Διαγωνισμός για το νέο λογότυπο

Εδώ όλες οι πληροφορίες, ερωτήσεις & φήμες για τις Ολυμπιακές Αερογραμμές (και Ολυμπιακή Αεροπορία, Αεροπλοΐα, Μακεδονικές Αερογραμμές)
toy2day
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGAV

Re: Νέο λογότυπο ΟΑ

Δημοσίευσηαπό toy2day » 07 Ιούλ 2009, 01:29

Εμένα μου φαινεται μια χαρά. Τηρείται και η παράδοση έτσι, μένει και ένα ιστορικό και άμεσα αναγνωρίσιμο λογότυπο, και ούτς γάτα ούτε ζημιά. Τα άλλα που είδαμε προηγουμενως, ήταν από μέτρια έως απαράδεκτα. Καλοτάξιδη η νέα ΟΑ!!!
0 x

Skyteam
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): ΚLM

Δημοσίευσηαπό Skyteam » 07 Ιούλ 2009, 02:04

Συμφωνώ με τον toy2day, είναι πολύ ωραίο το λογότυπο και διατηρείται έτσι και η παράδοση. Το μόνο που δεν μου αρέσει είναι το Air. Προσωπικά θα προτιμούσα Olympic Airlines διότι εταιρείες που καταλήγουν με Air είναι κάποιες απαράδεκτες όπως Ryanair ή Mahan Air. Αλλά υποθέτω πως υπάρχει και η Finnair που είναι άριστη.
0 x

michalisx
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 10

Δημοσίευσηαπό michalisx » 07 Ιούλ 2009, 03:34

παλιακο, κακογουστο, προχειρο...
αρκετα ασχοληθηκαμε με το ζητημα!
0 x

Kastorianos
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
x 4

Δημοσίευσηαπό Kastorianos » 07 Ιούλ 2009, 09:29

Το καλύτερο από τα τρία. Σεβασμός στο κύρος και στην ιστορία της Ολυμπιακής.
0 x

Άβαταρ μέλους
bari
Συντονιστής
Συντονιστής
x 15
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό bari » 07 Ιούλ 2009, 09:58

η αληθεια ειναι οτι αν κατσει καποιος και σκεφτει τα δεδομενα, εκανε "μπαμ" το ποιο λογοτυπο θα επιλεγει απο την εταιρια (και μαλλον οχι απο τους συμμετεχοντες στο διαγωνισμο).
δεν υπηρχε περιπτωση να διαλεγαν καποιο αλλο απλα και μονο γιατι ολος ο ντορος με την Ολυμπιακη εχει γινει για τη διατηρηση αυτου του λογοτυπου και φυσικα του ονοματος που ειναι αναγνωρισιμα. μια πολυ μικρη διαφοροποιηση στα χρωματα των κυκλων και το περιβοητο 3D (που δε βγαζει και ματι σαν αλλαγη και που χρησιμοποιειται γενικα το τελευταιο διαστημα πολυ σε διαφημισεις κλπ) δε θεωρειται οτι αλλαζει τα κλασσικα αναγνωρισιμα στοιχεια.
το γεγονος οτι εγιναν απο εταιρια που συνεργαζεται ηδη η Μαρφιν δεν αφηνε και πολλα περιθωρια σε αλλες προτασεις. οσο για...τις "αλλες προτασεις" διαλεξαν να δωσουν στη δημοσιοτητα για το "διαγωνισμο" 2 απαραδεκτες ιδεες, αυτη με τη γραμματοσειτα της ΒΑ που εγινε σκανδαλο, και την αλλη την εντελως ασχετη που ειναι λες και τη ζωγραφισαν μαθητες σε καποιο λυκειο, για τα ματια του κοσμου.
το μονο που εχει απομεινει πλεον ειναι το livery στο οποιο πρεπει να ειναι οπωσδηποτε συγχρονο και ομορφο, τα χρωματα του λεου λογοτυπου μπορουν να μας φερουν ενωπιον μιας απιστευτης κιτσαριας και μακαρι να το αποφυγουνε.
(θα κλεισω με μια παρενθεση-οι κινησεις της Μαρφιν μεχρι στιμης μου θυμιζουν την αναληψη των Superfast απο τον ιδιο ομιλο. αγορασαν μια τεραστια εταιρια με πανυσχυρο logo και φημη, την απογυμνωσαν απο τα χαρακτηριστικα της γνωρισματα και αυτη τη στιγμη την εχουν μαζεμενη μεν-ουραγο δε στο χωρο που δραστηριοποιειται)
0 x

Orfeas
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): OAL
x 14

Δημοσίευσηαπό Orfeas » 07 Ιούλ 2009, 10:27

aakunz έγραψε:Κάποιος φίλος, μου είχε πει στις αρχές του Μάρτη "Να δεις που κάποια μέρα, ακόμα κι εσύ, θα συμπαθήσεις την Αιγαίου". Έχω την εντύπωση πως με τους διαγωνισμούς-παρωδίες της ανερχόμενης ΟΑ, συνειδητοποιώ ότι είχε δίκιο...

Δυστυχώς θα συμφωνήσω απόλυτα. Μέχρι πριν από 2-3 μήνες δεν ήθελα ούτε να ακούσω για άλλη εταιρεία. Μου φαίνεται οτί η MIG κάνει ασυνέρτητες κινήσεις. Βέβαια δεν είμαι ειδικός στην διαχείρηση επιχειρήσεων (μάλλον εντελώς άσχετος) αλλά εγώ βλέπω οτί η MIG πάει και αλλάζει τα μοναδικά πράγματα που θα έπρεπε να αφήσει όπως είναι στην εταιρεία, δηλαδή το όνομα, το σήμα, την εικόνα τελοσπάντων της εταιρείας. Πάλι καλά που διαλέχθηκε το σήμα που ήταν πιο κοντά στο παλιό, γιατί αν έβαζαν τις άλλες αηδίες...ζήτω που καήκαμε.
0 x

Άβαταρ μέλους
micha
Economy-Class
Economy-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): DLT
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGBL

Δημοσίευσηαπό micha » 07 Ιούλ 2009, 10:34

Ενταξει??? τελειωσε και επισημα η διαδικασια?? ρε παιδια βαλτε σας παρακαλω διπλα διπλα το παλιο με το νεο να δουμε ΠΟΣΟ νεο ειναι!! :wall: αυτες οι ιδεες σας(MIG) , θα ηθελα να ηξερα ποιος τις σκεφτεται...
0 x

Άβαταρ μέλους
aas59
First-Class
First-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): UAE
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): LGIR
x 1

Δημοσίευσηαπό aas59 » 07 Ιούλ 2009, 12:32

Ειλικρινά απορώ με τις αντιδράσεις ορισμένων !!!

Μου φαίνεται ότι λίγοι έχουν συνειδητοποιήσει ότι η M.I.G πλήρωσε αυτά τα χρήματα που πλήρωσε για να διατηρήσει το σήμα και το όνομα.
Αυτό ακριβώς έκανε λοιπόν με το σήμα που επιλέχθηκε.
Είναι ότι πιο ΚΟΝΤΑ στο υπάρχον σήμα .
Το ίδιο συμβαίνει και με το όνομα.
Διατηρήθηκε το OLYMPIC σχεδόν απαράλλακτο και το Airways έγινε ΑΙR αφού τυπικά (και προς αποφυγή των παλαιών χρεών) πρόκειται για μια ΝΕΑ εταιρεία.
Η σημερινή εταιρεία θα μπει σε εκκαθάριση και τα σημερινά σήματα (που είναι trade Marks της υπάρχουσας) θα εξαφανιστούν.

Για σενάριο εργασίας σκεφτείτε αν δεν κατάφερναν να πωληθεί η ΟΑ και αναγκαζόταν να κλείσει , τι θα εμπόδιζε την M.I.G (η κάποια άλλη εταιρεία) να έφτιαχνε μία καινούρια εταιρεία και να την ονόμαζε OLYMPIAN AirWays , η OLYMPIA Air , η OLYMPOS Aviation η , η , η........

Με τον τρόπο αυτό και θα εξοικονομούσε μερικές δεκάδες εκατομμύρια € , και δεν θα αντιμετώπιζε τα πανύσχυρα συνδικάτα της υπάρχουσας ΟΑ.

Θεωρώ λοιπόν τους διαγωνισμούς για τις στολές και το logo ένα πανέξυπνο τρόπο να διατηρείται στην επικαιρότητα το όνομά της και συγχρόνως να δίνει την αίσθηση (κυρίως στους ξένους που ίσως προσπαθούν να βρουν κάτι μεμπτό -Ονόματα δεν λέω.........φρρρρρ- στην διαδικασία για να προσφύγουν στην Ε.Ε) ενός νέου ξεκινήματος διατηρώντας όμως κατά το δυνατόν την ιστορικότητα της ΟΑ από εποχής Ωνάση μέχρι σήμερα.
0 x
Σεβασμός στον συνομιλητή μας σημαίνει ουσιαστικές αντιπαραθέσεις ιδεών.

menelaos
First-Class
First-Class
x 113

Δημοσίευσηαπό menelaos » 07 Ιούλ 2009, 13:18

Μα δε νομίζω ότι αν άλλαζαν τη γραμματοσειρά ή έκαναν μονόχρωμους τους κύκλους θα χανόταν η αναγνωρισιμότητα. Ούτε αν διάλεγαν πχ την τρίτη πρόταση. Περί ορέξεως προφανώς κολοκυθόπιτα :mrgreen: αλλά αυτό με το θέμα "διατήρησης των σημάτων" δε νομίζω ότι σχετίζεται με το θέμα μας, αφού ούτως ή άλλως οι 6 κύκλοι είναι χαρακτηριστικότατοι, δε θα μπερδευόταν κανένας αν άλλαζαν τα χρώματα ή γίνονταν μονόχρωμοι ;)
0 x

Άβαταρ μέλους
aas59
First-Class
First-Class
x 1

Δημοσίευσηαπό aas59 » 07 Ιούλ 2009, 14:25

To σημερινό Εικόνα

Το αυριανόΕικόνα

Το
menelaos έγραψε:ούτως ή άλλως οι 6 κύκλοι είναι χαρακτηριστικότατοι, δε θα μπερδευόταν κανένας αν άλλαζαν τα χρώματα ή γίνονταν μονόχρωμοι
=
Εικόνα

Νομίζω ότι δεν θα μπερδευτεί κανείς με το τελευταίο (6 κύκλοι , ασπρόμαυρο και το γράφει στην ούγια.....) :mrgreen: :mrgreen:
0 x

menelaos
First-Class
First-Class
x 113

Δημοσίευσηαπό menelaos » 07 Ιούλ 2009, 14:36

Χαχαχαχααχχααχ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Μέτρησε :mrgreen: Παρ'όλα αυτά i think you get my point. Δε νομίζω ότι τα άλλα δύο λογότυπα δεν φώναζαν από έτη φωτός μακριά "ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ" :)
0 x

Άβαταρ μέλους
flesland
Concorde-Class
Concorde-Class
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EDDK
x 312

Δημοσίευσηαπό flesland » 07 Ιούλ 2009, 20:49

aas59 έγραψε:Θεωρώ λοιπόν τους διαγωνισμούς για τις στολές και το logo ένα πανέξυπνο τρόπο να διατηρείται στην επικαιρότητα το όνομά της και συγχρόνως να δίνει την αίσθηση (κυρίως στους ξένους που ίσως προσπαθούν να βρουν κάτι μεμπτό -Ονόματα δεν λέω.........φρρρρρ- στην διαδικασία για να προσφύγουν στην Ε.Ε) ενός νέου ξεκινήματος διατηρώντας όμως κατά το δυνατόν την ιστορικότητα της ΟΑ από εποχής Ωνάση μέχρι σήμερα.

Δεν καταλαβαίνω γιατί το να κάνεις διαγωνισμούς χωρίς καμία ουσία είναι πανέξυπνος τρόπος να μένεις στην επικαιρότητα. Αν θέλουν να μείνουν στην επικαιρότητα μπορούν να πληρώσουν διαφημίσεις, όπως κάνουν τόσες εταιρείες κ ανταγωνιστές της. Το να ανοίγουν ιστοσελίδα να βγάζουν δελτία τύπου κτλ για να βγεί ένα logo που 9 στους 10 δεν θα προσέξει ότι άλλαξε, είναι μάλλον θέατρο σκιών.

Από το αποτέλεσμα τις κίνησης, μάλλον αδιάφορα έως αρνητικά πέρασε επικοινωνιακά στο κοινό. Κ κανείς δεν νομίζω ότι ζήτησε να αλλάξει το όνομα ή το σήμα, ιδιαίτερα για το πρώτο δεν νομίζω οτί υπήρχε ζήτημα (σωστά, για αυτό πλήρωσαν).
0 x

EGCC
Tourist
Tourist
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): KLM
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code): EGCC

Δημοσίευσηαπό EGCC » 07 Ιούλ 2009, 21:24

Εικόνα

Χάζευα και είπα να πετάξω το νέο σήμα πάνω σε ένα Τ7 της ΟΑ απο http://www.cardatabase.net.
Εικόνα

Δεν μπορω να φανταστώ που μπορεί να μπει το πράσινο των στολών στο υπαρχον livery.
Γνώμη μου είτε πάμε σε νέο livery from scratch είτε το πρασινάκι τω στολών είναι τελείως άσχετο για κάποιον αδιανόητο (;) λόγο.
0 x

Άβαταρ μέλους
aas59
First-Class
First-Class
x 1

Δημοσίευσηαπό aas59 » 08 Ιούλ 2009, 07:18

flesland έγραψε:Δεν καταλαβαίνω γιατί το να κάνεις διαγωνισμούς χωρίς καμία ουσία είναι πανέξυπνος τρόπος να μένεις στην επικαιρότητα. Αν θέλουν να μείνουν στην επικαιρότητα μπορούν να πληρώσουν διαφημίσεις, όπως κάνουν τόσες εταιρείες κ ανταγωνιστές της.

Πρώτα απ όλα γιατί είναι φθηνότερο.
Δεν υπήρξε κανάλι , εφημερίδα , Blog κλπ που να μην ασχολήθηκε με τους διαγωνισμούς και τα αποτελέσματά τους.
Αυτό σημαίνει δωρεάν διαφήμιση..............
0 x

773ER
Low-Cost-Class
Low-Cost-Class
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code): SIA

Δημοσίευσηαπό 773ER » 08 Ιούλ 2009, 10:55

EGCC έγραψε:Εικόνα

Να αυτά κάνεις και "φουντώνω". :great: :great:
Ποιος νοιάζεται πως δείχνει το νέο λογότυπο αν είναι να πάρεις Τ7??? Ας ήταν και Ροζ Πουά ........... :lol: :lol:
0 x
Come fly with me,
come fly away

Επιστροφή σε “Olympic Airways & Airlines”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες