Ολυμπιακή Αεροπορία το τελος!

  • Thread starter EGPWS
  • Ημερομηνία δημιουργίας

EGPWS

Νέο μέλος (Tourist)
Εγγραφή
06/02/2009
Μηνύματα
13
Likes
0
Αγαπημένη αεροπορική εταιρεία (ICAO Code)
XXX
Πλησιέστερο αεροδρόμιο (ICAO Code)
LGAV
Σύμφωνα με εντολή του κ. Χαλκίτη, όλοι οι υπάλληλοι τεχνικοί που εργάζονταν στην ΓΔΤΥ(τεχνική βάση) της πΟΑ, από 29 Σεπτεμβρίου θα παραμένουν εκτός χώρου εργασίας αναμένοντας την εφαρμογή του ν.3717
 
Kαι ο Κανδυλακης? Ε,ρε γυρισματα που εχει ο καιρος... Εβαψε με σπρεϋ κανενα Q400 η ακομα???
 
EGPWS":10b9zd0s said:
Σύμφωνα με εντολή του κ. Χαλκίτη, όλοι οι υπάλληλοι τεχνικοί που εργάζονταν στην ΓΔΤΥ(τεχνική βάση) της πΟΑ, από 29 Σεπτεμβρίου θα παραμένουν εκτός χώρου εργασίας αναμένοντας την εφαρμογή του ν.3717

Αυτό είναι σωστό,αλλά έχω μια απορία.
Στο site της νΟΑ δεν υπάρχουν οι προορισμοί Τέλ Αβίβ,Κάιρο,Αλεξάνδρεια και Βυρηττός.

Τελικά ποιοί θα κάνουν τα επιδοτούμενα και ίσως και τα διακρατικά?
Olympic Air ή Οlympic Airlines με κάποιο από το υπάρχον προσωπικό?
Προβλέπω πάντως όπως δείχνουν τα πράγματα να κάνουν το δικό τους πάρτυ μέχρι τα Χριστούγεννα,
τα 737 και Dash8 με τα χρώματα της πΟΑ.
Είδωμεν...
 
Καποια αεροπλανα των ΟΑ θα συνεχισουν να πετανε στης αγονες και στα εκτως ΕΕ εως της 30/11.
 
Ολυμπιακή Αεροπορία θα είσαι πάντα στις καρδιές μας... Αντίο!
 
Οντως...Τουλαχιστον στη δικη μου καρδια ηταν παντα.Και θα ειναι για παντα...!
Παντα θα ειναι η Ολυμπιακη μας!
Νοιωθω σαν να αποχαιρετω για τελευταια φορα εναν πολυ καλο μου φιλο..Ισως γιατι παντα το σπιτι μου ηταν γεματο πραγματα της Ολυμπιακης...Ισως γιατι ηταν η ιδεα της ΟΑ και οι ιστοριες που εχω ακουσει που με εκαναν να νοιωθω ετσι.Ισως ισως ισως.Τωρα ηρθε το τελος.Στεναχωριεμαι παρα πολυ που θα το πω αλλα...

....Θα μου λειψεις Ολυμπιακη!Αντιο!!!
 
ξερω οτι ανοιγω μεγαλο θεμα αλλα ξερει κανεις να μου πει τι κλιμα επικρατει στα πληρωματα τωρα στις τελευταιες πτησεις?
δηλαδη πως μπορει να νοιωθει το πληρωμα που εφυγε σημερα για JFK και ξερει οτι μετα απο 43 ολοκληρα χρονια το ATH-JFK κοβεται ?
αν ξερει καποιος ας μας πει.
παντως εγω που πεταξα προσφατα με ενα ATR ακουσα την αεροσυνοδο που ελεγε οτι περιμενει πως και πως να σταματησει να πεταει.
και μια αλλη ερωτηση: οταν εχουν συνηθησει τα πληρωματα σε εναν αντισυμβατικο τροπο ζωης τωρα πως θα μπορεσουν να μπουν σε ενα γραφειο(π.χ. εφορια) και να βαζουν σφραγιδες?
 
.............πρωτο μου και πονεμενο μηνυμα μου......καποιος ρωτησε για το jfk,θα απαντησω με το τι εγινε χθες-προχθες με το τελευταιο Γιοχανεσμπουργκ...λιγο πριν προσγειωθουμε,αναγγελια,''κυριες και κυριοι,.........σας μιλα ο κυβερνητης......οπως γνωριζετε,αυτη ειναι η τελευταια πτηση της ολυμπιακης αεροποριας,προς την νοτια αφρικη.....μπλα μπλα....σας ευχαριστουμε.... που πεταξατε μαζι μας ....κτλ....μ...(κλαιω γαμωτο).......σας ευχομαστε .......κτλ....''
Σε ενα λεπτο μετα την αναγγελια,το πληρωμα καμπινας ενημερωνει οτι το συνολο του κοσμου κλαιει,μαζι κι αυτες.....στην προσγειωση,στην εξοδο απο το αεροσκαφος,ολοι αγκαλιαζουν τις κοπελες και ολοι ειναι αμιλητοι....μονο μια ευχη......καλη τυχη και ΚΑΛΗ ΑΝΤΑΜΩΣΗ........επομενο σοκ.......στο check in,καμια εκατοστη ατομα της ομογενειας,δεν αφηνουν το νεο πληρωμα να φυγει προς το σκαφος.....συγκινηση φουλ....φωνη κανενας.....ερχονται και μας χαιρεταν απο παντου.....τι να πω.....τελος....τροχοδρομηση με μυαλο αλλου.......και ξαφνικα,τα τερατα της πυροσβεστικης μας αποχαιρεταν.....με αψιδες-πιδακες νερου.....
κλεινω και εγω με την ιδια ευχη.......καλη τυχη σε ολους......και καλη ανταμωση..σας ευχαριστω...
 
Πραγματικα ειναι ασχημο αυτο που γινεται-Σε τελευταια πτηση ΑΤR

Κυριες και κυριοι οπως ξερετε σε λιγοτερο απο 2 ωρες η Ολυμπιακη Αεροπορια-Αεροπλοια θα γινουν ενα κομματι της ιστοριας μας που εδω και 50 χρονια μας εκανε περηφανους.
Εκ μερους ολου του πληρωματος σας ευχαριστουμε που δειξατε την αγαπη σας για αυτην την εταιρια και σας ευχωμαστε καλες πτησεις
 
αποχαιρετουμε ολοι την κρατικη αεροπορικη μας εταιρια, τον "εθνικο μας αερομεταφορεα", την εταιρια με την οποια οι περισσοτεροι απο εμας πεταξαμε για πρωτη φορα.
πρεπει ομως να θυμομαστε οτι η Ολυμπιακη Αεροπορια εχει κλεισει χρονια τωρα. το θλιβερο απομειναρι της Olympic Airlines ειναι καλο που ελαβε τελος γιατι ο κατηφορος δεν ειχε τελειωμο για τα ιστορικα χρωματα.
ας ελπισουμε οτι ο κατηφορος ελαβε τελος εδω και οτι εδω ξεκιναει και η οριστικη αναγεννηση.
ας ελπισουμε οτι με τα χρωματα της Olympic Air θα καμαρωνουμε για πολλα ακομα χρονια την Ολυμπιακη μας να πεταει και να ξαναμεγαλωσει, να ξαναγινει οπως παλια.
τελος, ευχομαι η συγκινηση του αποχωρισμου των ομογενων στην εταιρια τους σε ελαχιστα χρονια να ξαναγινει καλοσωρισμα. δε νοειται ΟΑ χωρις long haul σε Ν.Αφρικη, Αυστραλια, ΗΠΑ, Καναδα.
 
Top