Olympic Airways Winter 1974-1975 timetable

  • Thread starter Avior
  • Ημερομηνία δημιουργίας
Αχ τότε που είχαν μπει τα 747......ωραία χρόνια :(
 
Φίλε Avior σε ευχαριστώ πάρα πολύ για αυτό το μοναδικό ντοκουμέντο. Από το πιο αξιοσημείωτα είναι οι μόλις οκτώ εβδομαδιαίες πτήσεις μεταξύ Αθηνών και Λονδίνου, αλλά και οι εξαιρετικά πρωινές αναχωρήσεις που έχουν ορισμένα δρομολόγια μακρών αποστάσεων, πχ της Παρασκευής προς Ναϊρόμπι-Γιοχάννεσμπουργκ (παράδοση την οποία συνεχίζει η Hellenic Imperial! :banana: ). Άραγε μπορεί κάποιος να μας "μεταφράσει" τις τιμές των αεροταξί?
 
Mπορείτε επίσης να βρείτε και ένα πλήρες timetable του 1957 και ένα του 1962
 
Μπράβο ρε φίλε. Που τα βρίσκετε όμως ε?

Πάντως με έπιασε μια μελαγχολία για το που είμαστε σήμερα και που ήμασταν τότε το 1975 δηλαδή 35 χρόνια πριν.
Δεν αναφέρομαι μόνο στην συρρίκνωση της Ολυμπιακής αλλά και στη γενικότερη συρρίκνωση της χώρας, γιατί ο μαρασμός και η απαξίωση της Ολυμπιακής έγινε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που βούλιαξε και η χώρα.(Συνδικαλιστές ανίκανοι και κλέφτες, υπεράριθμο προσωπικό, παράλογα μισθολογικά κόστη, διεφθαρμένοι πολιτικοί, δάνεια, τοκοχρεολύσια κτλ.)
Πάντα ο κλάδος των αερομεταφορών ήταν και είναι για τους οικονομολόγους ένας βασικός δείκτης για την πορεία της οικονομίας μιας χώρας. Τότε αναπτυσσόμασταν και τώρα είμαστε στην απαξίωση, γιατί τότε αυξάνονταν τα δρομολόγια και οι επιβάτες και τώρα συρρικνώνονται.
 
Ενα μεγάλο και θερμό ευχαριστω :thx: :thx: :thx: :thx: στον φίλο jerry για την σοβαρή ερευνα και αξιολόγηση στοιχείων από το παρελθόν, μια αξόλογη και αθόρυβη ερευνητική προσφορά που χρειάζεται μεγάλη υπομονή επάνω στο αγαπημένο μας Hobby την Αεροπορία.Μπράβο :thx: :thx: jerry μου εδωσες την ευκαιρία διαβάζοντας το Timetable του 1957 να γνωρίζω οτι η συγκεκριμένη φωτό που εχω με τον πατέρα μου απο το Αεροδρόμιο Αμυγδαλεώνα (Μπαντέμ) της Καβάλας στρατιωτικό αεροδρόμιο και οχι το σημερινό κατά την πρώτη πτήση της ΟΑ εκει ηταν πρωινή και ανάμεσα 10.25-10.50 με πάρα πολύ καλό φως!
gallery/image_page.php?album_id=1&image_id=13955
και ετσι για την πληροφορία η πίστα ηταν πατημένο χώμα με στρωμένες απο πάνω μεγάλες μεταλικές επιφάνειες με στρογγυλές τρύπες από τις οποίες ξεφεύγει η βλάστηση. :great:
 
Ομορφιές!!!! Μήπως όμως υπάρχουν κ μετέπειτα timetables??? Θα είχε ενδιαφέρον !!!!!
 
Εγώ έχω ένα θερινό πρόγραμμα δρομολογίων του 2002.Αν ενδιαφέρεστε πολύ ευχαρίστως να το σκανάρω και να το ανεβάσω.
 
Προσοχή στα αναβληθέντα δρομολόγια Λευκωσίας και Κων/λης (74-75). Το ένα έμελλε να μην ξαναρχίσει ποτέ... :(
 
Περασμένα μεγαλεία !!!!!!!!!!
 
Top