Διαγωνισμός για το νέο λογότυπο

payneful_tales

First-Class-Member
Εγγραφή
16/05/2008
Μηνύματα
757
Likes
27
Αγαπητά μέλη, κρίνω προσωπικά ότι τις κλασικές αναγνωρίσιμες αξίες δεν τις αλλάζεις ποτέ. Τις προσαρμόζεις ίσως οριακά στις συνθήκες αλλά οριακά ανεπαίσθητα. Αυτός είναι νόμος και στο αεροπορικό μάρκετινγκ. Και όποιος τον καταστρατηγεί απλά χάνει. Ας γίνει αλλού η παιδική χαρά του νέου ιδιοκτήτη.

δικός σας
 
Re: Λογότυπο ΟΑ

Δε νομίζω ότι έκανε κανείς μας λόγο για ριζικές αλλαγές..Μια προσαρμογή στα δεδομένα του σύγχρονου μάρκετινγκ και επιτέλους μια ομογενοποίηση του στόλου,αφού τώρα δεν χρειάζεται να δεις το νηολόγιο του σκάφους,το καταλαβαίνεις από την ουρά πριν καν προσγειωθεί..
 
Re: Λογότυπο ΟΑ

Δεν θα ήταν άσχημο οι κύκλοι να είναι μονόχρομοι..όπως τα ταμπελάκια που βάζουμε στις βαλίτσες. Είναι άσπροι..
Και άλλη μία ιδέα...πως θα σας φαινόντουσαν ασημί οι κύκλοι?
 
Re: Λογότυπο ΟΑ

δεν πρεπει να αλλαξει logo η ολυμπιακη. και για λογους marketing αλλα κυριως επειδη αν αλλαξει logo η ολυμπιακη θα πρεπει να αλλαξει και η athens... :twisted: :twisted:
 
Re: Λογότυπο ΟΑ

Μα είναι δυνατόν να αλλάξει λογότυπο ή/και όνομα η ΟΑ?
Αφού όλος ο αγώνας γίνεται για να διασωθούν αυτά που αποτελούν από τα λιγοστά πλέον πολύτιμα περιουσιακά της στοιχεία. Το πιο εύκολο θα ήταν να πτωχεύσει και να χαθούν τα παραπάνω...
 
Re: Λογότυπο ΟΑ

Δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να αλλάξει λογότυπο ή να κάνει δραστικές αλλάγές, μάλλον ένα φρεσκάρισμα στην εταιρική εικόνα θα γίνει (πχ ένα πιο έντονο μπλε στο φόντο, ανανεωμένο και ενιαίο livery στα αεροσκάφη) για να σηματοδοτήσει την "επανεκκίνηση" της εταιρείας.
Και προφανώς δεν το σκέφτονται για μονόχρωμους κύκλους (που δεν θα μου άρεσαν και καθόλου) αφού για τις στολές προβλέπουν διακόσμηση στα διάφορα χρώματα των κύκλων. Εξάλλου, τα χρώματα των κύκλων της Ολυμπιακής είναι εξαιρετικά βολικά για διάφορες εφαρμογές σε στολές, εσωτερικό αεροσκαφών κλπ, επομένως δεν βλέπω λόγο να πάει σε διχρωμία.
 
Re: Λογότυπο ΟΑ

Καλησπέρα! Είμαι καινούργιος στο φόρουμ και χαίρομαι πολύ που βρήκα μια κοινότητα με τέτοια ενδιαφέροντα.
Σκέφτομαι ότι με την ιδιωτικοποίηση η Ολυμπιακή θα ανανεώσει σίγουρα το ίματζ της, αλλά θα ήταν κρίμα να αλλάξει τη σύνθεση των κύκλων.
Προσωπικά θεωρώ το χρωματισμό των Β717 και Dash8 πολύ μοντέρνο και κατάλληλο για υιοθέτηση σε όλο το στόλο - σκούρο μπλε στην κοιλιά, λευκό το υπόλοιπο και πολυχρωμία μόνο στους κύκλους. Αν και ακόμα καλύτερο θα ήταν να επαναφέρουν τον παλιό χρωματισμό την Ολυμπιακής, ρίγα σκούρη μπλε σχεδόν σαν σκούρο πετρόλ, αυτόν που είχαν τα πρώτα Β707...
 
Re: Λογότυπο ΟΑ

Αγαπητά μέλη, η Olympic Air τονίζει:
Θα ήταν σκόπιμο όμως οι προτάσεις να λάβουν υπόψη το παλαιό λογότυπο της εταιρείας, ώστε η νέα πρόταση να εκφράζει τόσο την εξέλιξη όσο και την παράδοση των ελληνικών αεροπορικών εταιρειών.

Αυτό προσωπικά το βλέπω ώς σοβαρή αντιμετώπιση στο όλο εγχείρημα και όχι τόσο εύκολο. Είδωμεν. Προσωπικά, μετά απ' όσα διάβασα, αξιολογώ την συμμετοχή μου σε άτυπη "συμμαχία" εκλεκτών φίλων -και εξάιρετων επαγγελματιών με ταλέντο- που με προσέγγισαν για κατάθεση πρότασης. Όλα είναι ένα παιχνίδι. Ας παίξουμε λοιπόν. ;)

δικός σας
 
Re: Λογότυπο ΟΑ

ειχα κανει παλια ενα σχεδιο ενως αεροπλανου της ο.α με ενα φουτουριστικο σχεδιασμο (εδωσα το εφε της κινησης στους κυκλους και εβαψα το αεροπλανο σε θαλασσι βαθυ με την γνωστη ριγα να διαπερναει το αεροπλανο μπορω να πω πως εγινε πραγματικα ενα πολυ ωραιο αεροπλανο ευχαριστο στο ματια

(αμα το στειλω θα το λαβουν υποψιν? :D )
 
Top