους
aas59
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIR
x 1

Re: Νέο λογότυπο ΟΑ

Δημοσίευσηαπό aas59 » 06 Ιούλ 2009, 14:35

Το δεύτερο (και νομίζω το καλύτερο.....) επελέχθει για νέο έμβλημα στην νέα Ο.Α.
Τελευταία επεξεργασία από aas59 σε 06 Ιούλ 2009, 15:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
0 x
Σεβασμός στον συνομιλητή μας σημαίνει ουσιαστικές αντιπαραθέσεις ιδεών.

Άβαταρ μέλους
NFEEFE
V.I.P.-Class
V.I.P.-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT
x 92

Δημοσίευσηαπό NFEEFE » 06 Ιούλ 2009, 14:41

Ευτυχως που διαλεξαν το πιο κοντινο στο παλιο...

Βεβαια εφοσων ηταν να βγει το 99% ιδιο με το προηγουμενο(το 3D δεν ειναι και μεγαααλη διαφορα!),τι τον εκαναν τον διαγωνισμο?? :lol:
0 x

Άβαταρ μέλους
aas59
First-Class
First-Class
x 1

Δημοσίευσηαπό aas59 » 06 Ιούλ 2009, 14:54

Νομίζω ότι είναι μία βελτίωση του υπάρχοντος.
Εξάλλου η ΜΙG δεν πλήρωσε τόσα χρήματα γιατί "ζήλεψε" τον υπερσύγχρονο στόλο της ΟΑ αλλά για να αγοράσει την λέξη "OLYMPIC" και το σήμα με τους κύκλους.
Αν ήταν να δημιουργήσει μία νέα εταιρεία από λευκό χαρτί πιθανότατα το σήμα να ήταν "μεταμοντέρνο" , αλλά όταν έχεις στα χέρια σου μία εταιρία με ιστορία τόσων ετών , το λιγότερο που έχεις να κάνεις είναι να διατηρήσεις τα βασικά αναγνωρίσιμα στοιχεία της.
0 x

Άβαταρ μέλους
red_fly9
Business-Class
Business-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): AEG
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): ΑΤΗE

Δημοσίευσηαπό red_fly9 » 06 Ιούλ 2009, 14:59

Σκέτη Απογοήτευση!!!!!!!
Συμφωνω κι εγω απολυτα! Τι τον ηθελα τον διαγωινσμο αφου δεν ηθελαν να αλλαξουν λογοτυπο!
Ωραια κανεις το 3D στο photoshop (αμφιβαλλω πολυ αν θα μπορεσουν να το βαψουν ετσι στα αεροπλανα...
Αντε μπας και μας παρουμε τουλαχιστον και κανενα free εισητηριο! Aναμονη μεχρι την Τεταρη...
0 x

Άβαταρ μέλους
plekkas
Business-Class
Business-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό plekkas » 06 Ιούλ 2009, 15:01

Πολύ κακό για το τίποτα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο διαγωνισμός έγινε για τα μάτια του κόσμου και γενικά με την φιλοσοφία «Ντόρος να γίνει». Επίσης πιστεύω Από την αρχή το λογότυπο είχε γίνει σε συνεργασία με την εταιρεία Mass Athens που έχει ήδη τις διαφημίστηκες καμπανιές του ομίλου γενικά και για τις εταιρείες του ομίλου ΔΕΛΤΑ, VIVARTIA, ΚΟΡΑΣΙΔΗΣ, MARFIN EGNATIA BANK, ΥΓΕΙΑ κτλ.

Μου κάνει εντύπωση ότι κατά την διάρκεια του διαγωνισμού τα ονόματα τον «σχεδιαστών» που κέρδισαν είχαν από κάτω τις ιδιότητες τους Art Director Mass Athens και Illustrator Mass Athens… ενώ τώρα το «Mass Athens» έχει εξαφανιστεί.

Τσάμπα στείλαμε όσοι στείλαμε προτάσεις… το αποτέλεσμα είχε κριθεί από πολύ πριν την «προκήρυξη» του διαγωνισμού.
0 x

Άβαταρ μέλους
aas59
First-Class
First-Class
x 1

Δημοσίευσηαπό aas59 » 06 Ιούλ 2009, 15:15

AN βγει και site "OALivery" για ψηφοφορία................. μπορεί και να δούμε 3D Stripe με αυτούς τους χρωματισμούς στα Α320?? 8) 8)
0 x

Άβαταρ μέλους
alexander
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): SWR
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό alexander » 06 Ιούλ 2009, 17:36

σχετικά με τον τρίτο διαγωνισμό, στο MIGazino αναφέρει κάτι για μουσικό διαγωνισμό
0 x
Survival of the fittest
Embracing the Law of Free Enterprise...

Άβαταρ μέλους
micha
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLT
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGBL

Δημοσίευσηαπό micha » 06 Ιούλ 2009, 18:24

τι , θα μας βαλει να συνθεσουμε και υμνο τωρα και θα γινει παλι διαγωνισμος???? :lol:
0 x

Άβαταρ μέλους
mxnk
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): SWR
x 27

Δημοσίευσηαπό mxnk » 06 Ιούλ 2009, 21:33

mxnk έγραψε:...δε θέλω να είμαι καχύποπτος αλλά έχω την εντύπωση ότι το κλασσικό παραδοσιακό No:2 θα επιλέξουν στο τέλος αφού οι δημιουργοί του είναι στελέχη της διαφημιστικής εταιρείας που χρησιμοποιεί ο Όμιλος Marfin!

:wall:

plekkas έγραψε:...Μου κάνει εντύπωση ότι κατά την διάρκεια του διαγωνισμού τα ονόματα τον «σχεδιαστών» που κέρδισαν είχαν από κάτω τις ιδιότητες τους Art Director Mass Athens και Illustrator Mass Athens… ενώ τώρα το «Mass Athens» έχει εξαφανιστεί.

Πολύ σωστή παρατήρηση! :thx:
0 x

https://my.flightradar24.com/mxnk
http://www.air-born.gr

Άβαταρ μέλους
aakunz
Concorde-Class
Concorde-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): GRL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGKC
x 704

Δημοσίευσηαπό aakunz » 06 Ιούλ 2009, 22:01

Κάποιος φίλος, μου είχε πει στις αρχές του Μάρτη "Να δεις που κάποια μέρα, ακόμα κι εσύ, θα συμπαθήσεις την Αιγαίου". Έχω την εντύπωση πως με τους διαγωνισμούς-παρωδίες της ανερχόμενης ΟΑ, συνειδητοποιώ ότι είχε δίκιο...
0 x

Άβαταρ μέλους
flesland
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDK
x 312

Δημοσίευσηαπό flesland » 06 Ιούλ 2009, 22:18

Υποτιμούν την νοημοσύνη μας αυτοί οι τύποι...μου μοιάζει πιο πολύ για δουλειά ερασιτεχνών που θέλαν να τελειώσουν την δουλειά με πασάλιμα βλαχομάρκετινγκ, δήθεν διαγωνισμούς, μηδέν αισθητική έτσι για να πούμε ότι κάτι κάναμε...

ελπίζω να μην ακούσουμε και σλόγκαν του στυλ κ γούστου "θέλουμε η επιχείρηση σας να πάει καλά".

Η μικρή Athens καλύτερα τα κατάφερε...
0 x

Άβαταρ μέλους
manos_p
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό manos_p » 06 Ιούλ 2009, 22:42

Τι να πω. Οσο απογοητεύτικά με τα τρία υποψίφια λογότυπα άλλο τόσο με την επιλογή αυτή. Δεν μπορώ να πω αξιόλογη η προσπάθεια των ανθρώπων αλλά ήθελα κάτι πιο μοντέρνο , διαχρονικό με στοιχεία από το παρελθόν.
Πάντως σαν μια νέα ιδέα από το παλιό λογότυπο μπορώ να πω αρκετά καλή. :great:
0 x

menelaos
First-Class
First-Class
x 113

Δημοσίευσηαπό menelaos » 06 Ιούλ 2009, 22:55

Πωπω, απαίσιο μου φαίνεται αυτό το logo, αηδία. Δηλαδή πραγματικά αυτό το 3D μου φαίνεται ΤΟΣΟ ΚΙΤΣ. :?
0 x

Άβαταρ μέλους
manos_p
First-Class
First-Class

Δημοσίευσηαπό manos_p » 06 Ιούλ 2009, 22:58

Μα το 3d αμφιβάλλω αν φαίνεται πάνω στο αεροπλάνο...
0 x

Krinagoras
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAT

Δημοσίευσηαπό Krinagoras » 07 Ιούλ 2009, 00:51

Καλησπέρα!
Εγώ πάντως χαίρομαι που τελικά επελέγη το δεύτερο για ένα και μόνο λόγο..θυμίζει οπωσδήποτε την Ολυμπιακή που όλοι γνωρίζουμε. Εάν το πράγμα άλλαζε τόσο πολύ, θα μιλάγαμε για μία διαφορετική εταιρεία. Και είναι αλήθεια ότι προφανώς αυτό το αναγνωρίσιμο σήμα αγόρασε η MIG και δεν θα ήταν σοφό να του αλλάξει τα φώτα. Βέβαια, είδα πολύ ωραίες προτάσεις από τα links που έχετε δημοσιεύσει και είναι κρίμα, γιατί κι εγώ είδα πολύ καλύτερα πράγματα από τις άλλες δύο επιλογές που είχαμε για να ψηφίσουμε...
Πάντως, είναι αρκετά ισχυρό το σενάριο που λέει ότι ο διαγωνισμός έγινε...για να γίνει. Νομίζω ότι μοιάζει το όλο εγχείρημα με προχειροδουλειά. Αν δείτε στο oalogo.gr τα κειμενάκια "Η ιδέα" και "όροι διαγωνισμού", είναι μάλλον copy-paste από τα όσα είχαν γράψει αντιστοίχως στο oafashion.gr. Λογικό θα μου πείτε, αλλά τι δουλειά έχει το κείμενο στο διαγωνισμό για το λογότυπο να αναφέρεται σε επιλογή "στολής"...λεπτομέρεια που δεν σκέφτηκαν να αλλάξουν αντιγράφοντας το κείμενο... Αφήστε που γράφει για λήξη του διαγωνισμού στις 28 Ιουνίου και μέχρι σήμερα που ανακοινώθηκε το αποτέλεσμα, μπορούσε κανείς να ψηφίσει. Ας μη σχολιάσω και τα χαζά παιχνιδάκια για να κερδίσουμε μια δεύτερη συμμετοχή για τα εισιτήρια...
Πάντως το αποτέλεσμα του λογοτύπου είναι σε πλήρη αρμονία με την επιλεγείσα στολή...για πρώτη φορά βλέπουμε το πράσινο χρώμα στους κύκλους της Ολυμπιακής...το ίδιο πράσινο που είδαμε πριν λίγο καιρό και στις νέες στολές της εταιρείας...
0 x

Επιστροφή σε “Olympic Airways & Airlines”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες